Hogyan állíthatnám le a szomszéd dühös, ölni akaró kutyáját?
" Én pedig hiába közelítettem hozzá kedvesen csak olaj volt a tűzre nála.. A sima erélyes rászólás sem segített. "
Nyilván.
Mivel a kedvesség pusztán egy helyeslő hangnem a kutya számára, az pedig mindig az aktuális lelkiállapotot erősíti, tehát ha támad, jobban fog támadni.
A fegyelmezésnek pedig mindig erősebb ingernek kell lenni, mint a fegyelmezés oka, különben hatástalan.
Szóval ha eszét vesztve ölni akar, akkor eszedet vesztve kell akarnod megölni (vagy elhitetni vele) ahhoz, hogy kizökkentsd, és hatásos legyen a fegyelmezés.
Ezért jobb mindig csírájában elfojtani, és ezért jobb ezt egy olyan embernek tenni, aki elvileg dominánsabb, tehát a gazdájának.
Mivel nem a tiéd a kutya, semmit nem tudsz tenni, mert idegen lévén nem tudod fegyelmezni.
A legtisztább nyilván az lenne, ha megmondanád a gazdájának, hogy 3 napja van rá, hogy letiltsa erről a viselkedésről.
És mindketten rászánnátok 3 napból néhány órát a gyakorlásra.
Ez abszolút működőképes lehetne, ha a gazdája nem teljesen inkompetens kontár beleszarós gyökér lenne, de olvasva a tartási körülményeket az, szóval ez valószínűleg utópia.
Egy másik, rövidebb módszer, az intenzívebb inger, és negatív társítás, tehát ahányszor ugat , rálősz gázpisztollyal vagy 3-mat.
Előtte egyszeri hangos tiltó szó olyan szempontból praktikus lehet, hogy idővel elhagyható lenne az elgázosítás, valószínűleg elég lenne a tiltó szó.
De már a tiltást is minél hamarabb kell kiadni, amikor még talán figyel, nem akkor, amikor totál begőzöl.
(ebből gondolom már kikövetkeztetted, hogy az ultrahangos medvecsapda mekkora hülyeség, olyan felfokozott izgalmi állapotban kb észre se venné)
A hosszabb módszer az összebarátkozás, de ehhez első sorban a gazdája engedélye kéne, aztán értened kéne a kutyákhoz (pl hogy menj be hozzá saját területére sérülés nélkül, vagy legalább kerítésen keresztül hogy érd el, hogy lenyugodjon)
Ha ezek meglennének, akkor pl vihetnéd napi szinten sétálni, és utána engedelmességi gyakorlatokat végezhetnél vele, akár a kerítésen keresztül, hogy szokja a szituációt, és ne fenyegetést lásson benned.
Nagyon fontos lenne beszélned a szomszéddal, de teljesen higgadtan és jószándékkal közelítve hozzá. Biztosan el tudja fogadni, hogy te magatokat és a macskáidat is félted.
Gondolom, hogy a kutya nincs lefárasztva rendesen és tombol benne az energia.
Nem kell falat építenetek.
A gazdinak kellene minden nap lefárasztania a kutyát és ha még mindig nem változik a dolog, akkor a legjobb az volna, ha hívnátok egy szakembert, aki házhoz jön és ott helyben látná, hogy mi a probléma. Természetesen ezt mind a gazdival egyeztetve, neked nem kell a saját szakálladra intézkedned.
Az én kutyám is védi a területét. Amíg kicsi volt, ha kijött a szomszéd néni, mindig megugatta, de hozzászokott, hogy ő ott lakik és azóta csak vakkant egyet, ha meglátja és csóválja a farkát.
Nem tudom, hogy milyen kutyáról van szó, de azért a kutyák többsége hozzászokik a körülötte élőkhöz. Nyilván be nem engedi őket a területére, de nem kéne, hogy megőrüljön attól, hogy kimész az ajtódon.
" nem kéne, hogy megőrüljön attól, hogy kimész az ajtódon."
Hát csak sajnos ez is a normál életmód mellett működik, egy bezárt vadállat unalmában is felvesz pótcselekvéseket, aztán kondicionálódik, megszokottá válik, és el se tud képzelni más viselkedést, mint hogy bármire rápörögjön, ami ingert csak talál az életébe.
Van amelyiknek a kajával vannak rögeszméi, van amelyik biciklisek terrorizálásával múlatja az időt, valamelyik a szomszédot akarja megölni.
Nem egyszerű a helyzet, mert szerintem ha a gazdáját érdekelné, ki se alakult volna ez a helyzet.
Meg sok esetben hiába érdekli, pl nem akar vagy nem tud szakembert megfizetni.
Ő maga pedig (akár a legnagyobb jóindulat mellett is) de láthatóan tök hülye hozzá, hogy irányítani tudja a saját kutyáját.
6-os Folyt....
Szóval megismerkedtek a kutyával, kutya konstatálta, hogy ők ott laknak és mára nincs ilyen probléma.
Igen, az unatkozó kutya nagyon sok rossz szokást fel tud venni.
Szerintem akkor sincs más lehetőség, mint leülni a szomszéddal egy kávé, vagy sör mellett és teljesen higgadtan megbeszélni a problémát. Aztán pedig közösen dolgozni a kutyával. Szakemberrel, vagy anélkül meg kell oldani ezt a helyzetet. A kérdező pedig, mivel nem ő a gazdája a kutyának, nem fogja tudni helyrehozni ezt a gondot.
