A kutya megbetegszik, ha a rókának kitett veszettség elleni vakcinából enne?
Megelőzés, védekezés
:
Rendészeti intézkedések (kutyák nyilvántartása, kóbor kutyák, macskák befogása illetve kilövése,
kutyák kötelező évenkénti vakcinázása stb.).
A sylvaticus veszettség elleni védekezés a rókák számának gyérítésével (kilövéssel, kotorékok elgázosításával) nem volt túl eredményes, ennél sokkal hatékonyabb a rókák és más vadon élő húsevők szájon át történő vakcinázása, az így termelődött ellenanyagok révén a veszettségtől való megvédése csalétekbe rejtett élő, de gyengített hepatitisz.hu">vírust tartalmazó vakcinával. Mind a vakcinának, mind a csaléteknek számos feltételnek kellett megfelelnie. Fontos volt, hogy a vakcina emberre és állatra egyformán ártalmatlan legyen, hiszen a kihelyezett csalétket
főként a rágcsálók is megehetik, ennél is fontosabb, hogy ne kelljen tartani a hepatitisz.hu">vírus virulenciájának (erősségének) fokozódásától. Az első csalétek a kísérletek során a füstölt kolbász volt, ebbe fecskendezték bele a vakcinát. A csalétket kézi erővel juttatták ki, vadászok térképezték fel a kotorékokat. Már akkor látható volt, hogy ez a módszer egyrészt drága (nagyszámú munkaerő), másrészt nem eléggé hatékony (egyidőben képtelenség volt megfelelő számú csalétket kirakni, nehéz terepek, bozótos, lápos, mocsaras területek kimaradtak), ezért áttértek a repülőgépes kihelyezésre. Az első vakcinázások 1978-ban, Svájcban és Németországban történtek, a magyar szakemberek 1986-tól kapcsolódtak be az Európában a WHO-által koordinált munkába, de a gyakorlati kivitelezésre még hat évet kellett várni. Magyarországon ez a munka 1992-ben kezdődött (Dr. Koltai László, Dr. Mocsári Endre, Dr. Kerekes Bálint) az Ausztriával határos területeken, 1996 őszétől már az egész Dunántúlon így vakcináztak, majd kiterjesztették a keleti országrészre is. Csalétekként régebben a rókák által igen szívesen fogyasztott csirkefejet használták, ma a nagy-tömegben jobban előállítható húspépből, hallisztből és paraffinból készült keveréket alkalmazzák. A kijelölt területeken évente kétszer, tavasszal és ősszel négyzetkilométerenként 15-20 vakcinát tartalmazó kapszulát szórnak le repülőgépről. Nálunk erre a célra legjobban a növényvédelemből jól ismert, dupla szárnyú, AN-2 típusú gépek feleltek meg. A csalétek kiszórásával egyidőben és azt követően még két hétig ebzárlatot kell elrendelni, kutyákat, macskákat zárva kell tartani és a legeltetést is szüneteltetni kell! A vakcina emberre ártalmatlan, de ha sebbe vagy nyálkahártyára kerül (ha a csalétek feltörésével az „szétfröccsen”), akkor indokolt az érintett személy védőoltása.
ezt a cikket találtam a témában. tehát a kutyádnak nem lesz baja, ha megeszi, de ha kitesznek ilyet arról értesítést kell kirakni valahol, hogy a vakcinát azok az állatok egyék meg akiknek kitették és nem azok amelyeket amúgy is beoltanak ellenük.
köszi, nem is hagynám, hogy megegye, csak nem találtam infot arról, hogy merre rakták ki és nehogy véletlenül emiatt baja legyen.
Akkor szerintetek holnap turista útvonalon, csoporttal, erdőbe ne vigyem el sétálni a kutyámat?
Igazából póráz nélkül szoktam vinni, egy bizonyos távolság után bevár engem, és elöl szokott menni az úton.Szerencsére nem kóborol el.
Ráadásul holnap ott a mezőn (ez egy erdő szélén van, és ott az erdőben lesznek kirándulók, meg amúgyis felkapott kirándulóhely) lesz rendezvény és mások is mennek túrázni, ezért se félek, hogy lennének úgy vadászok.
De most ebzárlat van 20-ig, de úgy vártam, hogy mehessek vele túrázni...
most akkor nem tudom mi legyen...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!