Milyen fajta kutyát válasszak?
Kedves válaszolók!
pár dolgot akkor letisztáznék:
1. korábban volt már kutyánk több is.. tudom mivel jár, nem egy eldobható plüssállatként tekintenék rá. Egyszerűen csak most az az élethelyzet van amikor munkából hazaesve a maradék időt a gyerekemmel töltöm és csak hétvégén van idő arra, hogy az ember átöltözzön és kimenjen oktatni/játszani a kutyával. Aki ezt megérti megérti aki nem nem. (nem hinném hogy ritka ez az élethelyzet)
2. Az hogy a gyerek nem fogja fel és nem fogja érdekelni a kutya, cáfolnám... akárhova viszem (napi szinten) ahol kutya van, mással sem foglalkozik csak vele.
3. Meghülyülés: eddig volt 2 boxer a családban (nem 1 helyen) mind a kettő x évesen megkattant és egyre gyakrabban támadt rá a gazdájára minden ok nélkül (volt velük foglalkozva). Volt vizsla is.... hihetetten aranyos volt, de vele is lett valami ....elkezdett megállás nélkül végkimerülésig rohanni a kertben... a szervezete egy idő után feladta.
Tacskónk is volt.. imádtuk, nagyon okos. 6 évesen lebénult a hátsó része. (A doki szerint tipikus tacskó baj).
Menhelyi kutya: gondoltam rá.. szívesen megmentenék valakit az altatástól. De a barátom aki ezt tette sajnos egy "már megkattant kutyát vitt haza. (na pedig ő aztán non-sop a kutyával foglalkozott)
Kozmetikus téma: volt perzsa macskánk amit hordani kellett kozmetikushoz... Mivel nem tűrte a fésülést állandóan altatni kellett (rossz emlékek mégegyszer nem szeretném)
Tehát a kérdésem inkább szakmai: mi az ami télen-nyáron el van kint (soha nem kötném meg) és ritkábban jelentkeznek nála a túltenyésztés miatti problémák.
Az érzelgős válaszoktól, meg hogy gyerekem se legyen légyszi kíméljetek.
Továbbra is a keveréket javaslom, de majd akkor ha lesz időd rá hétköznap is legalább fél-egy óra, hogy sétáljatok egyet.
A menhelyeken a legtöbb kutya normális, ne abból az egyből indulj ki. Érdemes többször kijárni, ismerkedni, sétálni, a gyerkőccel együtt. Így megismeritek a kutyát, mielőtt hazavinnétek. Vannak természetesen mindig kölykök is, azok biztos, hogy nincsenek "megkattanva". De szerintem tényleg várj még egy picit, 1-2 évet.
Rövidszőrű kutyát (boxer, vizsla pl.) amúgy nem is szabad udvaron tartani, nem értem, hogy javasolta ezt valaki. Pláne, hogy mindkét fajta igen foglalkozásigényes.
Amiket írtál, hogy gazdára támadt, stb. az mind nevelési hiba, nem a fajtáé. Ritka esetben lehet idegrendszeri probléma is, ez főleg a szaporítóktól vásárolt kutyáknál merül fel.
Mondanám a pumit, pulit, mudit, mint közepes testű, kertben tartható kutyát, de mégsem javaslom, mert nagy a mozgás-és feladatigényük.
Ha hétköznapokon csak annyi törődést kap, hogy kap enni, akkor necces, hogy bármelyik kutya is jól fog funkcionálni. Ez sajnos nagyon kevés. Nem rosszat akarunk ezekkel a tanácsokkal, csak hogy ne legyen később problémád ebből sem neked, sem a kutyának.
Ha ennyire nincs szerencsétek a kutyákkal. :/
---
Ne vedd lekezelően kérlek. Csak csupa rosszat írtál a kutyákkal kapcsolatos élményeidről.
Így:
talán műkutya.
Tamagotchi.
Csak elemet fogyaszt.
-----------------------
Bocsi. Ahogy leírtad a kutyával való dolgaidat és történeteket.
------------
Pedig kutyát még a Holdra is küldtek az oroszok.
:)
Sok sikert hozzá.
A jelenlegi feltételek mellé még ne válassz kutyát.
Bármilyen fajta, akár keverék is igényel rendszeres napi foglalkozást, tanítást. Megértem, hogy a gyermeked mellett erre jelenleg nincs elég idő.
Várj még pár évet, legalább, amíg a gyermek óvodás nem lesz, akkor már talán több időd lesz a kutyára.
Addig pedig keress olyan ismerősöket, (esetleg gyerekes szülőket) akiknek szófogadó nevelt kutyájuk van. A gyermeked kicsit kutyázhat, neked pedig sokat segíthetnek a nevelt kutyák gazdái a tapasztalatukkal.
Véleményem szerint olyan kutya nincs, ami "meghülyül". Olyan van csak amivel nem foglalkoznak eleget rendszeresen.
Ha minden áron tippet szeretnél, én a berni pásztort ajánlanám (bár inkább nagytestű, mint közepes), de csak rendszeres foglalkozás és kutyaiskola mellett.
Ja és készülj rá, hogy egy fajtatiszta kutya 100000Ft-tól kezdődik. Bár létezik fajtamentés is.
Mindenképp azt ajánlanám, hogy csak akkor vágj bele a kutyatartásba, ha úgy érzed lenne annyi időd ami még egy gyermek rendes ellátásához elég (a kölyöknek az első évben legalább annyi törődésre, figyelemre és tanításra van szüksége, mint egy ember gyereknek, ahhoz hogy a következő kb.14 évben remek társa legyen a családnak)
Addig pedig bátram ismerkedjetek kutyákkal.
Jó és boldog gyermek nevelést kívánok, és felelősségteljes döntést a kutyatartáshoz.!
