Egy férfit hamarabb tekint a kutya falkavezérnek mint egy nőt?
Részben igazad van, akumi, de hogy döntsék el akkor hogy agresszióra hajlamos-e a kutya? Jobb lenne a gondozóra hallgatni, de sok esetben ők sem tudnak többet a kutyáról, mint hogy elől eszik, hátul sz-rik, ráadásul a legtöbb helyen annyira túlterheltek, hogy nem figyelik a kutya viselkedését behatóbban. Szerintem az sem jobb, ha hazaviszik a kutyát, aztán mikor a kisgyerek pl. oda akar menni a kajájához, a kutya pedig megmorogja/ megharapja, akkor egyből viszik vissza a menhelyre.
De mivel dolgoztál menhelyen, nyilván nagyobb tapasztalatod van, én szívesen meghallgatnék bármilyen jobb ötletet.
Nagyon egyszerű: meg kell kérdezni egy szakembert. Ezt valahogy mindig elfelejtik :) Pedig biztosan sokan vannak, akik élnének a lehetőséggel, és elmagyaráznák nekik egy pár órás kiselőadás keretében, hogy amúgy hogy is működik a dolog.
Mi egész egyszerűen láttuk rajtuk; már abból meg lehet mondani, ahogy akkor néz, ha valami kevésbé kellemetlent csinálsz vele, hogy odarágna-e adott esetben. Viszont ettől még nem pánikoltunk be, hogy egy vadidegennel szemben fellépne a kutya agresszívan, hát a kutyák egy része erre lett kitenyésztve basszus, ettől még a családjára nem lesz automatikusan veszélyes. Ezért gáz az egész, mert ilyen alapvető dolgokat nem vesznek figyelembe, hogy a fenyegetően közelítő idegen teljesen jogosan vált ki agressziót, ez elvárás is egy tökös személy- vagy területvédő kutyánál. Meg fakézzel nyúkálnak a csontjához, hát basszus, arra talán még Zizi is odarégna, mert tudja, hogy nem ember, nem hülye.
Szóval lehet teszteket csinálni (bár gyorstesztet egy ilyen komoly dolognál mi a frásznak? Aki nem ér rá, ne csinálja, mert ez túl fontos dolog ahhoz, hogy elsiessék), csak ésszel.
Ja meg, az se mindegy, hogy a kutya komolyan harap, vagy csak odakap. Nem tudom, hogy a kapkodást ők minek vették, de ganítom, hogy agressziónak, pedig baromi fontos lenne elkülöníteni a komolyan agresszív meg a neurotikus (hisztis) kutyákat, akik simán elbuknak ezen a teszten, viszont egyáltalán nem veszélyesek.
A kutya-gyerek dolog meg mindig necces, nyilván nem kell odaengedni a második napon, hogy túrjon már bele a kutya táljába. Aki egyszerre vállal kutyát meg gyereket, az nézzen utána, és nevelje tudatosan a kutyát is meg a gyereket is. Ha meg lusta, és gyerekbiztos kutyát akar, akkor vegyen tenyésztőtől egy palotapincsit, ami ha akar se tud harapni, és meg van oldva :)
Mindkét oldal és érv elgondolkodtató,ha megengeditek,akkor a saját tapasztalatom írnám le egy etológus csoporttal...
Főiskolát hollandiában végeztem és mellette segítő voltam hadikutyák képzésénél. Elég komoly képzési programjuk volt és bekerültem a kölyöknevelők közé. Ez a program olyan etológus csapat segítségével dolgozott, akik a farkasokat tanulmányozták,már tizenéve akkorra.
A kölykök hat hetesen lettek szelektálva,majd először tíz,de két év múlva tizenkét hetesen kerültek hozzánk.
Tőlünk kapták az összes alap szocializációs nevelést és képzést,tizennégy hónapos korukig,ekkor lettek szelektálva,h segítő,rendőr vagy hadikutya lesz-e.
Olyan módszereket alkalmaztunk,melyek akkor forradalmiak voltak. Nincs erőszak,hangos szó,csak a falkából kizárás,azonnal és gondolkodás nélkül,ha a viselkedésük nem volt megfelelő.
A kölyköket a feladatok tanítása alatt,nem engedtük hibázni,így nem kellett javítani.
