Azt, hogy tudnám a kutyámnak megtanítani, hogy az utcán ne akarjon mindenkihez odamenni?
Először is tudom, hogy kéne a kutyaiskola, de most ninsc lehtőségem rá.
Ha megyek vele az utcán, akkor ha meglát valakit egyszerűen megőrül, hogy odamehessen. Ha kutyákhoz amik a kapu másik oldalán vannak azokkal nagyon ritkán törődik. Ma láttam egy kis kutyát sz utcán kinnt valakivel hát nézte, de nem olyan volt, mintha egy emberhez akarna odamenni. Nem ugat vagy hasonlók.
Kb. 7-7,5 hónapos.
laza pórázra tanitom, hát az úgy ahogy megy. De kell pár perc bemelegitő, hogy ne húzzon.
Én még úgy tudom, de azóta eljárhatott efelett a világ, hogy a hám húzásra van. Én legalábbis arra használom. Vagyis ha a fojtóval kizökkented a rántásból, akkor a kutya nyugodtan ott marad melletted, nem fog rángatni vagy húzni. Vagy ezek szerint mégis?
Ezt a hám plusz fojtó nyakörves módszert a vakvezető kutyáknál használják, de ott a kutyának ugye állandóan húznia kell, a fojtó használata pedig korrigálásra van. De ha nem húzhat a kutya, akkor minek?
De miért hagyod belefeszülni? A fojtóval való korrekció lényege az, hogy azonnal rántasz rajta, ha kezd a póráz vége felé menni, és nem várod meg, hogy belehúzzon. Az, hogy elkezd pánikolni ha fojtod, valahol természetes, sok érzékeny kutya megijed ettől, de ezt eleve el kell kerülni, másrészt hozzá lehet szoktatni ehhez is.
Érdemes lehet hozzászoktatni a húzáshoz is -erre egyébként a flexi jó módszer-, vagy akár csak egy feloldó szóval engedni, hogy hadd menjen szaglászni, mászkálni úgy is, hogy húzhatja a pórázt, ne pánikoljon be. Ez megfér a szabályos pórázfegyelem mellett.
A problémák akkor válnak valóban problémákká, mikor a gazda gondot csinál belőlük. Ha az egésszel nem foglalkoznál, nem figyelnél a kutya hisztijére, vergődésére és nem mennél bele ebbe a játékba, ami a leírtak alapján leginkább a sajnálatodról és idegességedről szól, akkor a kutya sem csinálná ezt. De mivel odafigyelsz rá, teret adsz ezeknek az irreális félelmeinek, pláne még rá is segítesz ezekre az ilyen plusz körökkel, így megerősíted benne, hogy a fojtó bizony egy rossz dolog, amiben idegesnek kell lennie, az idegen kutyák pedig ijesztőek, akiktől félni kell.
Minden kamasz kutya átmegy ezeken a félelmeken. Megijednek emberektől, kutyáktól, szemeteszsákoktól, az én egyik kutyám egyszer csak felfedezte, hogy lámba van a mennyezeten és nem mert bemenni a szobába 4-5 órán keresztül. De ha nem foglalkozol vele, ráhagyod, hogy feldolgozza ezeket és magától túljusson az ilyen dolgokon, sokkal hamarabb vége szakadnak ennek.
A kutyád mit ért meg ebből? A fojtó tényleg rossz, hisz mikor valami oldott, jó dolog történik, akkor a gazda leveszi róla, amikor az véget ér, vissza rakja rá. Ha fojtó van rajta, akkor a gazda ideges, pláne ha még bele is húz. Én is azt mondom, hogy túl van komplikálva, és a leírtak alapján nem is tartom jó terápiának ezt a módszert. De te tudod. Jellemzően elmondható, hogy egy-egy módszernél már 4-5 alkalom után mutatkoznia kellene a javulásnak, ha az a jó út. Ha nincs javulás a nyakörv iszony ellen, akkor az még sem biztos, hogy a legjobb út.
Azt, hogy egyszer húzhat, egyszer nem, szintén te szabályozod. Vagyis a kutya nem dönthet ebben, nincs kavar. Az én kutyáimnál csak pórázfegyelmet nem lehetne használni, mert ez egy olyan erős szabály, amitől a munkájuk romlana. De gyakran van, hogy pórázon kell lenniük. Összesen 4 séta van nálunk, mikor pórázon húzhatnak fától fáig, mikor laza pórázon, nyugodtan kell mellettem jönniük, mikor szabadon kell szorosan mellettem és mikor szabadon mehetnek rohanni. És nincs kavar, nincs gond, nem vagyok ettől következetlen, mert én szabok meg mindent.
Kérdező, bocsánat, hogy szétoffoltuk a kérdésedet.
Akik pedig az én problémámon segítettek, köszönöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!