Border collie kutyát szeretnék és lennének kérdéseim! Válaszaitokat előre köszönöm?
A border egy született terelőkutya, amely képes füttyjelekre, sípokra, kéz- és karjelekre nagy távolságban is állandó mozgást végezve terelni például a juhokat. Ebből kiindulva, csakis ebből (s itt még nem írok semmit a mozgásigényéből), szívesebben futkározik egész nap a kertben.
Mivel nem volt még borderem, tapasztald ki: lehet, hogy szeret pár órát árnyékként a lábadnál tevékenykedni. Egyébként igényli a szoros kapcsolatot, és imád hasznos lenni, olyasmi munkakutya ő, mint a német juhász, csak más célból tenyésztették ki.
Szerintem egy kutyasuli nem a kutya miatt lényeges, hanem miattad. Ott te tanulsz meg "kutyául érteni".
Egyébként, amit egy border egy kutyasuliban megtanul, az neki annyira kevés, mint neked egy hétre egy pohár joghurt.Semmi.
Szukáknál ajánlott az ivartalanítás, de kanoknál is. Kivéve, ha több ezer euróért veszed és később kívánod tenyészteni, de ez esetben nem árt az igen alapos felkészültség - de erre nem vonatkozik a kérdésed, így nem írom le.
Erre nem tudok válaszolni, mert kutyától függ, de szerintem két-három hónapos korban hamar megtanulják, ha nem a padláson vagy vele és ha elérhető számára a kivezető út a lakásból. Magyarán tudja, merre menjen ki, ha ki akar menni. Egy labirintusos több emeletes családi házban nem biztos, hogy észreveszi az útvonalat, úgy meg nehezen alakul ki a természetes inger.
Szobatisztaság: Vannak kutyapelenkák. Talán érdemes eleinte beruházni egyre. Erről vannak szakkönyvek, én csak ösztönösen tudom ezt neked leírni:
Mindig vidd ki a kutyát, és dícsérd meg, hogyha elvégezte a dolgát (kint a kert egy adott részébe, ne akárhová, de eleinte elég, ha csak kint lesz). Egy figyelmes kutya valahogy átérzi, hogy bentre nem szeretnél ilyen dolgokat. Sajnos ebben csak iylen ösztönös tanácsot tudok adni.
Nem lehet baja, ha félig kinti és félig benti, sőt. Csak neked lesz fárasztó állandóan ki s be engedni. Kutyaajtó lehet a megoldás. Talán.
Egy kutyát bármire meg tudod tanítani - a miénk például a konyhába nem jött be, amikor tele volt az asztal hússal.
Megfelelő határozottság kérdése. Egyébként, óvatosan.
Először szellemileg, fizikailag kell lekötni, utána jöhetsz a dominancia - kérdésekkel.
Ha ivartalanítod, talán hangyányit kevésbé mozgékonyabb.
1 Kinti-benti a legjobb.
2 Igen. Nekik kell a munka, mindenképpen valamilyen sportra kell járatni.
3 IGEN!
4 Kb fél év mindenképpen kell neki. Kutyapelenkát nehogy vegyél!
5 Nem, ez a legjobb.
6 Igen. Pár hónap
Az elso szepen osszefoglalta en par szemelyes tapasztalattal egeszitenem ki:
- A pelenka jo otletnek tunik, de a kutya nem tanulja meg visszatartani a szuksegletet, elhuzod vele a szobatisztasag megtanulasat, mert azzal kb engedelyt adsz hogy oda szabad (szobatisztasag kutyafuggo nekunk 1 honap volt masnak fel ev).
- Nagyon fontold meg a Bordert, borzalmasan aktiv kutya (en a medium/high energias kutyammal napi 3 oratvagyok kinn), es ha nincs lekotve szellemileg es fizikailag is rombolni fog nem is keveset vagy szokni, az nem jo neked sem es a kutyanak sem. Ha nem teszel eleget meg fogod fizetni az arat, aztan a kutya is. Ha nincs napi 3-4 orad ra (barki barmit mond egy Borderrel ez egeszeges, persze lesz aki azt mondja, hogy o fel oraban kifuttatja...na az olyan is) vagy tobb, inkabb keress masik kevesbe aktiv fajtat. Nem tudom mennyi idos vagy, de a Border 12-15 evig is eleldegel, es bizony neked MINDEN NAP ez lesz a programod, vagy te is egy leszel azok kozul akik menhelyre pakoljak a "rossz" kutyajukat(remeljuk nem). Nincs unnep, nincs szabadsag, nincs kifogas. Menni kell es csinalni 365 napban.
- A kutyanal 3 kulcs van: Kovetkezetesseg/fegyelem, higgadsag/nyugodsag, turelem/kitartas. Ha ezek kozul barmelyik is hibadzik (nekem hazduhatsz, de magadnak es a kutyanak nem), akkor a Border a fejedre fog noni. "Ezekkel" fogod nevelni is barmire amit szeretnel.
