Mit fizetünk a törzskönyves kutyákért?
Egy ismerősöm nem érti, hogy miért drága a törzskönyves kutya. Valaki tudna egy hozzávetőleges leírást adni nekem? Pl oltások 10hetes koráig 15.000 stb..láttam már ezen az oldalon ilyet de nem találom.
Én magamtól nem vennék szaporítótól és ha sikerülne mást ráébresztenem a különbségekre és pontos információm lenne az összeg "hovakerüléséről" akkor boldog lennék :)
Maga a törzskönyv egyáltalán nem nagy összeg.
Tenyésztőnek azt fizeted meg, hogy a szülők szűrve vennek (3-400e), aztán (hobbikutyánál ugyan ennek nincs jelentőssége, de) a kiállítások növelik az árat, meg ugye a chip, oltási program, kaja, meg minden... Aki mindent tisztességesen csinál annak sok pénzbe van egy kiskutya.
De amiért mindenképp megéri tenyésztőtől venni: A szűrések. Legalábbis hobbikutyus esetében annak van nagy jelentőssége, mert sokkal kisebb az esélye egy esetleges betegségnek.
Az alábbi írás szerzője sajnos ismeretlen, de mivel a tökéletességig összefoglalja , hogy mi a különbség tenyésztés és szaporítás között, így mindenképpen úgy gondoltam itt van a helye.
A kutyatenyésztés ára
Sokan gondolhatnánk, hogy a kutyatenyésztés jó üzlet lehet, hisz egy-egy kiskutya akár több tízezer, sõt néha százezrekbe kerülhet. De vajon mennyibe kerül egy kutya tartása akkor, ha tenyésztésre szánjuk? Vajon meg lehet gazdagodni a kutyatenyésztésbõl? Hisz nincs abban semmi ördöngõsség...
..miért is nem lehet tenyésztésbõl megélni?
Szuka vételár: 100.000,- Ft-tól 2000 Euroig (500.000,- Ft.) De maradjunk csak a 100 ezres kategóriánál.
Szuka felnevelése 2 és fél éves koráig:
Oltások, féreghajtás, kullancsriasztó, vitaminok: 50.000,- Ft.
Táp: (kutya méretétõl függõ, vegyünk egy közepes termetû, 20 kg súlyú kutyát) 150.000,- Ft. (Ugye, hogy nem is a kutya vételára a sok?)
Szűrővizsgálatok: 35.000,-
Kiállítások, tenyészszemle: Na ez egy feneketlen pénznyelõ, attól függ, hány kiállításra vittük el a kutyát, hányszor mentünk külföldre vele stb. Átlagosan kiállításonként 10-15 ezer forintot számolhatunk, ha csak itthon megyünk, de külföldre ennek sokszorosa az útiköltség miatt. Vegyünk mondjuk 15 kiállítást és tételezzük fel, hogy nem egy kutyát viszünk, így az útiköltség kevesebb. Így sem jön ki a buli 300.000,- Ft alatt.
Fedeztetés elõtti állatorvosi vizsgálatok: 20.000,-Ft
Fedeztetési díj: (általában 1 kölyök ára, pl. mint amennyiért a szukát vettük) 100.000,- Ft. - Külföldi fedezés vagy spermabehozatal esetén az utazási-szállítási költség: 100-300 ezer Ft, de lehet ennek többszöröse pl. egy tengerentúli kan esetén. Vegyünk egy kedvezõ esetet: 100.000,- Ft. Születik mondjuk 6 kölyök komplikációmentesen, tehát nem kell külön orvosra költeni.
Szülés utáni orvosi vizsgálat: 5.000,- Ft.
Kölykök oltásai, féreghajtása: (kölykönként 3 oltás, féreghajtás) 30.000,- Ft.
Kölyöktáp: 40.000,- Ft.
Törzskönyv, chip, állatorvosi vizsgálatok: (kölykönként 8000 Ft) 48.000,- Ft.
Ez összeadva: 878.000,- Ft.
Egy kutyát a tenyésztõ megtart, 5-öt elad (500.000,- Ft bevétel), akkor a végeredmény 378.000,- Ft ráfizetés volt. És persze maradt két szép kutyánk.
Persze, nem egy almot tervezünk, bár egy korrekt tenyésztõ 3-nál többször nem hoz le almot ugyanattól a szukától.
A kutya a hátralévõ életében:
megeszik még 12 év alatt: 720.000,- Ft értékû tápot
állatorvos, oltások, féreghajtás, vitaminok, kullancsirtó: 150.000,- Ft.
fedeztetési díj és a kiskutyákkal kapcsolatos kiadások - ha nem számoljuk az inflációt - késõbb sem változnak.
Ezek együtt: 343.000,- Ft, amennyiben ismét 6-os alommal számolunk.
Természetesen ha a szukát érdemesnek tartotta a tenyésztõ újra fedeztetni, megint csak megtart kiskutyát, marad 5 eladott kutya.
Tehát a fennmaradó 12 év és még két alomra ráköltünk 1.213.000,- Ft-ot. És eladunk 10 kiskutyát 1.000.000,- Ft-ért.
Így a későbbiekben már "csak" 213.000,- Ft-ot fizettünk rá.
Nem beszélek itt azokról az esetekrõl, ha a szukától nem kívánunk 3 almot lehozni (mert pl. telített a létszám és nem tudunk új kiskutyát bevállalni), vagy ha komplikációk merülnek fel a vemhességnél, szülésnél, többször kell utazni külföldre, mert első alkalommal nem sikerült a fedeztetés. Esetleg a kutya sok kiállításra jár külföldre is, vagy a fedezésért sokkal többet kérnek, mint itt számoltunk. És persze nem minden fajtánál van 6 kiskutya, egy kisebb testűnél nem ritkaság, hogy csak 1-2 kiskutya születik vagy marad életben. És természetesen nem adtuk hozzá a kutya tartási költségeihez a méltó búcsút. Nem mindenkinek van lehetõsége a kertjében eltemetni elhunyt kutyáját.
Egy hamvasztás vagy kisállat-temetõben elhelyezés 60-100 ezer forint.
Természetesen ettől kisebb eltérések előfordulhatnak, ám a lényeg látható: ha a kutyánknak mindent megadunk, ha törekszünk a minõségre és a tisztességes állattartásra, az összegek nagyjából így alakulnak.
Érdemes ezen elgondolkozni, amikor azt tervezzük, tenyésztésre adjunk a fejünket...
A törzskönyves kutyánál nem kimondottan a költségeket fizeted meg, bár a tenyésztők költenek az almokra tisztességesen. Azt fizeted meg, hogy igazoltan fajta tiszta kutyát kapsz, míg tk nélkül csak fajta jellegű keveréket. Tehát ha van tk, akkor vettél pl egy labradort, ha nincs akkor vettél egy labrador jellegű kutyát.
Előttem meg már levezették, hogy mibe kerül egy alom felnevelése. Egy szaporító ad enni a kicsiknek, kapnak féreghajtót, illetve oltást, és ennyi a költsége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!