Ha a törvény szerint kötelező, miért nem ellenőrzi senki?
Azt sem ellenőrzi senki, hogy be vannak-e oltva veszettség ellen a kutyák, holott ez is kötelező, és adott esetben életbevágóan fontos lehet.
Ezek után mit várjunk?
Magyarország állatartás terén sajnos nagyon visszamaradott, mind törvénykezésben, mind tartásban. Fejlettebb országokban kötelező cicákat, kutyákat ivartalanítani, ha nem rendelkezel tenyésztői engedéllyel. Ezen kívül, ha beteg lesz, és orvoshoz viszed, és az állatnak elmaradt vmilyen oltása, szép összegekre megbüntetnek. Tenyészteni csak nagy vagy dédszülőkig visszamenőleg ellenőrizni kell genetikailag hordozható betegségekre, bár talán már magyarországon is ismerni kell nagyszülőkig a hivatalos tenyésztésben.
Sajnos rengetegen kinézet alapján választanak nállunk állatot, és nem fajtajegyek alagpján. Ha pl valakinek nincs ideje napi aktív sétákra ne vegyen jack russelt, mert cuki, vegyen bulldogot, ők általában nyugisak, nem szeretnek sokat szaladgálni, de a séta nekik is kell!
Ezen kívül nálunk az emberek kb 60%-a de lehet hogy többen, azzal az elavult elvvel jön, hogy az állatnak egyszer szülnie kell életében. Nos nem....az ivartalanított állatok akik sosem szültek, ugyan addig élnek, és nem alakul ki semmilyen betegség nálluk. Ez nekik is ugyan úgy megterhelő, mint nekünk embereknek sokat kivesz az anyából. Másik, hogy hupsz, teherbe esett a cica/kutya,mert ugye fél éves korig nem lehet ivartalanítani, és korán ért és beivarzott...megint egy elavult dolog, az orvostudomány rengeteteget fejlődött 10 év alatt, tudjukaz állatoknál gyógyítani vagy kezelni a rákot, magas vérnyomást cukorbetegséget sb, és ivartalanítani is 3 hónapos kortól már lehet. Érdemes is elvégezni 6 hós koráig. Ezen kívülaha a nőstény ivaros marad, és nem esik teherbe, méhgyulladást kaphat, ami komoly, és költséges kezelés. Én mindenkinek azt tanácsolom, csak olyan állatot vegyen magához, akinek el tudja látni a szükségleteit, időben és anyagilag is, és készüljön fel egy esetleges betegségre, pláne ha idősebb az állat, tegyen félre rá, ha baj lesz, legyen honnan előhúzni 40-50-60 ezer forintot,mert egy havi keresetből én is tudom, hogy nehéz, és lehet uogy ez sem lesz elég. ( a mi egyik kutyusunkat az úton találtuk, elütötte egy kocsi, szilánkosra tört a csípője, 150 000 Ft volt a műtéte, mert kb vaslemezekből áll a kutya hátsó fele. Ugyan epilepsziás, de ezt gyógyszerrel kezeljük és családunk boldog tagja 8 éve :)
Emelett azok a "tenyésztők" akik 7 hetesen odaadják az állatot, nem tenyésztők, még ha papírjuk is van róla. Ez egyszerű pénzspórolás, 8 hetes kortól kell az első oltásait megkapni, aki ez alatt adja, ettől szeretne mentesülni, plusz az etetési költségektől. A gazdi meg csak azt látja, hogy x kutya itt 40 000 és már picinek is el lehet hozni ott meg 100 000 és nem adják csak 14 hetesen. És jön egyrészt az, hogy minnél kissebb annál jobban megszokik, és annál nevelhetőbb.... nos ez butaság. A kicsik még utánzós módszerrel tanulnak a legkönnyebben, vagyis az anyjuktól, hogy az mit csinál, mit nem, hogyan viselkedik az emberekkel stb. 12 hetesig szüksége is van erre, egy 8 hetes kutya még nem fog hallgatni a parancsszavakra. Igazából érdemben 4 hónapos kortól a legjobban nevelhető, addig szeleburdi kölyök, nem tud sokáig a gazdira figyelni, minden eltereli a figyelmét. A másik amit a gazdi lát, az ár. Igen ám csak azt is figyelembe kéne venni, hogy lehet hogy x "tenyésztő" sokkal olcsóbb, de y már úgy adja hogy megkapta a kicsi az oltásait, esetleg már ivartalanítva is van, így csak 10-20 ezret spórolnánk mindjárt x tenyésztővel, ez viszont annak a záradéka, hogy ha bármi baj van y tenyésztő hajlandó visszafogadni az állatot, és 2 évig garanciát vállal rá, vagyis ha feltűnik vmilyen genetikai betegség, akkor az a tenyésztő felelőssége. (Akinek már volt hasonlóban része, tudhatja hogy milyen borsos egy komoly állatorvosi beavatkozás) így mindjárt jobban járunk drágább y tenyésztőnkkel. Félreértés ne essék....ismerek olyan tenyésztőt aki nagyon ramaty hivatalos papírokka is, és olyan szaporítót is, aki mindent megad a piciknek, és 12 hetes kor alatt nem adja őket gazdihoz.
Az útlevélről meg annyit, hogy ahhoz szükséges a veszettség elleni, amit az állat 12 hetes korban kaphat meg leghamarabb, és onnan számítva 21 nap kell mire érvényes is lesz, ( vagyis az állat 15 hetes korától)az előtt hiába akarja átlépni a határt, az útlevél annyit jelent mintha egy papírzsebkendőt lebegtetnénk. Ha esetleg a drága "tenyésztő" erről nem számolt vna be, jó ha tudjátok.
"Sok tenyésztő két oltással, chippel adja hét hetesen"
2 oltással 7 hetesen nem adhatja, mert legkorábban 6, majd 8 hetesen kapják az oltást. 7 hetesen tehát még csak 1 oltása lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!