Az alap módszerek:
1 ha húz megfordulsz.
2 Jutifalat kézben, azzal pozícióba csalni, mielött beér lábhoz megy aparancs, amikor pozícióban van megkapja
3 Amikor kilép a láb melletti pozícióból lábhoz parancs. Ha nem reagál belerántani a pórázba
#1: szerintem nem lábnál követést akar tanítani a kérdező poroszos módszerrel, hanem csak azt, hogy ne húzza a kutya a pórázt :D
Amúgy mindig az a legjobb, amelyik beválik :) Próbáld végig mindet, amit hallottál, szánj rá 4-5 sétát, és ha van változás, akkor jó lesz. Ha megáll a fejlődés egy idő után, akkor gondold át, nem csinálod-e rosszul, és ha nem, válassz másik módszert.
Alapvetően sokszor elég, hogy visszarántod a kutyát a pórázzal (de tényleg rántsd, ne húzd, és olyan erősen, hogy észre is vegye, nézzen hátra, hogy mi az isten történt).
De csinálhatod a megállós módszerrel, pörgős, unatkozni utáló kutyáknál sokszor bejön: amint megfeszíti a kutya a pórázt, te behúzod a satuféket, lábad nem mozog, kezed nem mozog, és vársz. Amint ő lelazítja (tökmindegy, hogy direkt vagy véletlenül, hogy hátralép vagy fejmozdulat, csak a póráz feszessége számít), abban a pillantban indulsz is tovább, ezzel mutatod meg neki, hogy feszes póráz = unatkozás, laza póráz = séta.
Ezekből valamelyik a legtöbb kutyánál azért szokott működni :)
Minden technikának az a titka, hogy ha egyszer elkezded, akkor minden egyes pórázmegfeszítésnél csinálni kell, és azonnal, nem még három másodpercig anyázol magadban, hogy miért nem érti, amikor már húsz perce csinálod. Ha néha húzhatja a pórázt, akkor próbálkozni fog, hátha majd most is, és egy lassú kínszenvedés lesz mindkettőtöknek, mire feladja. Ha viszont következetes vagy, 1-2 hét alatt eljuthatsz odáig, hogy már csak ritkán kell neki jelezni (de akkor is mindig). Szóval türelem, ne legyél rá mérges, hiszen lövése sincs, hogy mit vársz el tőle, épp most mutatod meg neki.
És persze egyik módszer sem ér semmit, ha nincs lefárasztva a kutya, meg nem tisztázod vele már a séta elején, hogy ki visz kit sétálni (nem ökörködik, amíg felrakod a pórázt, hanem nyugisan megvárja, nem repülsz ki utána a kapun, hanem szépen előreenged, és a kapu után sem repül ki rögtön pórázhosszra, hanem egy kicsit megy melletted/mögötted, úgy, hogy az ő lába nem előzi meg a tiédet).
Plusz azt azért tisztázzuk, hogy ha kölyökről van szó, akkor nem lehet ennyire katonásan csinálni, ugyanis neki még nagyon-nagyon nehéz séta közben a pórázra is figyelni, nála fokozatosan kell elvárni, hogy egyre kevésbé húzzon. Eleinte csak a nagyon tapló húzást kell tiltani, aztán ahogy egyre jobban tud figyelni, úgy lehet növelni az elvárást. Kb. fél évesen (érettségtől függően) már minden kutyának illene tudnia civilizáltan közlekedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!