- Kutyasuli egy jo hely azoknak akik nem tudnak eleget foglalkozni a kutyaval vagy nem ertenek hozza. A legtobb dolgot te magad is meg tudod neki tanitani erre rengeteg lehetoseged van az interneten keresve. Fuggetlenul ettol, nem keves segitseget tudnak nyujtani (bar en magam nem hiszek bennunk).
- Kinti benti kutyanal az van, hogy majd mikor esik az eso/ho akkor szepen behozza a szutykot, te meg majd boldogan takarithatsz. A border vidaman el van egy kinti kutyahzaban, de mellette ne feledd a napi setat. + Ha kinti nagyobb bunda kell neki amit nem feltetlen noveszt ha ideje egy reszet benn a melegben tolti, igy viszont fazhat szegeny para.
- Ivartalanitas nemtol fuggetlenul, ha nem kivanod tenyeszteni (amit ketlek) javasolt. En a szukamnal megvartam az elso tuzelest leven a hormonok akkor alakitjak ki a kutyat (csak ugy mint az embernel), aztan megtettuk mi is.
-Barhonnan hozod torzskonyv nelkul NE. Azt kerd (amugy a normalis tenyesztok alapbol is adjak, keres nelkul), hiaba mondja, hogy olcsobb (itthon kb 5k Huf), csak a szaporitok probalnak ezzel felrevezetni. Ha nem szamit a papir, erdemes menhelyen/fajtamentoknel korbenezni. Egy fajta tiszta torzskonyvezett border 120-150 Korul van (lehet dragabb mostansag nem neztem).
Fuggetlenul ettol sok sikert kivanok.
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek.
A 2.at és 3.at nem értem. Likeoltam a válaszod, de mindegy...
1. Legjobb a kinti-benti tartás, és egyben az 5.: nem lesz tőle baja, sőt ez a jó. A helye bent legyen, de kint is legyen olyan helye, ahova elhúzódhat.
2. Kutyasuli vele szinte kötelező. Pont azért, mert nagyon okos, ami azt jelenti, hogy munkaigényes, igényli a feladatokat, rengeteg foglalkozást. Érdemes vele egy kutyás sportot is választani. Nagyon sok időt igénylő munkakutya! Külön életforma a vele élés. Ha nincs kellően elfárasztva mind fizikailag, mind agyilag, akkor sok baj lehet vele: szökik, ás, rombol. Nagyon gondold át vásárlás előtt, hogy biztosan erre a fajtára vágysz-e, meg tudod-e adni neki a rendszeres sportot, napi hosszú sétákat, feladatozást.
3. Ivartalanítás minden kutyánál ajánlott, amelyiket nem tenyésztésre szánják.
4. Szobatiszta néhány hónap alatt lesz. Úgy lehet a leggyorsabban tanítani, hogy eleinte nagyon gyakran kiviszed az udvarra, minden alvás és evés után rögtön. Addig persze lesznek bent is balesetek, ezekért nem kell megszidni, csak gyorsan feltakarítani. A kutya, ahogy nő, maga is törekedni fog rá, hogy szobatiszta legyen.
6. Igen, meg lehet tanítani, hogy hova mehet és nem nem mehet. Hamar megtanulják, csak következetesnek és határozottnak kell lenni.
Én a saját tapasztalataimat írom le, februárban volt két éves a kan border collie kutyám:
1.) Megfelelő a kinti-benti tartás, a mienk ha nem vagyunk itthon, kint rohangálhat a nagy kertben, egyébként pedig bejöhet, ha akar, illetve amikor behívom. Egy ideig kint is aludt, de volt egy körömleszakadása télen, azóta bent alszik a kazánházban. Ennek az a hatása, hogy nyugodtabban alszik, soha nincs éjszaka ugatás (egyébként is csak ritkán volt) és már nem rohangál ki minden kutyaugatásra.
2.) Én ezt elrontottam, nem vittem kicsi korában sok kutya közé, már másfél éves volt és olyan kutyasuliba mentünk, ahol sok idősebb német juhász és egyéb agresszív kutya volt, sajnos el is tanulta tőlük. Így az én kutyám elég ideges lesz, ha meglát egy kutyát, még erről nem tudtam lenevelni, ezért szerintem mindenképp vidd el már akár kutyaoviba is.
3. Erre nem tudok válaszolni, illetve olvastam, hogy igen, de nekem sohasem volt szuka kutyám.
4. Nálunk a szobatisztaság úgy alakult, hogy már az első éjszaka kikéredzkedett a kutya pisilni és a nagy dolgát is elvégezte. 3-4 alkalommal volt benti pisilés a fürdőszoba szőnyegre, ha éppen észrevettem, mondtam neki, hogy nem szabad és ennyi. Hihetetlenül intelligens, pillanatok alatt megérti, hogy mit nem szabad.
