Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Magyarországon tenyésztenek...

Magyarországon tenyésztenek Kangal kutyát?

Figyelt kérdés
2015. dec. 22. 20:20
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
180ezret írt.
2015. dec. 23. 01:58
 12/21 anonim ***** válasza:

Sajnos létezik ilyen is.

Innentől rajtad múlik, hogy megveszed-e, és hogy ezzel támogatod-e a további munkáját.

[link]

2015. dec. 23. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon hivatalos tenyésztőről nem tudok és csak egy emberről, aki igazi sivas kangalokkal komolyabban foglalkozik (járt Törökországban, utánajárt a fajtának, a körülményeknek és a jó ismerettség miatt onnan kapott kutyákat).


Egyébként van rá törzskönyv, mert az FCI anatóliai juhászkutya néven elismerte (persze az FCI tévedésben van, de nem ez az első eset náluk a kutyafajtákat illetően, ami persze vicces és szánalmas is egyben).


Az sem igaz, hogy csak ez a fajta érte el az elismert fajta rangját a törököknél. Tény, hogy ezt becsülik a pásztorkutyák közül a legtöbbre, de az akbash és a karabash szintén fontos kutyafajtájuk. A három fajta nagyon közel áll egymáshoz.


Sajnos viszont nagyon sok a mix kutya közöttük, amire rámondják hogy kangal, közben pedig csak egy keverék (német dog, leonbergi, masztiffok vannak belekeverve a méretnövelés miatt), ezeket boz kutyáknak nevezik.


Törzskönyv: nem csak a MEOE(SZ) és az FCI létezik a világon, hanem van jó pár nemzetközi szervezet. A magyar viszonyokat jelenleg nem ismerem, mert nagyon megkutyulta a bürokrácia, de pár éve még idehaza is több kutyás szervezet volt, ami adhatott ki törzskönyvet, nem csak a MEOE. Pl. a németjuhászosoknál ott volt az MNJK (amit mellesleg a németek elfogadtak, míg a MEOE-s törzskönyvre húzták a szájukat), a magyar agárnál ott volt a MATOE, ami államilag elismert törzskönyvet adott ki.

De vannak olyan szervezetek, amik ugyan elismert törzskönyvet nem adnak ki, de garanciát vállalnak a felmenőkre, regisztrálva vannak a kutyák és több generációra visszamenőleg megvannak a törzsfák, csupán nem tartoznak az FCI alá.

2015. dec. 23. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Köszi a segitséget.

Utolsó igen megtaláltam őtis akiről írtál és sikerűlt felvennem vele a kapcsolatot.

Találtam eggy pasit Horvátországban is.

Még majd jobban utánnanézek a dolgoknak.

2015. dec. 23. 10:40
 15/21 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Ha jól tudom a soproni pasinak török kutyái vannak, és mintha említette volna, hogy pont azért választotta ezt a fajtát, mert még nem cseszték szét a tenyésztők, mint a többi fajtát, mivel viszonylag új kutyafajta.

2015. dec. 23. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

A kangal jó kutya, de erős misztikum övezi és kissé túl van magasztalva a neten. Semmivel sem tud többet, mint bármelyik másik keleti pásztorkutya, legyen szó kauról, kájról, kuvaszról vagy komondorról.


Egy előnye lehetne, hogy valóban nincs még "szétcseszve" a küllemtenyésztők által. Viszont sajnos ez sem teljesen igaz, ugyanis mint ahogy korábban írtam, nagyon sok közöttük a méretnövelés és a kutyaviadaloztatás miatti feltuningolt kutya közöttük, ami nem fajta tiszta kangal, csak hasonlít rá, mégis azt mondják rá, hogy kangal.


Egy igazi sivas kangal kb. kuvasz méretű, 40-50kg között mozog. A neten viszont ott vannak a 80-90cm marmagasság közötti 60-70kg-os molosszerekkel kevert egyedek is. Azok viszont nem kangalok, de még csak nem is pásztorkutyák.

2015. dec. 23. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Na, nekem például teljesen új amit a 16-os írt. A "tenyésztő" pasas kutyája nekem bőven a derekamig ért (165 cm vagyok), és szerintem simán volt 60 kiló, mert volt szerencsém megtapasztalni mikor rámugrott....

2015. dec. 23. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Kangal

Kutyafajta

A kangal az FCI által nem elismert török pásztorkutyafajta. Wikipédia

Tudományos név: Canis lupus familiaris

Származási hely: Törökország

Besorolás: Fajta

Magasabb rendszertani kategória: Kutya

Súly: Nő: 41–54 kg, Férfi: 50–66 kg

Magasság: Nő: 72–77 cm, Férfi: 77–86 cm

2015. dec. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

ma 07:41

Az nj-ben igen elvagy tévedve.

Nincs ma itthon annyi sok szervezet, aki törzskönyvez. néhány itthon is már elég magas létszámú fajtáknál előfordul fajtagondozó szervezet, aki nyilván tartja a kutyákat és akár kiállít bizonyos törzskönyvet. Viszont kiállításban, nagyrészt tenyésztésben is az FCI az irányadó.

2015. dec. 23. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok eltévedve, leírtam hogy néhány éve volt így, de a mai viszonyokkal nem vagyok tisztában.


Ami pedig a 60kg-ot illeti, sokan nincsenek tisztában a kutyák méretével és tömegével. Nekem is már sokszor mutattak kutyákat, a gazdi rámutat a németjuhászára és mondja, hogy 60kg, a rotis ugyanígy tesz és mondja, hogy 70kg. A tévészerelő pedig mondta, hogy neki 120kg-os kauja volt...


Már többször leírtam a fórumon, hogy azok, akik a pásztorkutyák tesztelésével foglalkoznak, le is szokták mérni a kutyákat. Kb. 200 kutya adatából az a statisztika jött le, hogy az átlag pásztorkutya szukáknál 45kg, kanoknál 50kg. Vannak nagyobb egyedek persze, de a legnagyobbak sem érik el a 70kg-ot és már a 60kg feletti is ritka.


De itt egy beszédes kép. 10 hónapos komondor van a képen, 50kg-al.


[link]

2015. dec. 24. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!