Mi a módja annak, hogy egy kutyát szépségversenyre vigyek?
Mint írtam szukát lehet vinni akkor is, ha ivartalan. A kanoknál a félheréjűt kizárják, akkor azt, amelyiknek egyáltalán nincs heréje engedjék tovább? Vagy a foghiányos, harapás hibás kutyákat? A színhibásokat? És mi legyen a határ? De a standardnak megfelelő, de nem tk-es kutyával sem lehet indulni, ezzel az erővel ez ellen is lehetne lázadni.
Mellesleg ez is verseny, ha nevezel is, hogyha van másik kan, amelyiknek meg van mind a két heréje, akkor nyilván ő fog győzni, hisz ő jobban megfelel az előírásoknak.
MKSZ-es kiállítások vannak, oda lehet vinni a hobbi kutyát is.
Mondom mindezt úgy, hogy a kiállítást semmire sem tartom, elfogult és korrupt az egész rendszere. És a tenyésztésben a munkának, idegrendszernek, egészségnek kellene a mérvadónak lennie, nem csak a küllemnek. De ezeket a szabályokat jogosnak tartom, és felháborít ahogy próbálnak ezekben csalni -mű fog, mű here, szőrzet festése és társai.
Az a baj, még ma is a kiállítások összes díját összeszedő kutyákat tekintik a N.1-nek. Pedig valóban a kiállításon a küllemet bírálják és aszerint sorolják őket. Tenyésztéshez pedig a tenyészszemle eredménye kellene , hogy mérvadó legyen. Csak tenyészszemlén nem adnak díjakat. Tenyésztésre javasolt és tenyészthető, vagy kizárva. Sokkal kevesebb ember megy el megnézni tenyészszemlét, mint kiállítást.
Nagyon sok kutya nyeri sorra a címeket, közben pl az idegrendszere kívánni valót hagy maga után.
Viszont erre állt be a kutyás társadalom és ennyi.
Szerintem nem hülyeség, hogy a hivatalos kiállításokon nem idulhat ivartalanított kutya. Ezeknek a versenyeknek pont az a célja, hogy a tenyészállatokat bírálják el. (minél rangosabb versenyen és minél több eredménye van egy kutyának, annál többen keresik az utódait.)
Egyébként én megtapasztaltam, mert voltunk kiállításon, ne nagyon vággy oda ilyen "kisemberként", úgyis valami nagyobb nevű kennel kutyái viszik a díjakat (mi is így jártunk, hiába voltak szép kutyáink talált rajta olyan "hibát" a bíró, ami neki nem tetszett, viszont a standard nem zárja ki). Most egy szuka németjuhászom van tk-val a tenyésztő próbált kérni, hogy hozzak le tőle almot, vigyem kiállításra, tenyésszemlére, de nekem nem kóhiányzik, szóval ivartalanítva lett. Ha lesz kedvem egyszer elviszem hobbi kiállításra, a körítés ugyanolyan mint a rendesen, de mégis jobb a hangulat, mert úgy igazi tétje nincs a dolognak.:)
Egy kan bírálatánál lényeges szempont, hogy megvan mindkét heréje leszállva a herezacskójában. Ha ivartalanításnál ezeket kiveszik, akkor nyilván nem megállapítható, tehát a kutya kizárásra kerül. Mint ahogy egy bicegő kutyát is kizárnak, mert nem bírálható el nála, hogy megfelelő (lenne) e a mozgása (ez alól csak veterán osztályban láttam kivételt, ahol érthető valahol). Ez nem ivartalanítás kérdése, hanem bizonyos dolgok megléte szükséges ahhoz, hogy korrekt bírálat születhessen, például ha egy hosszú szőrű fajtát leborotválsz, akkor is ki fognak zárni, mert alapvetően elvárt követelményeknek nem felel meg.
Ha nincs meg egy vagy mindkét here, az azért problémás, mert a rejtettheréjűség öröklődik, és egészségi kockázattal is jár, tehát jogos, hogy az ilyen hibával rendelkező kant akkor sem fogják nyeretni, ha egyébként csúcs küllemmel rendelkezik. Ez a fajta egészsége érdekében történik. Hasonló példa, a foghiány, ami szintén öröklődő lehet, ha a kutyának szerzett foghiánya van, akkor azt orvosi, hiteles dokumentumokkal kell bizonyítani, hogy ne zárják ki.
A fentiek azokra a szépségkiállításokra vonatkoznak, amelyeket tenyésztési szervezetek organizálnak. Vannak azonban "hobbi" szépségkiállítások, ahova akár keverék kutya is nevezhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!