Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit kell tudni a mini yorkik...

Mit kell tudni a mini yorkik tartásáról?

Figyelt kérdés
Szeretnék egy mini yorkit de nem tudom hogyan kell tartani ezért segítséget szeretnék kérni, hogy mivel etessem? hol legyen a fekvőhelye? aludjak e vele? hogy kell fürdetni? ......... stb.

2015. febr. 20. 17:51
1 2 3
 21/26 mity ***** válasza:
0%

...bocs....én egy bolond tenyésztő beleszólok a ti "érdekes"beszélgetésekbe!

NEM szaporító vagyok!Törzskönyves,tenyészszemlés kutyáim kicsijeit árulom,megfelelő gazdiknak.....és mily meglepő...nem törzskönyvvel-mert azt az árat amit kéne fizetni-már nem érdemes,mert annyiért nem tudnánk eladni!....Olcsóbb lehetne egy szaporítós mint a miénk,minden oltással,chippel...akkor mi a csudát is akarunk?....Nem 150-rt adjuk a kölyköket,akikről papőír van-nem mondva-írva!!!,hogy egészséges a patella és mindenük---és minden oltás ok...nemááá...hogy azért mert nem 150...nem vagyunk jók??? Bocsi...

2015. febr. 21. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
Utolsó, te is tudod, hogy ez hülyeség. Ha valóban törzskönyves, tenyészszemlés kutyáid vannak, és a kicsiknek is kiváltatnád, igenis el tudnád adni 100 fölött a kutyáidat. Ahogy minden tenyésztő el tudja adni az összes kutyáját. Van igény (sajnos) a 30 ezres kutyákra is, de van igény a garantáltan jó kutyákra is 100 fölött. Sőt, ameddig a 30 ezres kutyákat árulók mindenhova felregisztrálnak hogy biztosan elpasszolják az összeset, a drága kutyákat árulóknak mire megszül a kutyájuk, már le is van foglalva a legtöbb. Akkor mi az, hogy nem tudnád őket eladni? Dehogynem... Két-három év múlva én is veszek majd kutyát, és nem fogom sajnálni rá a 100+ot, de ott akarom látni feketén-fehéren, hogy gondos tenyésztő munkája van benne, és egészséges, minden fajta jellemzőt magában hordozó kiskutyát kapok. Szóval ez ne tartson vissza attól h kiváltsd a kicsik törzskönyvét. Csak az a baj, h valószínű nem tudnád nekik kiváltani...
2015. febr. 21. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:
utolso elotti kommentelo: mennyiert adod a kutyakat???
2015. febr. 21. 14:31
 24/26 anonim ***** válasza:
100%

#21: maradjunk annyiban, hogy a törzskönyv kiváltása nem kerül annyiba, ami ennyire megdobná az árat...


Ami miatt a tenyésztőtől vett kutyák drágábbak:


- ki kell váltani a kennelnevet, így ellenőrizhető az alom

- be kell jelenteni az almot, így a tenyésztő adózik utána, nem feketén megy a dolog...


Ezektől még akár ugyanolyan minőségű kutyák is lehetnek...


De: nagyon fontos, hogy a szülők örökletes betegségekre szűrt legyenek! Ne legyen beltenyészet. A kicsik rendesen féreghajtózva legyenek, megkapják időben az oltásukat.


Persze a szaporított kutyák is ugyanolyan édesek, és okosak, szépek...

Csak lehet, hogy a gazdi 5 év múlva egy törzskönyves kutya árának 2-3-szorosát hagyja ott az állatorvosnál olyan betegségek miatt, ami a szülők szűrésével, gondos kiválasztásával elkerülhető lett volna...

2015. febr. 21. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
100%

" NEM szaporító vagyok!Törzskönyves,tenyészszemlés kutyáim kicsijeit árulom,megfelelő gazdiknak" - ez a normális tenyésztésnél ALAP dolog, de más is szaporít ezzel a tudattal...