Hihetetlen eredményeket lehetett elérni,rengeteget hasznosítottam később a rehabilitációknál ebből. Az etológus csapat által vázolt farkas módi,ebben a nevelési módszerben bevált,egyszerűen hihetetlen volt. Tíz év kölyöknevelői időm alatt,kezem alól 18%-kal több hadi,azaz magasan a legjobb pszichológiai terhelést elviselő kutya került ki a hagyományos képzéshez képest!
Rehabnál megfordítottuk a módszert és így is működik. Először a kutyát vissza kell hozni a falkába,h legyen hova tartoznia. Aztán ha megvan a falka ereje,ami stabilitást ad neki,akkor indulhat a szocializáció és tényleges átnevelés. Mert ha előbb akarod átnevelni,honnét zárod ki? Mivel motiválod? Ezért zseniális CM kutyás rehabja például...
Ezért aludtam két hétig a vad és kezelhetetlen nj kutyám kennelje mellett,h érezze tartozik valahová. Max jelenleg az egyik legjobb kutyám,pedig volt nem egy díjnyertes mali,nj,dobi a kezem alatt...
Szóval nem írnám le az etológusokat,de ez a tanulmány sajnos,nem életszerű...
Sokféle módszert alkalmaztam és rendkívül nehéz esetekkel is volt dolgom a hivatásos időm alatt,de a farkas módi a legjobb alap. :-)
Ez az én saját tapasztalatom és véleményem,meggyőzni senkit sem akarok,sajnos már nincs időm és energiám bizonyítani,semmi kedvem meddő vitákba bonyolódni... :-)
Remélem nem offoltam szét teljesen az egészet...
Ja, nekem konkrétan a magyar etológusokkal van a bajom, nem úgy világszerte, a többiek munkásságát nem ismerem :) De amennyiben a gyakorlatban hasznosítható dolgokat csinálnak, akkor végképp azt mondom, hogy nagyon helyes, csinálják csak.
Amúgy de, szétoffoltuk a témát. Bocsi, kérdező... :))
Ha már úgyis szétoffoltuk... :-)
Az egészben a legviccesebb,h húsz év hadikutyás múlttal egy nyugdíjas vadásztól és egy hetvennyolc éves román pásztortól tanultam olyant,amit most tudok hasznosítani a saját kutyáimnál...!
Ha eltöltene hatvanöt évet kutyákkal együtt élve sok etológus,akkor nem lennének ekkora félreértések,mint a mellékelt tanulmányban...:-)
És tényleg bocsánat,kedves kérdezô...:-)
Ez a teszt tényleg gáz, de azért mert 1-2 ember hülyeséget írt, attól még szerintem nem az egész magyar etológus szakma a hülye. Nekem vegyes tapasztalataim voltak velük. Amúgy a Mo.-on tanuló külföldi cserediákok is hülyék, vagy ők már átmennek a szűrőn?:) Mikor a szakdolimat írtam, én is belebotlottam olyan marhaságokba, hogy fogtam a fejemet, hogy ez hogy kaphatott egyáltalán 2-est, de attól még nem sz-r az egész szak. Mindenesetre akumi, a szakemberrel igazad van, valóban az lenne a legjobb megoldás.
Ödi neked pedig külön köszönöm, amit leírtál, új perspektívát nyitottál meg előttem, sosem gondoltam valahogy erre az azonnali kizárásra, el sem tudom képzelni, hogy hogy működhet gyakorlatban.
A kérdezőnek pedig a szétoffolásért cserébe még egy on-info: az emberiség korábbi szakaszában, mikor még a földművelés és a letelepedés nem következett be, a matriarchális társadalom volt jellemző, és minden bizonnyal a kutyák akkor már velünk voltak, mivel a tudósok 10-100 ezer évvel ezelőttre teszik a domesztikációt, és találtak 33 ezer éves kutya csontváz maradványt is. A földművelés, ami pedig a patriarchális társadalom alapja lett, mindössze 12 ezer éve kezdődött, tehát korábban a nők voltak a vezetők, ez hogy most a férfiak a dominánsabbak, nem olyan rég óta van így. Tehát ha így nézzük, sok oka nincs, hogy egy férfit jobban elfogadjon a kutya vezetőnek, mint egy nőt. Az érem másik oldala viszont a közös vadászat, amiben a férfiak és a kutyák vettek részt, tehát a kutyának ott elsősorban a férfivel kellett együttműködnie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!