Tényleg igaz az, hogy ha egy kutyát túl korán ivartalanítanak, akkor megáll a fejlődésben?
A barátunk kutyáját nagyon kicsi korában ivartalanították. Szép nagyra nőtt, izmos, erős kutya lett, egy baja van, hkgy a többi kan kutya nem érzi a szagát? Vagy valami ilyesmi, mert mindig mindegyik egyből meg akarja hágni, miután megszagolta. Nem hinném, hogy ez puszta dominancia lenne, tényleg beindulnak rá a kanok...
Egyébként kiáll magáért, szóval némi egészséges agresszióra is képes. Előnye, hogy nem jelöl minden egyes sarkon, egy helyen pisil egy nagyot és utána mehet a séta, játék...
Ha nekem lenne/lesz kutyám, megpróbálom azelőtt ivartalaníttatni, mielőtt rászokna a jelölgetős pisilésre, hiszen funkcióját vesztett dolog, és nekünk is jó, mert ormálisan lehet vele sétálni, nem rondítja a kerítéseket, házfalakat, + nem lesz "szerelmes" és nem fog éjszakákon át vonyítani...
A hormonok egyértelműen befolyásolják a növekedést, ez tény.
Az ivartalanító pártiak között viszont sokan erről nem tudnak, nem hajlandók tudni, figyelmen kívül hagyják, vagy nem tulajdonítanak neki nagy jelentőséget.
Sok mozgással, sporttal, lehet jó felépítésű egy kutya, a korai ivartalanítás ellenére is, tehát valóban nem olyan erősen befolyásoló tényező.
Nem úgy kell elképzelni, hogy ivartalanítás után megáll a növésben.
De pl kanok esetében, ahol mondjuk látványosan számít a méret, a csontozat felépítése, ott vannak akik meggyőzhetetlenek arról, hogy 3 éves kor előtt ivartalanítsanak.
"sokkal hajlamosbbak az elhízásra"
Nem, csak a gazdák hajlamosabbak figyelmetlenül etetni az energiatakarékosabbá vált kutyájukat ;) Egyik ivartalanított kutya se hízik el, ha nem kap annyi és olyan kaját, amitől elhízhat. Ha látja az ember, hogy dagad a kutya, vissza kell venni a kajából, ennyi a titok, de ez minden egyes kutyánál így van, nem csak az ivartalanítottaknál :)
Egyébként nem is minden kutyánál számít ez, inkább csak a kevésbé aktívaknál. Amelyik nagyon pörög, azt ígyis-úgyis szarrá kell etetni, hogy ne legyen csontkollekció, ilyen az én egyik kutyám is, meg a volt ideiglenesem is. Az öregem meg világéletében takarékos volt, vele vigyázni kell, mert két kanál rizstől is rögön elhízik, de ez inkább az emésztésüknek és az energiafelhasználásuknak köszönhető, mint a hormonjaiknak.
A fejlődésben nem hiszem, hogy megállnának, bár ugye senki nem tudja bizonyítani, hogy mekkorára nőttek volna, ha nincsenek megműtve, hiszen vagy megműtöd, vagy nem, nincs kontrollcsoport. Szóval igazából bizonyíték nincsen se arra, hogy igaz, se arra, hogy nem.
7.! De pont ez az, hogy attól, hogy az, hogy nagyra nő, nem azt jelenti, hogy optimálisan fejlődik.
Gyenge vékony csontozat a kutyáknál elég nagy hátrány tud lenni.
Ne egy csivavára gondolj, rotira, vagy kaura.
A csontok hosszabbra nőnek ÉS nagyobb lesz a csont tömege. Pont ezért nem ajánlott, legalábbis nagytestű kutyáknál az ivartalanítás addig, amíg be nem fejeződik a növekedés, ki nem alakul a kutya végleges fizikai állapota.
Itt egy cikk a rotik korai ivartalanításáról, ha valakit érdekel: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!