Mennyire bízak ilyen szempontból a kölyök kutyámra?
(3hónapos, kan)
Akiket az ide kerülêsekor ismer nagy örömmel megy üdvözölni...sőt néhány idegent is!
De valameiket veszetül ugatja! Pl:
1hete egy bácsi látta hogy lenn játszunk..kijőtt kérdezösködni a kutyusról.
A kutyám közelébe se ment mikor hivta elkezdte ugatni..
Máma (nem rég)
Ott ült az a bácsi a padon és a kutyám veszetül ugatta nyüszitet és morgot mikor közelítettünk
Ilyenkor mi a teendő?
Ne a kutyádban bízz, hanem magadban, ez a te felelősséged, egy kutya azt csinálja, amit hagynak neki.
Pont erre szokás mondani (pl kutyatámadás esetén) hogy mindig a gazda a hibás, hiszen ha jól van nevelve egy kutya, vagy kordában van tartva, nem történik támadás.
Biztos olyat lát, amit te nem veszel észre. Az öreg esetleg már másképp mozog, hangosan beszél, más a testbeszéde, fura szaga lehet, bármi lehet, amitől eltér az átlagtól... márpedig ha valaki eltér az átlagtól, az automatikusan a természetes szelekció áldozata, egy ragadozó szemében.
Fegyelmezni kell.
Állítsd le az ugatását, ültesd le, nyugodjon le teljesen.
Azt se nagyon hagyd, hogy rá fókuszáljon, mert azzal kezdődik a "vadászat" még ha egy 3 hónapos kutyánál ez még csak játék szinten is van jelen.
Ilyenkor még könnyen meg lehet értetni vele, hogy attól, hogy valaki még csak 70 centi, vagy furán megy, vagy öreg, vagy biciklizik.... attól nem kell megtámadnia.
Ezt hívják szocializációnak, aminek most van itt a legjobb ideje.
Mindenféle emberrel meg kell ismertetni, minden helyzettel (eső, pocsolya, sár, vihar, tűzijáték, sok ember, sok kutya, stb).
Bontsd lépésekre.
Tarts távolságot attól, ami félelmet, szorongást, agressziót, izgatottságot vált ki nála.
Fegyelmezd, hogy higgadjon le. (Amihez alapvetően neked kell higgadtnak lenned, mert csak a saját nyugalmadat tudod ráragasztani, és elég határozottnak, hogy ezt komolyan is vegye)
Ha rád figyel, és lenyugodott, vezesd oda ahhoz a dologhoz, ismertesd meg vele.
Ne ő húzzon oda, és ne is te ráncigáld.
Helyes póráz kezeléssel vedd rá, hogy kövessen téged .
Ha közelebb kerülve ismét jelentkezik a nem kívánt viselkedés, állj meg, rendezd a sorokat, ismét nyugodjon le, rád figyeljen.
Ilyen követő elmeállapotban vidd oda a problémás dologhoz, közben legyél természetes, laza, ne koncentrálj túlzottan a problémára, legyél határozott, de inkább segítő szándék legyen benned.
És ne aggodalmaskodj a bizalom miatt.
Kutyából van, ez természetes, hogy ugat. Ez nem probléma, a kutyatartás nagy része arról szól, hogy megértetjük vele, mit akarunk.
Nincs ezzel baj, 3 éves korában is lesznek olyan dolgok, amiről le kell tiltani.
Ez nem bizalom kérdése, hanem hogy működik e köztetek a kommunikáció.
A semmiből ő nem tudja kitalálni, hogy te mit akarsz. Ha viszont meg tudod vele értetni, akkor gördülékenyen megy minden.
Ha morog és nyüszít, akkor bizonytalan, fél, emiatt támad. Vagy ne foglalkozz ezekkel a szituációkkal külön, ne görcsölj rá, de vidd sokat passzív emberek közé a kutyát, vagy kérd meg az embereket -a normális embereket-, hogy etetgessék kicsit a kutyát, akár játszanak vele, de ne hajoljanak rá, ne gyömöszöljék és simogassák, amíg a kutya teljesen fel nem oldódott.
Ez gyakori kölyök kutyáknál, fejlődik az idegrendszere, az ilyen érzékenységek minden kutyánál előjönnek valahol és valamilyen mértékben. Ami fontos: ne büntesd érte, ne szidd, ne adj neki negatív megerősítést! Ezekben a helyzetekben oldani kell a kutyát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!