5. Semmi baja nincs attól, hogy kinti-benti, hatalmas bundája van, szívesen van kint akár a -15 fokban is, ha bent ilyenkor melege van, kikéredzkedik. Azért is jó ez a megoldás, mert ha nagyon rossz az idő, akkor is tudsz vele foglalkozni, pld. bent trükköket tanítani, játszani.
6. Mi a kezdet kezdetén megengedtük neki, hogy használjon egy részt az ülőgarnitúrából és bejöhetett a nappaliba. Most újrabútoroztuk, a konyha-étkezőtől egy spagetti függöny választja el. A kutya azonnal megértette, hogy mostmár nem mehet oda be, ha mi átmegyünk, mutatjuk neki a maradj ott jelet, de már azt sem kell nagyon és ott marad a függöny túloldalán. Ezeknek a dolgoknak a megtanítása semmilyen erőfeszítést nem igényel, legalábbis a mi kutyánknál.
Valaki írja, hogy mennyire sok elfoglaltságot igényel a kutya, mert egyébként rombol. Mi ezt nem tapasztaltuk, természetesen minden nap foglalkozok vele, tanítom, megyünk futni, sétálni, de vannak napok, amikor kimarad. Első évben még ásott a kertben, de erről leszokott, ahol szaladgált, oda építettünk neki utat, így nem teszi tönkre a füvet és kicsit "eltereltük" azokról a részekről, ahová nem akartuk, hogy menjen. Mindig voltak kint nagy papír és fa ládák, ezeket szedte szét, így nem bántotta a növényeket. Mostanában ezt is ritkán csinálja, ha nem vagyunk otthon, akkor fekszik, nézelődik a kapunál, vagy szaladgál és ugat, ha van valami.
Én is alá tudom támasztani az előttem szólókat a saját tapasztalataimmal:
1. Nekünk egy 5 éves ivartalanított szuka borderünk van, aki a szó legteljesebb értelmében tökéletes családtag. Mi eredetileg kinti kutyának szántuk, de aztán fokozatosan beszokott - tény, hogy mi sem ellenkeztünk annyira ellene. Viszont csak és kizárólag az előszobába jön be. Nálunk 2 kis szőnyeg jelzi a "határokat", a használatát tanácsként is mondom - nem mi szabtuk meg, hogy akkor csak a szőnyegig jöhet be a kutya, egyszerűen szőnyegfétise van, és ez így kialakult :) Tehát a kinti-benti lét tökéletes nekik, mert egyszerre tudnak kint rohangálni, és a családdal együtt lenni,ami ugye számukra meghatározó.
2. Mindenképpen ajánlott a kutyasuli. Egyfelől, mert megtanultok együtt dolgozni, sokat segít a kutya koncentrációjában, valamint segít az engedelmességben. Másfelől pedig mert szocializálódik. Mi féléves kora körül kezdtünk el kutyaiskolába járni, és rettenetes volt megélni, hogy a kutyám retteg minden másik blökitől. Egyáltalán nem értettem, mert az oltásait követően sétáltunk pórázon, sok más kutyát látott/szagolt, mégis ha zárt térbe került, bemenekült a kapuhoz. (A trainerek azt mondták, hogy valószínűleg a ház kerítésénél megtámadhatta egy nagyobb kutya, és beleégett.) De természetesen mára már tökéletesen leküzdöttük. (Még azt megemlíteném, hogy az én kutyám nem egy szociális fajta. Nem tudom, hogy ez mennyire fajtajelleg, esetleg egyedi specifikum, ez van, nem szeret pajtizni. )
3. Nálunk hihetetlen változást implikált az ivartalanítás. Előtte egy kis szeszélyes hercegnő volt, aki bár engedelmeskedett, a kedvesség szikráját sem mutatta. Most pedig egy tökéletes családtag, akitől mérhetetlen szeretetet kap az ember. (És sokkal kellemesen úgy sétálni, hogy nem lohol az ember nyakában 3 kan, nem beszélve a kerítésdöntögetésről.)
4. Nálunk a szobatisztaság kínkeserves meló volt. Iszonyú hosszúnak tűnt, de valljuk be, 1-2 hónapnál nem tartott tovább. Én is azt csináltam, mint az előttem szólók mondták. Ha kint pisilt, kakilt, nagyon megdicsértem, és bizonyos időközönként (éjszaka is) kitettem a fűbe, ha esetleg pisilt, megint nagyon megdicsértem. (De persze voltak kellemetlen foltok és kupacok a szőnyegen.)
5. A tanításról meg annyit, hogy ezek a kutyák mindent megtanulnak. Épp hogy meg nem szólalnak. Taníts meg neki kiskorában a nem vezényszót, és csupán napok kérdése egy-egy ülőgarnitúra. Remélem segítettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!