Első kiskutyához kérnék tanácsokat, segitenétek?
A legfontosabb tanács, hogy mindenképp engedjétek be.
A kutya az emberrel akar lenni, különösen igaz ez a vizslára, ha kizárod, nem fogja tudni mit tett, miért nem engedi be maguk közé az õ "faljája".
Sok ember az udvaron tartja a kutyáját, de ettõl ez még nem helyes, õk nem házörzõk, hanem családtagok.
Tehát ha azt szeretnétek, hogy boldog élete legyen, a legfontosabb, hogy nem zárjárok ki, és leginkább nem zárjátok be egy ketrecbe.
Ha kutyatáppal akarjátok etetni, inkább online, vagy nagyobb állatkereskedésben keresgéljetek, Pedigré és hasonló márkás tápok semmit sem érnek. Nézd meg az összetevõket, az elsõ helyen húsnak fehérjének kell szerepelnie, nem pedig rizsnek, egyéb gabonaféléknek és zsíroknak.
Ha jó minõségū tápot kap, abban benne van minden, de heti 1-2 alkalommal kicserélhetsz egy étkezést otthon készített ételre, ami persze húst jelent, nem maradékot.
Legyetek a kutyaval kovetkezetesek ha nem mehet be a hazba akkor tenyleg ne engedjetek be.
Akarmilyen husi ne dogonyozzetek agyon az elso par hetben mert ekkor dol el a kiskutya szemeben hogy ki is a vezer.
A legfontosabb pedig vigyetek sokat setalni nem eleg neki a nagy udvar az csak nagy kutyahaz. Szocializaljatok kutyakkal es emberekkel is. Es persze szeressetek.
Ha budapestiek vagytok, menjetek el Káposztásmegyerre és ott kérjetek tanácsot. A legjobb menhelyek egyike és egyben állatmentő állomás is. Én onnan fogadtam örökbe kutyust, de van kutyaiskolájuk is.
A vizsla vadászkutya, tehát nyughatatlan macskakergető, ugatós, ugrálós (felborítja a gyereket). Kellenek oltások, chip, állategészségügyi könyv, nyakszíj, póráz (minél előbb meg kell tanulni pórázon közlekedni a gazdival). Kell etetőtál, vizestál, matrac a kutyaházba. Meg kell tanítni a szobatisztaságra, arra, hogy ki a falkavezér, arra, hogy a zoknikat, cipőket nem rághatja szét, nem áshatja fel a kertet (ha unatkozik, megteszi). Ahol erdő van a közelben, ne sétáltasd szabadon, mert elmegy a vadállatokat kergetni és valaki lelőheti. Vigyázzatok rá, szeressétek, játszatok is vele.
A vizslát pedig nem jó csak kint tartani. Mindenképpen kinti-benti tartással ajánlanám, vagy pedig más fajtát válasszatok.
Kiskorától fogva nevelni kell, először is szobatisztaságra tanítani, ami jó néhány hetet, pár hónapot igénybe vesz. Ehhez kb. 2 óránként ki kell menni vele, ha kint pisil-kakil, dicséret, ha bent, gyorsan szó nélkül feltakarítani.
Aztán tanítani a nevére, hogy hívásra odajöjjön, hol a helye, pórázhoz szoktatni stb.
Kaja: eleinte, amit a tenyésztőnél eszik, aztán válthattok, ha akartok más minőségi száraztápra (pl. Josera, Brit).
Tanácsokkal ellát a tenyésztő is, mielőtt hazaviszitek a kutyát.
Azért olvass utána a vizsla jellemének, igényeinek (vadászkutya), hogy ne érjen esetleges csalódás.
Hát a magyar vizsla pont nem kinti tartásra való, pláne nem kennelbe. Inkább való egy aktív, kirándulós család mellé panelba. Rohadtul tudnak fázni (de tényleg, nevetséges módon), nagyon gazdásak, és nagy a mozgásigényük, amit a kert önmagában egyáltalán nem elégít ki.
Napi séta, sok játék, agymunka, kezdő lévén kutyaovi majd suli. Ha kisgyerek, munka mellett erre nincs időtök, plusz a nap nagy részében ő kint lesz, ti bent (rossz időben ugye nincs kint egész nap az ember a gyerekkel), akkor lesz egy boldogtalan és iszonyat rossz kutyátok. Ha felveszitek a zsizsla ritmust (vagy már eleve ilyenek vagytok), beengeditek az életetekbe, akkor ugyan számítani lehet rengeteg kelekótyaságra, de emellett (vagy épp ezért) sok örömre is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!