Nem zavarodik össze a kutya?
A kutyák ezt kicsit másképp dolgozzák fel, ők nem konkrétan a szóra figyelnek, hanem a hangra. A "nein" meg a "nem" még nagyjából hasonló is, meg ha társul mellé a mérges hangsúly, akkor abból levágja a kutya, hogy rosszat csinált.
De mondjuk az "ül" meg a "sitzen" (bocsi ha rosszul írtam, szótárból néztem ki), azok tök más hangzásúak, abból nem fogja érteni a kutya, hogy mi van. Maximum ahogy az #1 írta, hogy a kézjelet figyeli, de nem mindenki használ kézjelet.
Hát a szülőkkel nem lehet mit kezdeni, ez a legrosszabb, hogy csak a szádat téped... Gyakorold a kutyával a németes parancsokat, aztán vagy átveszik a szüleid vagy beletörődnek, hogy a kutya nem fog rájuk hallgatni.
Ismerek egy border collie-t, aki három nyelven ért: magyarul, németül és angolul.
Tehát, lehet kétnyelvű a kutyád. :)
A kutya nem foglalkozik azzal, hogy milyen nyelven beszélnek hozzá. Ő (számára tök értelmetlen) szavakhoz, vagy inkább hangsorokhoz kapcsol viselkedéseket. Nyilván kicsit mást fog neki jelenteni a "nein", mint a "nem", pusztán azért, mert más elvárásokat támasztanak vele szemben azok, akik a "nem"et használják. Ez megfigyelhető 100% magyar kutyáknál is, hogy pl. a sima "nem"-ra tojik a kutya, de a "fuj" működik, pusztán azért, mert a gusztustalan dolgokban turkálást a gazda erélyesebben tiltja.
Persze nyilván szerencsésebb egy fix vezényszót használni tanításkor, de a kutya intelligens lény, ennyitől még simán lehetne tökéletesen engedelmes. Szóval ha egyikre sem hallgat, az nem a kétnyelvűség hibája, pusztán csak nem lett tisztázva, hogy mi az elvárás adott vezényszóra :) Vagy az nem lett tisztázva, hogy az tényleg elvárás, nem csak kérés.
Meg kell vele csináltatni, első rászólás után. Nem durván, csak hogy érzékelje, hogy nem úszhatja meg. Ültetésnél pl. pórázt/nyakörvet kicsit húzod hátra-fel 45 fokos szögben, a fenekét pedig megtámasztod, hogy ne tudjon hátrálni, csak leülni. Ha magától csinálja, mehet a nagy dicséret jutifalattal, ha segítséggel, akkor kisebb dicséret juti nélkül, így lesz motivációja elsőre is csinálni.
A kulcsszó itt is a következetesség: ha mindig meg kell csinálnia, amit kérsz tőle, akkor megtanulja, hogy mindig meg kell csinálni. Nem bonyolult, ha végiggondolod :) Ha viszont néha ráhagyod, akkor nem arra tanítod, hogy mindig meg kell csinálni, tehát nem is várhatod el tőle. Ugyanez érvényes arra is, ha mindig csak a hatodik vezényszó után jutsz el odáig, hogy megcsináltasd vele: akkor azt tanulja meg, hogy az első ötöt figyelmen kívül lehet hagyni. Nem érdemes ebbe belemenni: egyszer szólsz, és csinálja meg, pont.
Értelemszerűen ez nem vonatkozik a buliból tanított dolgokra, amiket úgysem fogsz kérni tőle fontos helyzetben, mittudomén, hogy pörögjön egy helyben, adjon pacsit, ilyesmik, de a fontos dolgokra igen. Ilyen pl. a behívás és a tiltás, meg mondjuk hogy a nevére nézzen fel - erre a három dologra érdemes nagyobb figyelmet fordítani, a többi nélkül igazából lehet élni. Bár tisztább a kutyának az, ha mindent meg kell csinálni, amit határozottan kérsz tőle, szóval azért a fontosabb feladatoknál is érdemes így eljárni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!