Öröklődő betegségek (? )
Mint tudjuk, nemely kutya fajoknal (vagy talan az osszesnel) vannak oroklodo/jellemzo esetleges betegseges.
Pl dalmatak a gyenge idegrendszerrel (csak hallottam)
Szoval az lenne a kerdes hogy Husky-knal van-e es mi?
Részletesebben:
Öröklődő betegségei
A szibériai husky alapjában véve meglehetősen egészséges kutyafajta, hála a standard által engedélyezett genetikai változatosságnak, mint pl. az összes szín elfogadása, széles méret- és súlyhatárok, bizonyos paramétereken belül különböző típusok megengedése stb.
Szembetegségek:
Fiatalkori szürkehályog (juvenile cataract) – A leggyakoribb öröklődő szembetegség (5,9%*), már aránylag fiatal korban jelentkezhet. Szerencsére az érintett kutyák nagy többségében nem fejlődik vakságig. Az amerikai Optigen laborban és az angol AHT-nél (Animal Health Trust) kutatások folynak a fiatalkori szürkehályogot okozó mutáns gén(ek) azonosítására. Az AHT ez év júliusában kiadott hírlevele szerint ezt a fajta kataraktot nagy valószínűséggel nem egyetlen gén okozza, ezért további DNS-minták begyűjtésére van szükségük.
Szaruhártya disztrófia (corneal dystrophy) – Kristályos lipidek abnormális lerakódása a szaruhártyában, a látást általában nem befolyásolja. Recesszíven öröklődik, változó átütéssel. (2,2%*)
Glaukóma – A csarnokzug veleszületett rendellenessége miatt a szem csarnokvizének akadályozott az elfolyása, megnő a szemnyomás, aminek következtében károsodik a látóideg, a kutya megvakulhat. (0,4%*) Öröklődésmenete még nem ismert. Gonioszkópiás szemvizsgálati eljárással ki lehet szűrni a hajlamosító tényezőt.
Progresszív retinasorvadás (PRA) – A látóideg (retina) fokozatosan végbemenő, súlyos degenerációja, ami az esetek nagy részében vaksággal végződik. A szibériai huskynál az X (női) nemi kromoszómán recesszíven öröklődik, tehát a kanok a veszélyeztetettebbek, ugyanis náluk az anyjuktól örökölt egyetlen hibás gén is kiváltja a betegséget, mivel az Y kromoszómán nincs párja, ami kompenzálja a hatását. (0,3%*) Az Optigen kidolgozta a betegség genetikai tesztjét, amellyel a hordozó szukák kiszűrhetők.
Csípőízületi diszplázia – Ebben a fajtában meglehetősen ritka (0,8%*), de a tenyészállatokat fontos szűrni, hogy ez továbbra is így maradhasson.
Rejtettheréjűség – Az egyik vagy ritkább esetben mindkét here a hasüregben marad. (14%*) Öröklődésmenete sokgénes, az apa és az anya egyformán hozzájárul. Kutatások folynak genetikai teszt kidolgozására, DNS-gyűjtési fázisban.
Epilepszia (3,4%*)
Csökkent pajzsmirigyműködés (hypothyroidism) (2,8%*)
Köldöksérv (umbilical hernia) (2,7%*)
Cinkhiányos állapot (zinc deficiency) (1,7%*)
Forrás: [link]
Koszonom a valaszokat:)
Es meeg sok helyen olvastam hogy nem olyan okosak vagy ilyesmi.. Ez igaz, vagy hogy ertve nem "okos"?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!