A rossz kutyák boldogabbak?
A Marely meg én című film/könyv alapján(mely egy igaz történet) John Grogan író kijelentette,hogy szerinte a rossz kutyák boldogabbak és ebben sokan egyetértettek vele.Marely egy neveletlen,hiperaktív labrador volt,aki mindent szétrágott,romokba döntötte a házat és kicsapták a kutyaiskolákból.
Mi a véleményetek?
Vajon elég egy kutyához ha szeretjük és hagyjuk hogy azt tegye amit a kedve diktál?
Nem, ez nem igaz.
A jól nevelt kutyák a boldogabbak, mert ők mehetnek sokfelé a gazdival, játszhatnak póráz nélkül (hiszen behívhatók), színesebb az életük, nem unatkoznak.
A filmet nem láttam.
Szerintem ez a kutyáknál is úgy van, mint az embereknél / gyerekeknél.
Egyrészt személyiség kérdése, pl. egy munkakutya szerintem szereti a feladatokat és szeret alkalmazkodni, meg ha megmondják, mikor mit csináljon, mert akkor érzi úgy, hogy "rendben mennek a dolgok" és akkor érzi biztonságban magát, ha erős a falkavezér. Nyilván vannak olyan kutyák is, akik ezt nem igénylik, és inkább a maguk feje után szeretn(én)ek menni.
Másrészt a "rosszaság" típusától is függ: amelyik rosszaság a természetéből fakad (pl, egy kotorékebnek az, hogy felássa a kertet:S), az neki tényleg boldogság forrása, de van olyan "rosszaság" is, amit csak unalomból csinálnak, ez egy jelzés a gazdinak, hogy foglalkozni kellene már vele!
Szerintem ebben is a középút a legjobb: legyen néhány alapvető, áthághatatlan szabály, de bizonyos esetekben legyen meg a saját mozgástere a kutyának átvitt értelemben is, nem kell leszabályozni az egész életét. És a természetéből fakadó rosszaságokat (legalább bizonyos esetekben) el kell nézni neki. Pl. a mi kutyánk is imádott ásni - anyám virágoskertjében meg néhány más helyen ez tabu volt, de volt a kertnek 2-3 pontja, ahol engedtük neki - nagy élvezettel csinálta:)
Sok kutya a "rosszasága" azzal jár, hogy ő veszi át a falkavezéri pozíciót. Ez egy átlagos kutyának, egy városi, falusi környezetben elképesztő hatalmas stresszel jár. Neki kell megvédenie mindent, a gazdira semmiben sem támaszkodhat, csak ő van, mindenre támad, hiszen bármi veszélyt jelenthet a falkájára. A gazdikat is időnként jól meg kell fegyelmeznie, hogy tudják a helyüket. Ezek a kutyák maguk irányítanak, gondolnak egyet, lerángatják magukat a pórázról és bevetik magukat a nagyvilágba. Ez mind, mind rettentő veszélyes egy kutya számára.
Minden ebnek határozott(persze, bizonyosoknak elég kevésbé határozott) kéz kell, ami ellátja a falkavezéri teendőket és ő, mint a rangsor legalján lévő tag kíséri a falkát, kap enni, inni, feladatokat kap, nem kell önállóan döntenie(kivéve persze a külön erre a célra tenyésztett ebzeteket[agarak, pásztorkutyák, stb.]). Le van véve a stressz a válláról, ha bármi probléma van tudja, hogy a gazdi fedezi. Egy családban nevelkedett kutyának a legideálisabb hely a rangsor legalja, nem úgy, mint a farkasoknál. Persze, megeshet, hogy megpróbálnak feljebb kerülni, de ilyenkor van szükség a biztos kézre, aki a helyes irányba tereli a kutyát.
A másik típus pedig igen, az unatkozó kutya. Hát, nyilván neki se jó.
Szerintem ez a kijelentés úgy, ahogy van, baromság. Miért lenne jó egy olyan állatfajnak, akit évezredek óta arra tenyésztettek, hogy az embernek dolgozzon?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!