Olx-ről vásároltam kiskutyát, mivel nagyon szerettem volna egyet és lehetőleg olcsón, így itt találtam lehetőleg friss hirdetéseket, naponta több új hirdetéssel. Valaki más is vásárplt már innen kutyát?
De a napokban utánajártam, hogy az innen vásárolt kutyák valószínúleg szaporítótól származnak, ami mindent jelent csak nem jót. Öröklött betegségek stb?Szóval most nem tudom, mit csináljak, a kiskutyát nem lökhetem az utcára.Hamarabb kellett volna ezeknek utánanéznem.
Milyen problémák lehetnek vele? Mitől kell félnem?
"Milyen problémák lehetnek vele? Mitől kell félnem?"
Nézz utána, hogy annak a fajtának, amit vettél (álljunk hozzá pozitívan) mik a fajtaspecifikus betegségei.
Ezzel már mehetsz tovább a dokihoz. Mondd el neki, hogy lehet, hogy szapis a kutya, alaposan vizsgálja meg.
Milyen fajta egyébként?
Alapból kapja a jó minőségű tápot, ha nagytestű, akkor ízületvédőt is. Ezzel máris egy nagyot segítesz azon, hogy egészséges kutyád legyen.
Én is OLX-es kutyát vettem úgy, hogy utólag tudtam eg, hogy ott is hirdet a tenyésztő. Tk-t ígért, de nem kaptam. Azt hittem, belefutottam egy szaporítóba. Vittem a dokihoz, megnézte, egészséges, jó idegrendszerű és láss csodát, egyszer csak megjött a tk. Szóval ilyen is van.
Ne pánikolj előre, jó? Lehet, hogy egy 100 évig élő, tök egészséges, jó idegrendszerű kutyát vettél!
Igen, tényleg hamarabb kellett volna tájékozódni.
- A kutyáért már felelősséggel tartozol, akármi is történik vele az a következő 10-15 évben a te felelősséged.
- A szaporított kutyák nagyon sok esetben hordoznak genetikai betegségeket, nagyobb arányban, mint a rendesen tenyésztett kutyák, mivel azokat a párosítás előtt genetikailag szűrik (de ezt gondolom most már tudod). Ilyen genetikai betegségek a kutya bármely életkorában előjöhetnek. Ebben az esetben a megfelelő orvosi ellátás biztosítás a te feladatod. Ennek nagyon komoly anyagi vonzatai lehetnek, az orvosi költségek nem ritkán több százezer forintba is kerülnek. Hiába spóroltál meg néhány tízezer forintot a kutya árán, ha probléma esetén ennek többszörösét fogod kifizetni. És akkor még a lelki teherről nem is beszélek, amikor végignézed, hogy a kutyád milyen kínokat áll ki.
Hidd el, nem téged akarlak még ostorozni, de ezekre fel kell készülnöd. Köss rá esetleg kisállat biztosítást vagy tegyél félre havi szinten egy bizonyos összeget, így ha gond van, akkor tudsz mihez nyúlni. (Bár ezt minden kutyatartónak csak ajánlani tudom függetlenül attól, hogy szaporított, tenyésztett vagy keverék kutyája van)
Ha szerencséd van, akkor egészséges lesz a kutya akár élete végéig is, de ha gond van, akkor ezekre fel kell készülnöd.
Amit így utólag tehetsz az az, hogy jó minőségű táppal eteted (vagy BARF vagy főzés), de bármelyik etetési módnál nagyon oda kell figyelni, hogy minden szükséges tápanyagot és vitamint megkapjon az állat.
A rendszeres orvosi vizsgálat is nagyon fontos, évente egyszer elviheted egy általános állapotfelmérésre, mert így van esély arra, hogy bizonyos betegségeket még korai stádiumban felismerjenek és nagyobb esély van a gyógyulásra.
A kutya fajtájától függően szükség lehet vitamin pótlásra, illetve a csontok és a porcok erősítésére. Erről a kezdő oltások beadásánál konzultálj az állatorvossal. Magadtól ne kezdj semmilyen kúrába, mert ez akár többet árthat, mint amennyit használ.
Nem akarlak lebarmolni, mert úgy látom, hogy így is elég rosszul érzed magad. Bízzunk benne, hogy nem lesz semmi baj és nagyon sok boldog évet fogtok eltölteni együtt.
hát, ha ennyitől elmegy a kedved az állattartástól, akkor lehet, nem neked való a kutyázás
egyik ismerősöm is onnan vett kutyát, 3 nap alatt elpusztult szegényke, viszont ismerek olyat is, akinek még mindig egészséges kutyusa van onnan, szerencse kérdése, hogy te milyet fogtál ki
a felelős állattartás ott kezdődik, hogy utánanézünk először mindennek és csak utána választunk kutyát
Kutyát nem úgy szoktunk venni, mint egy táskát, hanem azért veszünk kutyát, mert egy ÉLŐLÉNNYEL szeretnénk élni - akit lehet szeretni és Ő is szeretetet ad, akinek gondját kell viselni, stb. Úgy túnik, Te nem ezért vettél kutyát.
Amúgy szegény kutya mit tehet arról, hogy esetleg nem "márkás", hanem "replika" (persze nem is biztos, hogy az)
"A legjobban ebben az zavar, hogy eddig nem tustam, hogy egy kutyát si már úgy kell kezelni mint egy táskát vagy egy cipőt, hogy ne kínai legyen, mert az nem jó, hanem márkás stb..."
Nem "mar", ez mindig is igy volt. A jo kutyanak regen is megkertek az arat, sot, egy-egy jo vadaszkutya annyit ert, hogy penzben kifejezheto erteke nem is volt, hanem uralkodok adtak egymasnak ajandekba oket es hatalmas megtiszteltetesnek szamitott sajat tenyesztesu kutyat kapni valamelyik kiralytol.
De nem kell feltetlenul draga fajtatiszta kutyat venni, orokbe lehet fogadni menhelyrol, utcarol. Te valamiert ugy dontottel, hogy a menhelyi keverek nem jo, mindenkeppen yorkie kell. Akkor viszont nezni kell, hogy "markas" legyen.
Laikusnak szép szinte minden kutya. Megkérdezted-e, ki az apa? Legalább egy fotót mutatni tud-e róla? Van-e a szukának törzskönyve ? Egészséges-e a szuka? Volt-e komolyabb betegsége? Hogy áll a patellával?
És még annyi mindent leellenőriz az ember egy kölyök vásárlása előtt. Még hivatalos tenyészetnél is.
Ott a kicsi. Tartsd megfelelően és bizakodj, hogy gondok nélkül éltek egymással sok-sok évet.
Most eszembe jutott, hogy netán megfordult a fejedben, hogy visszaviszed a kiskutyát? Mert megvilágosodtál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!