Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Vakvezető kutya miért agresszív?

Vakvezető kutya miért agresszív?

Figyelt kérdés
Ma a Ligetben a kölyökkutyámat megtámadta egy vakvezető kutya. Ült egy napszemüveges nő egy padon, (akkor még nem tudtam, hogy vak), SMS-esett, nyilván valami speciális appal, - ezért sem tűnt fel - és a körülötte mászkáló fekete labrador lassan, támadólag odajött, majd nagy vicsorgás közepette leteperte a kutyámat, a nyakának ugrott. Ekkor a ő rászólt a kutyára, hogy jöjjön vissza, de hozzátette a szokásos szöveget, hogy "nem bánt". Mire én elkezdtem vele kiabálni, hogy miért engedi el, ha agresszív a kiskutyákkal, miért nem hívja vissza, ha látja, hogy támadni fog. Erre mondja, hogy ő vak, és nem látja, ez a vakvezető kutyája. Akkor láttam meg - mert közben gyalogoltam - hogy a pad másik oldalán ott van a levett vakvezetőkutya felszerelés, hám, kapaszkodós stb. Utána mardosott a lelkifirdalás, hogy visszaszóltam egy vaknak, de nem tudtam. Viszont megdöbbentő az, hogy vak létére elengedi, és hogy a kutya ennyire agresszív. Mi lehet ennek az oka? Miért támad egyhosszú évek alatt tökéletes fegyelemre nevelt kutya? A kutyámat még soha nem támadta meg ilyen agresszíven kutya.
2015. márc. 10. 15:40
1 2 3 4
 11/34 Szilvi & Argos ***** válasza:
62%

Sajnos ez még 2-3 évvel ezelőtt való probléma volt.

Nem egyszer hallottam, hogy BKV-n embert harapott vakvezető kutya...anno frisbee versenyen Rákóczifalván csúnyán kitámadott ránk egy vakvezető kutya...

Bennfentestől tudom, hogy régebben hiába buktattak meg egy kutyát vizsgán, "valaki" levizsgáztatta újra...no comment

2015. márc. 10. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 A kérdező kommentje:

“Továbbra is azt tartom, hogy ez a kérdés nagyon szép példája annak, hogy valakinek fogalma sincs arról, milyen a kutyatartás! “


ne hülyítsük már egymást. Mi köze ennek ahhoz, hogy ki, mit tud a kutyatartásról?


“Az, hogy te még nem találkoztál olyan kutyával, aki így viselkedik, miközben védi a saját területét továbbra is azt jelenti, hogy nem ismered a kutyákat. “


A Városligetben a kutyák nem védik saját területükként a tőlük 30 méterre lévő részeket. Kicsit kéne foglalkoznod a kutyatartással, hogy legyen róla valami fogalmad. (És egyszer menj el a Ligetbe is)


“Abból a vakvezető kutyából a te kutyád valószínűleg szokatlan dolgot váltott ki.”

Az elég baj. A másik 500 kutyából nem váltja ki ezt. Illetve néha kiváltja, de aki olyan, az - eddig azt hittem - nem alkalmas vakvezető kutyának.

2015. márc. 10. 20:02
 13/34 A kérdező kommentje:
Egyébként most beszéltem egy kutyás ismrősömmel, aki pont a napokban olvasott egy tanulmányt a vakvezető kutyákról, amiből kiderül, hogy alig élnek 7-8 évnél tovább az idegkimerültségtől. 3 éves korukig intenzíven képzik őket, amiben nagyon elfáradnak mentálisan, és utána olyan szellemi igénybevételnek vannak kitéve, ami gyakorlatilag felemészti az idegeiket. A Csányi egyik könyvében olvastam pár hónapja, hogy a kutya az egyetlen olyan állat, amelyik képes időlegesen dominamciát váltani. Tehát egyik percben mi domináljuk a kutyát, másik percben ő minket, aztán ismét fordítva. Erre képes a kutya, de ez kialakul az elején, és jó esetben az ember lesz a domináns. A vakvezető kutya esetében azonban máshogy van, - teljesen ellenemegy a kutya ösztönének, - ugyanis a vakvezetőnek folyamatosan dominanciaváltásban kell élnie. Pld a gazdájával mennek az úton, akkor a gazda dominál, a kutya alárendeli magát, mert az számít, hogy a gazda menni akar erre vagy arra. Ha átkelőhöz érnek, akkor a kutyának kell átvenni a dominanciát pár pillanatra, mert ott a legkeményebben kell dominálni az embert, és hiába menne, nem engedheti, amíg nem zöld a lámpa. Nem engedheti a zebráról sem letérni. Tehát itt ő dominál. Azonban ahogy átértek, máris alárendeli magát a gazdának, és ott már a gazda dominanciája dönti el, hogy jobbra vagy valra, vagy egyenesen mennek, esetleg várnak, vagy bármi. Pár háztömb alatt az ELTÉsek több, mint 200 apró dominanciaváltást rögzítettek, és ebbe beleőrülhet egy kutya idegileg, szellemileg egy idő után. Ezt egy embernek is borzalom lehet elviselni. A kutya agya nem ilyen dominanciaváltásra van kitalálva.
2015. márc. 10. 20:10
 14/34 anonim ***** válasza:
100%