A jelenlegi feltételek mellett inkább egy jó vaskos kutyás könyvet tudnék ajánlani, az 1 évesnek meg plüsskutyát.
1. Volt már kutyátok, így pontosan tudod, hogy egy kiskutya felnevelése közel annyi időt, energiát igényel, mint a kisgyerek felnevelése, ahhoz hogy szófogadó, kiegyensúlyozott kutya legyen. Neked erre saját bevallásod szerint rohadtul nincs időt. Ilyen eseteben mind a te, mind a gyereked, mind a kutya kedvéért halaszd el a kutyavásárlást!
Csak hogy láss konkrét számokat is: Én a 10 éves mentett kutyámmal megyek napi 1,5 órát, legalább 2-3x 10 percet tanulunk, legalább 15 percet "fésülködünk" (fésülködés + eü. ellenőrzés). Szerintem sosem volt egy pörgős jószág, egy tipikus vizsla vagy akár boxer is ennél sokkal komolyabb fárasztást igényelne.
2. Ahhoz, hogy egy gyereket meg egy kutyát össze tudj szoktatni, MÉG TÖBB energia és odafigyelés szükséges. Ráadásul a gyermek 4-5 éves koráig a maximum interakció, ami elvárható tőlük az, hogy boldogan elvannak egymás mellett, mint 2 zsák krumpli. (A gyerek nem nyúzza a kutyát, a kutya nem jön zavarba a gyerek játékaitól. Ajánlott irodalom: [link] és [link] és [link]
3. Ez a "megkattanás" meg gazdira támadás tipikusan az a probléma, ahol tudatlanul és akaratlanul, de gazdi a ludas. Ugyanis az orvosilag igazolható, agyi/idegrendszeri probléma elég ritka (a túltenyésztés inkább fizikai dolgokban nyilvánul meg: csípő- és könyökízületi diszplázia, térdkalácsficam, szürkehályog stb.)
Rossz szokásokat akkor vesz fel egy állat, ha
- Nincs megfelelően levezetve a fizikai és szellemi energiája. (Felássa a kertet, a falevelet is megugatja, rosszabb esetben mutathat obszesszív-kompulzív tüneteket is.)
- Akaratlanul is megtanítja neki a gazdi (Pl. a szomszédunk ránevelte a spánieljét, hogy akkor figyelnek rá, dobják el a labdát, ha ugrál.)
A harapás is egy érdekes dolog, ugyanis a legtöbb kutya jelzések egész során megy végig (lásd. a linkelt weblapok fotói) mielőtt arra vetemedne, hogy harapjon. Ahogy a mellékelt ábrák is mutatják, ezek egy része nagyon finom jelzés: szem fehér részének mutogatása, fej elfordítása, ajaknyalogatás stb., nagy odafigyelés, gyakorlott szem kell ahhoz, hogy valaki észre vegye. Tehát, ha valaki egy harapás után esküdözik, hogy "de hát semmi előjele nem volt!! úgy jött, mint derült égből a villámcsapás!", akkor az esetek többségében valamit nagyon nem vett észre.
Te azért írtál nekünk, hogy adjunk tanácsot, hogy ezeket a problémákat elkerülhesd a leendő kutyáddal. Mi azt tanácsoljuk, hogy amíg nincs elengedő időd, energiád, türelmed, szaktudásod(?) addig a családod és a leendő kutyád biztonsága és boldogsága érdekében ne legyen kutyád!
Kozmetikus-téma: ez is, mint minden, szoktatás kérdése. Nem tudom, feltűnt-e hogy írtam, hogy 15-20 percen át fésülködünk a kutyával. Minden nap, ha kell, ha nem :) Ezt egy olyan tevékenység elé érdemes beilleszteni, amit a kutya IMÁD (séta, vacsora), hogy tudja, hogy valami NAGYON jó következik utána.
Ebbe a tevékenységbe beleértendő a kutya általános egészségügyi ellenőrzése: szem, fül (beleszagol), fogak, talppárnák, körmök, az egész kutya átnézése kullancs, bolha, toklász, sebek, csomók és egyéb nyalánkságok után. Így te is könnyebben észre veszed, ha van valami gáz van (pl. kezdődő fülgyulladás), de az orvosnak és a kozmetikusnak is könnyebb, ha a kutya megszokja, hogy rendszeresen áttaperolják ;)
Menhelyi vs. tenyésztő: a helyzetedben teljesen érthető, hogy különös hangsúlyt szeretnél fektetni arra, hogy adott tulajdonságokkal rendelkező, jó idegrendszerű, temperamentumú felmenőktől szeretnél egészséges kölyköt. Ahogy Hovarju is említette, ennek ára van. Ha hanyatt dobtad magad az összegtől, ezt érdemes elolvasnod: [link]
Viszont butaságnak tartom, hogy a menhelyi kutyákat egyetlen rossz példa miatt elítéled. Ott is van ilyen is, olyan is. A te helyzetedben mondjuk én szívesebben hoznék olyan helyről kutyát, akik ideiglenes befogadókkal dolgoznak: azaz a kutya nem egy kennelben hanem egy családnál helyezik el. Előnye, hogy ők nagyon ismerik a kutyáikat, hátránya, hogy nagyon megválogatják, kinek adják őket.
Macskák ellen: fél literes üdítős flakon, benne néhány szem apró kavics. Kétféle használati lehetőség van:
a.) alaposan megrázod (nagyon ijesztő hangja van)
b.) úgy odavágod a macska MELLÉ, hogy CSATTANJON. (Mivel könnyű, akkor se történik nagyobb baj, ha véletlenül a macskuszt találod el vele, de ne az legyen az elsődleges cél.)
Ehhez nem kell kutya =^..^=
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!