Ha nem sikerül szép szóval, akkor viszont az marad, hogy videófelvételt kell készíteni és azzal menni először a gazdihoz (tanúkkal), azután pedig a jegyzőhöz bejelentést tenni.
De a jószomszédi viszony nagyon fontos, ezért az utóbbi megoldást csak végső esetben alkalmaznám.
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
Sajnos a "beszéljünk a szomszéddal" részt már megejtettük egy pár hónappal ezelőtt ,amivel annyit sikerült elérnie, hogy amikor nagy ritkán itthon vannak, akkor a kutyus egész normálisan viselkedik (csak akkor ugat meg ha a kerítésünk mellé közvetlenül épített kennelje mellé érek 2-3 méteres körzetben) Viszont ha a elmennek otthonról akkor elszabadul a teljes pokol... (Ezért nehéz is tovább kérlelni a szomszédokat, hiszen ha nincsenek itthon nehéz fegyelmezni a kutyát) Sajnos szegényt bio-riasztónak vették gondolom, mert soha nem látom hogy bármennyit is törődnének vele (amikor itthon vannak) nem viszik sétálni, valami házi moslékot kap amitől álladóan megy a hasa, és ráadásul a kennelbe (ami kb 2x2 méter) is gyakran van bezárva (főleg ha vendégek jönnek a szomszédhoz - nem véletlenül. Állítólag egy ismerősük gyerekét ledöntötte egyszer, azóta az esélyt sem adják meg neki hogy ismerkedjen - szocializálódjon. ) Szóval a szomszédunkkal a szeretettel és törődéssel való kutyatartásról nehéz beszélni. Mindenféleképpen B - terv kellene.
Ez a gáz spray dolog jó lehet bár egyenlőre idegenkedem a kutya fizikai bántalmazásától, meg félek tőle hogy csak még több negatív érzést társítana hozzám.. Akkor az ultrahangos ugatásra bekapcsolós riasztó az nem ér semmit? :( Nincs valami olyan technika hogy szépen csöndesen teszek veszek mindig egyre közelebb hozzá- hátha megszokja? Vagy mondjuk leülök a kerítéstől pár méterre és megvárom míg lenyugszik? Én macskás ember vagyok ehhez nem értek :)
Amíg kicsi volt gyakran játszottam vele, finom falatokat is kapott tőlem,gyakran simogattam, mindig vidáman jött a kerítéshez amikor meglátott - ugrabugrált is örömében (én úgy éreztem megalapoztam a jó kapcsolatot), de aztán volt kb 3-4 hónap amikor egyszerűen nem volt időm/lehetőségem a kerttel foglalkozni és akkor nagyon eldurvult a helyzet (nem tudom mi történt a kutyussal de egy biztos én soha nem bántottam! Nem tudom mivel érdemeltem ki ezt az elfojthatatlan dühöt.. ) Egyébként hatalmas kutya, már most majdnem a mellemig ér pedig nem vagyok törpe növésű.. Megijeszteni ebből kifolyólag nem nagyon tudom, vagy legalábbis csak hergelem az üvöltözéssel..
A kutyakiképzőt(még ha rá is szánnám a pénzt a gazdája helyett) a kutya tartási körülményei miatt csak átmeneti megoldásnak érzem. Mindenféleképpen nekem kell valamit kitalálnom vagy megtanulnom valami technikát.
A jegyző szerintem addig nem foglalkozna velem amíg vér nem folyik, vagy ha foglalkozna is a bírsággal nagyjából csak a jó szomszédi viszonyt sikerülne tönkretenni,attól a kutya nem javulna meg. Elvitetni tőlük nem szeretném, mert a maguk módján biztos szeretik..köhhm.. meg kb 1 hét múlva hoznának másikat, ahogy ismerem őket ... (akik előttünk laktak itt is azt mesélték hogy mindig gondja volt a szomszédnak a kutya neveléssel, 4 garnitúra kutyán vannak túl, ebből mindegyik agresszív / kezelhetetlen volt a külvilág felé. szerencsére amikor mi jöttünk éppen egy nagyon öreg kutyusuk volt aki már senkin és semmin nem izgatta fel magát,de ő elpusztult és a nagy "gyászban" rögtön jött is ez az új :(((
Nagyon nehéz egy olyan emberrel megvitatni dolgokat aki teljesen más szinten kezeli az állatokat. Nekem olyanok mintha a gyerekeim lennének, neki meg kb biodíszlet (de amúgy az emberekkel normális kedves, fene sem érti ezt). A két véglet vagyunk.
" valami olyan technika"
De van. Csak nem általánosságban. Erre mondtam, hogy szakember kell, mert nem lehet gyakorikérdéses kérdezz felelekből megtanulni.
Teljes lélekjelenléttel figyelni kell a kutyát, minden apró változást a viselkedésében, és azt lereagálni, aszerint cselekedni.
Közeledni, távolodni, figyelni nem bizonytalan e néha az ugatása, mire csendesedik, mire fokozódik, akkor ott kell dönteni, látni kell.
Lehet, hogy szagokkal lehet befolyásolni, lehet, hogy dominanciával, lehet, hogy egy másik kutyával.
Ez nem fog menni elsőre.
Esetleg annyit meg lehetne próbálni a gazdáival, hogy vigyétek el együtt sétálni, úgy is, hogy te vezeted.
Talán ér valamit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!