"A vakvezető kutya esetében azonban máshogy van, - teljesen ellenemegy a kutya ösztönének, - ugyanis a vakvezetőnek folyamatosan dominanciaváltásban kell élnie."


Ez nem csak a vakvezetokre igaz, hanem rengeteg munkakutyara. Pl a juhasz kikuldi a kutyajat az 500 meterre levo nyajhoz, majd lefekteti. A kutya viszont latja, hogy igy elvesztene a kontrollt a nyaj felett, ezert nem fekszik le, hanem tovabb megy. Itt a kutya felulbiralta a gazdaja utasitasat, tehat egy pillanatra dominanciat valtott. Es ez a terelomunka soran eleg gyakran elofordul.

2015. márc. 10. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 A kérdező kommentje:

"Ez nem csak a vakvezetokre igaz, hanem rengeteg munkakutyara."


Igen, ez valóban igaz minden munkakutyára, viszont - a Csányi könyve alapján - a vakvezetőre igaz hatványozottan, mert az az utcán van, hogy másodpercenként vált dominanciát pld egy kis gödör erejéig, aztán vissza, aztán jön a fa, aztán vissza, aztán a gyalogos, aztán a buszra szállnak stb. De nyilván minden munkakutyára igaz, csak nem ennyire. Egy őrző-védő, nyomkereső vagy vadászkutya azért nem vált méterenként dominanciát. De meg kell néznem a könyvben. Azt hiszem, a "kutyák szőrös gyerekek"ben van. Ez a vicesnek tűnő cím ellenére egy nagyon keményen tudományos könyv. Persze a kutyák javarészt eleve munkára lettek háziasítva, viszont sokkal kisebb és ritkább dominanciaváltásokkal.

2015. márc. 10. 20:33
 16/34 A kérdező kommentje:
És ez emészti fel őket idegileg, és ezért halnak meg hamar. A szívük is tönkremegy bele. Csak ezzel nem nagyon foglalkozik a tudomány (ez már nem a Csányi könyvében van, ezt az ismerősöm mondta, aki olvasott erről.)
2015. márc. 10. 20:34
 17/34 A kérdező kommentje:
A vakvezető kutya az egyetlen, aki a gazda parancsára sem adhatja fel a dominálást. A többi munkakutyának fel kell adni.
2015. márc. 10. 20:44
 18/34 anonim ***** válasza:
100%
Én nem hinném, hogy a dominanciaváltás ennyire megviselne egy idegileg kiegyensúlyozott kutyát. Ennyi erővel a szánhúzók is lehetnének idegroncsok, mégsem azok. És egy szánhúzó is felül kell bírálja a gazda parancsát, ha az pl. tovább akarja küldeni, de ott egy szakadék vagy mit tudom én mi. A kutya világ életében az emberrel dolgozott, csak az utolsó 1-2 száz évben vesztette el a feladatát, tehát a dominanciaváltás teljesen természetes a jellemének.
2015. márc. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:
100%
Azt nem tagadom persze, hogy előbb meghalhatnak a vakvezető kutyák, de szinte biztos vagyok benne, hogy ez nem a dominanciaváltás miatt van, hanem az állandó munka és figyelem miatt. Ahogy írtad, elfáradnak.
2015. márc. 10. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 A kérdező kommentje:

"Én nem hinném, hogy a dominanciaváltás ennyire megviselne egy idegileg kiegyensúlyozott kutyát. Ennyi erővel a szánhúzók is lehetnének idegroncsok, mégsem azok. És egy szánhúzó is felül kell bírálja a gazda parancsát, ha az pl. tovább akarja küldeni, de ott egy szakadék vagy mit tudom én mi."


Na de itt nem arról van szó, hogy felülbírálja a szakadéknál. Egy szánhúzó - tegyük fel - egy 8 órás szánhúzás alatt 4 szer bírálja felül. A vakvezető meg egy 10 perces belvárosi séta alatt több, mint 200 alkalommal. (Konkrétan emlékszem a számra a könyvből.) Azért az nem ugyanaz. Vagy a juhászkutya egy nagy délutáni terelésben 3x dominanciát vált. Annyiszor, mint egy vakvezető egy buszra felszállásnál.

2015. márc. 10. 21:20
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!