" és mily meglepő...nem törzskönyvvel-mert azt az árat amit kéne fizetni-már nem érdemes,mert annyiért nem tudnánk eladni!" - Szokásos szaporítós duma. Nem olyan drága az a törzskönyv.


" hogy azért mert nem 150...nem vagyunk jók??? Bocsi..."

Nem az ár a lényeg. Yorkiet lehet kapni már 80-100 ezerért is, TÖRZSKÖNYVVEL, ami fajtatiszta kutyánál alap. Amit te csinálsz, az az egyedszám növelése.

2015. febr. 21. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
100%

Na, előre is bocsi a dögunalmas kisregényért.


Kérdező, még mielőtt bármit is csinálsz, OLVASS! Lehetőleg a kutyákról, lehetőleg nagyon sokat. Így a kérdéseidből ítélve gyanús, hogy nem vagy te felkészülve a kutyatartásra.


" a kisebb yorki példányok azért szeretnék ilyet mert ez kevesebbet eszik és kisebb is nála."

1. A méret csökkenésével együtt jár az, hogy törékenyebb, betegesebb a kutya. A minap belefutottam egy párba, akik egy törzskönyves, de mérethibás yorkie-t sétáltattak. Ők mesélték, hogy olyan nyamvadt volt a kiskutya, hogy a tenyésztő úgy döntött, hogy 3,5 hónapos koráig magánál tartja, nehogy valami baja legyen.

A standard szerint a Yorkshire terrier súlya 2-3 kg között van. Csak hogy tudd mihez viszonyítani: a kisebbik macskám 4 kg, a nagyobbik 6 kg. Ezt még minek töpöríteni?

2. Ne a méret és a cukiság határozza meg a fajtaválasztást! Tök jó, lesz egy kutyád, aminek havi 2 fityingbe kerül az ellátása. Viszont lehet, hogy 15 éven keresztül fogsz szívni vele, mert nem bírsz el vele.

3. Ilyenkor azért felmerül a kérdés bennem, hogy a váratlan költségekre hogy lesz keret? (Legyen! Méghozzá jó vaskos! Inkább legyen és ne kelljen hozzá nyúlni, minthogy bajban legyetek!)


A yorkshire terrier első sorban kutya, tehát pont az kell neki, mint egy átlag kutyának:

- testmozgás

- fegyelem

- szeretet

Így ebben a sorrendben. Ezen kívül még szocializáció és agyi fárasztás.


A yorkshire terrier ezen belül még terrier is. Na itt szoktak a gondok kezdődni :D Ha megnézel egy fajtaleírást (mondjuk itt: [link] vagy itt: [link] rögtön kiderül, hogy ezeket a kis cukiságokat anno hozzájuk hasonló méretű patkányok likvidálására tervezték. Ez a mai napig meg is látszik rajtuk:

- méretükhöz képest hatalmas a mozgásigényük

- vakmerőségig bátrak

- csavaros észjárásúak (értsd: kevésbé dörzsölt gazdit úgy vágják át, mint szart a palánkon).

Mivel picik és übercukik az emberek hajlamosak félre nevelni és rommá kényeztetni őket, ami aztán súlyos viselkedési problémákat okoz. Szakirodalom: [link]


Aztán van az egyed: pörgősebb, nyugisbb, dominánsabb, szubmisszívebb, kajával motiválható, játékkal motiválható stb.

"és megkedvel engem mikor kiválasztom a sok kiskutyus közül" és ilyenkor szokott a kezdő gazdi beleolvadni a szivárványcsíkos térdzoknijába és fülig beleszeretni az első kiskutyába, aki apró lábacskáin odatotyog hozzájuk. És jól kiválasztja a várhatóan legbátrabb, legpofátlanabb, legdominánsabb egyedet, amivel később még kegyetlenül meggyűlik a baja :D Tenyésztő, menhelyi dolgozók tudnak segíteni a számotokra megfelelő temperamentumú egyed kiválasztásában.


"hogy mivel etessem?" vagy prémium minőségű kutyatáppal (egyedfüggő - majd látod, mitől fejlődik jól) vagy B.A.R.F. étrenddel. Chappit és a hasonló kommersz moslékokat kéretik elfelejteni.

