Hányszor lehet egy csivava szuka vemhes?
Mivel a kérdés elvi volt, elvileg válaszolok:
Elvileg fél éves kora után évente kétszer. Akár 12-15 éves koráig is.
Más kérdés, hogy gyakorlatilag vagy belehal az elsőbe, hogy fél évesen már szül, vagy nem éri meg a 10 éves sem ilyen feltételek mellett.
Csivavám nincs, de én is tenyésztőnek vallom magam, de nálam 2-3 alomnál nincs több egy szukának. Megnézzük, mit hoz az egyik kannal, mit a másikkal és ha nagyon hiperszuper, akkor esetleg még egyszer megpróbálhatjuk. De minek, ott van a lánya, lehet vele továbblépni.
Mire valamelyik felnőtt championt befejezi, úgyis már 2 és fél éves, másfél évnél korábban nem látom igazán, hogy tényleg olyan jó lett-e az alom, mint vártam. 6 évesen meg már ivartalanítás van.
Na most látom milyen vita lett itt arról, hogy jó-e a kutyának ha ellik, illetve az a jobb ha nem.
Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, én azt írtam, hogy "jót tesz neki, ha élete során legalább egyszer ellik". Ezt a véleményt nem könyvek ill. valami "nagyokos" alakította ki bennem, hanem az, hogy születésem óta fogalkozom kutyákkal és több mint 15 éve tenyésztem őket! Tenyésztem és nem szaporítom! És minden fajtánál előfordulhat komplikáció ellés során (van olyan fajta amire jellemzőbb van amire kevésbé)esetleg császárra lesz szükség. Arról nem is beszélve, ha az anya elfárad az ellés során de mégis sikerül világra hoznia természetes úton a kölyköket, hogy esetleg nem bontja ki a kölyköket a magzatburokból vagy egyszerűen nem gondozza. És az ellés végeztével sem lehetünk nyugodtak ami a kölyköket illeti, főleg nagytestű kutyáknál okoz az problémát, ha az anya véletlenül ráfekszik a kölykökre, és még sorolhatnám...
Ha hobbi célra tartott kutyust semmiképp nem célszerű többször elletni, mivel az emlői megereszkednek és nem húzódnak a szoptatás végeztével sem teljesen vissza.
Mindezt összevetve én pozitív változásokat tapasztaltam a szuka kuytáimon ellés után, viszont a kockázatokat mérlegelni kell.
Különben ha a csivava fajtára ennyire veszélyes lenne az ellés, akkor lassan ki kéne pusztulnia ennek a fajtának. Vagy aki ilyen kutyákkal foglalkozik az csak szaporító lehet, mivel az anya életét veszélyezteti h kölykei legyenek?? Én olyan alomból biztos nem vennék kölyköt....
kérdésre válaszolva:
még nincs egy éves (általában) egy kutya, amikor ivaréretté válik, de a legelső vérzése alkalmával nem szabad egyből pároztatni, hagyni kell hogy a belső szervei is szépen kialakuljanak, mert másfél éves koráig a kutya még fejlődik!főként egy csivavánál! amikor ezt nem hagyják ki, akkor szokott az lenni, hogy az összes vemhessége császárral végződik.
a kutyának az tesz jót ha két fialás között legalább egy évet pihen a méhe és ez elég idő arra, hogy visszahúzódjanak a cicijei. így marad szép fiatalos, fitt az anyakutya.
egyébként úgy nagyjából 4-5-6 éves koráig szabad fialtatni, utána legtöbbször már nem is fogan meg, vagy csak 1-2 beteg kiskutyára lehet számítani, ami nem kifizetődő.
hát nem az összeset olvastam el, de az elején elég sokan azt írták magukról, hogy ők tenyésztők és hogy annak tartja magát!
kedves emberkék nem úgy van az, hogy te csak annak tartod magad, mert azt hiszed, hogy jól tartod a kutyákat!
regisztrálnod kell magad törzskönyvezett hímmel és nősténnyel, majd kapsz egy papírt, ami igazolja, hogy tenyésztő vagy. továbbá részt kell venned további versenyeken, hogy megkapd a megfelelő minősítéseket...nem is te, hanem a kennel, amit megnyitottál a regisztrációval! majd a további nálad született kutyákat is törzskönyveztetni vagy köteles és bejelenteni minden egyes darab megszületett kiskutyát!!! szerződéssel és SZÁMLÁVAL adhatod át a leendő tulajnak!
ha olyat minősítenek az egyik kiskutyánál, hogy nem alkalmazható a vérvonal továbbvitelére, akkor a szerződésbe ivartalanítási kötelezettséget kell beleiktatni!
egy tenyésztés komoly kötelezettségekkel jár! nem csak fogsz két különböző nemű egyfajta kutyát és összezárod, hátha...figyelembe kell venni a kortörténetet és a kiskutyákat is születés után vizsgáltatni kell az adott fajtára jellemző betegségekre!
továbbá nem csak két szép kutyát pároztatnak, hanem meg kell nézni melyiknek milyen színhordozó tulajdonságai vannak, hogy minél szebb kicsik jöjjenek a világra!
elég nehéz ezeket a dolgokat csak leírni, ennek komolyan utána kell olvasni és tanulni, ha valaki tenyészteni szeretne!nem egyszerű, de ezért ilyen drága egy fajtiszta, törzskönyvezett, tenyésztőtől vásárolt kiskutya, de aki ezt megfizeti biztos lehet a minőségben és abban, hogy ha bármi probléma van a tenyésztő köteles azonnal ugrani és segítséget nyújtani megfelelő keretek között persze!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!