A pasztorkutyak vereben, osztoneiben benne van a tereles? Vagy azt is tanitani kell vele?
A kutyának az van meg ösztönösen, hogy a nyájat egyben kell tartani és az ember felé kell hajtani. Egyes fajtáknál az embertől elfelé. De itt is azért a nyáj szétkergetését, vadászati próbálkozásokat le kell tiltani, a balance-olásra rá kell erősíteni.
De minden más, a nyáj megállítása, elhajtása, jobbra-balra forgatása, kifutás, nyáj felvétel, stb. már nem ösztönös, ezeket tanítani kell.
Alapvető különbség abban van, hogy a nyugati fajták (pl. bc) hang nélkül, szemmel terelnek és jóval kisebb nyájakat (15-30 birka) és a nyáj élén megy a juhász, a kutya pedig vele átellenes oldalon a nyáj mögött (oldalában).
A magyar fajták ezzel ellentétben nagy létszámú nyájakat (100-250 birka), hanggal és oda-odacsípéssel is (kell is a sokkal szilajabb racka miatt). A nyugati fajták bicskája már a rackába is beletörhet, de a magyar fajták terelik a szürke marhát is. És a juhász többnyire a nyáj mögött megy.
Ez csak félig igaz. Egyrészt a magyar fajták stílusa pont ugyanaz, mint az összes többi kontinentális terelő fajtáé. Nincs magyar stílus külön,csak egyesek álmaiban.
Az sem igaz, hogy a bc 15-30 fős nyájakhoz való.szerinted az angol paraszt ennyi birkát tart csak, és ehhez vesz kutyát? Ehhez elég lenne kiküldeni a gyereket. Nem, a bc-k is nagy nyájakat terel. A különbség az, hogy a bc nem falkásított, félvad, szaladós birkákat terel, akikkel ritkán dolgozik kutya, jóval nagyobb területen. A mudi kis területre zsúfolt nyájakat terel, akik hozzá vannak szokva a napi kutyával való munkához.
A másik tévhit,hogy a magyarok a pásztortól elfelé terelik az állatokat. Ez úgy alakult ki, hogy látták az emberek, ahogy a juhász hajtja ki a birkát a legelőre, elől a birka, utána a kutya meg az ember. Persze, csak ennek az oka nem az, hogy ez a magyar stílus, hanem az, hogy a birka magától kimegy reggel a legelőre a szokott útvonalon, a kutyának és a gazdájának nincs más dolga, mint mögöttük kullogni és időnként megzabolázni a renitens birkát és megakadályozni, hogy bemenjenek a vetésbe. Az angol birkák viszont gyakorlatilag félvadak, ők nem tudják maguktól,mit kéne csinálni. De minden terelőkutyának elsősorban a nyáj behozását kell tanulnia, ha azt már tudja, az félsiker, már hasznos munkakutya lehet bizonyos szinten, míg az, amelyik csak hajtani tud, haszontalan. Mellesleg a gyűjtés után tanítani a hajtást sokkal könnyebb,mint fordítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!