"hol legyen a fekvőhelye? aludjak-e vele?" Helyzetfüggő és egyedfüggő. Általában a gazdi szobájában, de nem az ágyon megfelelő.

"hogy kell fürdetni?" A kozmetikán kívül elvileg nem. Gyakorlatilag, mivel lakáskutya lábtörlés, lábmosás van, illetve igény szerint öblíthető: pl. ha sikerült belefetrengenie a két hetes dögbe vagy ha nyakig sáros lett.

"Mi korán elmegyünk otthonról ezért átvinném ilyenkor a nagyszüleimhez... ha én nevelem a kutyust attól még rájuk is fog hallgatni mert fontos lenne hogy mikor velük van napközben akkor azt csinálja amit mondanak.." A kutyanevelés családi projekt. Ha úgy van szocializálva a kutya, hogy megszokja, hogy a nagyiéknál van, meg rájuk is kell hallgatnia, akkor nem lesz gond. Viszont ez igényel némi befektetett időt és erőt a nagyiék részéről is.


"a menhelyi kutyusok nagyon keverékek és nem fajtiszta yorkik?"

Ők most a fajtamentés: [link]

Maradjunk annyiban, hogy nem jellemző, hogy a kutya mellé leadják a törzskönyvét is, de volt már rá példa. Többségében azonban szapis kutyák, előfordulhat, hogy kijön rajtuk egy-egy örökletes fajtajellemző betegség (patellaficam, PRA) vagy egyéb nyavalya (vacak immunrendszer, allergiák). Előfordulhat köztük szaporítók által ellőgépnek vagy fedezőgépnek használt kutya. A jó hír, hogy ha van ismert baja, a menhely/fajtamentés erről beszámol neked, tehát nem veszel zsákmacskát.

Másrészt viszonylag sok yorkie mix kerül a menhelyekre: megveszik a hülyék a kölyköt szapitól, törzskönyv nélkül, aztán amikor fél évesen 5 kilós a kutya vagy egyre göndörebb a szőre, rájönnek, hogy valami nem stimmel aztán szépen megszabadulnak tőle.

Harmadrészt, vannak mindenféle kistestű mixek is. Nem zárnám ki őket sem. Könnyen meglehet, hogy egy 2-3 éves nem túl pörgős, alacsony padlós utcai vegyes, aki már túl van a destruktív kölyökkoron és a lázadó kamaszkoron jobban menne a te és a családod életviteléhez.


#14 Kihagyta a leírásból a szaporítók 3. fajtáját: a jóindulatú, de tudatlan hülyét. Merthogy vannak ilyenek is, tehát a helyzet nem teljesen fekete-fehér.

Ők általában csillogó szemekkel, rózsaszín ködben úszva kijelentik, hogy "Fifike kisbabákat szeretne" vagy "a szukának egyszer ellenie kell" vagy "milyen jó lenne kiskutyázni" ezért leszerveznek Fifikének egy randit a szomszéd Buksikával, mert milyen szép, daliás kankutya az a Buksi!

Az eredmény gyakorlatilag szinte ugyanaz, mint a "gonosz szapik" esetében:

- szűretlen szülőktől származó, potenciálisan genetikai betegségeket hordozó kölykök

- az anyakutya és a kölykök nem kapnak megfelelő ellátást (Starter táp?! Az mi?)

- chip, féreghajtás, oltások, kezdeti szocializáció vagy van, vagy nincs.

Összességében a kiskutyák egészségére nézve ugyanolyan destruktív a tevékenységük. Csak ők ezt nem tudják. Ha elmagyarázod nekik, akkor sem biztos, hogy megértik. Mert ők csak Fifikének szerettek volna egyszer kisbabákat.

Végezetül golden retrievereken levezetve, hogy mi kerül ennyibe a kiskutyán: [link] Ha azt nézed, hogy 15 évre veszel magadnak társat, annyira nem is sok.

2015. febr. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!