Milyen egy nem fajtiszta kutya?
Észrevettem, hogy újabban nagyon szerettek belekötni, hogy valaki azt írja hogy fajtiszta, és kijavítjátok, hogy fajtatiszta.
Na de egyáltalán létezik nem fajtiszta kutya? Két tök eltérő állatfajt nem is lehet pároztatni, nem is lesznek belőle kölykök. A multkor volt egy kérdés a hibridekről, amiben kiderült, hogy ti a kutyát és a farkast egy fajnak tartjátok. Tehát egy kutya-farkas utód nem hibrid. Akkor most mi van? Akkor mint fajtiszta, nem is létezik egy a fogalom, nincs megtestesítője, csak a mesékben fordulhat elő: sellő, kentaur, griff stb.
Vagy hogy gondoljátok?
"Két tök eltérő állatfajt nem is lehet pároztatni, nem is lesznek belőle kölykök."
Ez nem igaz. Ha tök eltérő a kromoszómaszámuk, akkor valóban nem lesznek belőle utódok, meg biztosan alaposan körbe lehetne járni, hogy milyen genetikai feltételek kellenek hozzá, de sok faj képes egymás közt utódnemzésre. A "faj" egyik definiciója is az, hogy "az egy fajba tartozó állatok szaporodóképes utodok nemzésére képesek". Tehát vannak olyan állatok, akik nem szaporodóképes utódok nemzésére képesek, így nem tartoznak azonos fajba, és nyílvánvalóan van a harmadik kategória, amikor semmiféle utódnemzésre nem képesek egymással.
A nem szaporodóképes utódokra jó példa a mindenki által ismert öszvér, a szamár és a ló szerelméből.
Fajtiszta állat az, amelyiknek a szülei, dédszülei stb ugyanabba a fajba tartoztak, pl kutya, macska, oroszlán. Van egy állatfajta, a Liger, ő a tigris és az oroszlán keveredéséből jött létre, ő egy Panthera Hibrid:
A fajtatiszta szót leginkább a törzskönyvezett kutyáknál, macskáknál használják, akiknek a származása bizonyított a törzskönyvvel, legalább négy generációig, vagyis az ükszülőkig visszamenőleg. Pl Border collie, golden retriever, westie, havanese, pitbull, stb.
Ha egy kutyának nincs törzskönyve, akkor nincs bizonyítva a származása ezért ők fajtajellegű keverékek, és ezért sem kéne őket tovább szaporítani. Attól, hogy egy kutya hasonlít egy fajtára, még nem fajtatiszta.
Az egy fajba tartozó állatok azok, amelyek szaporodni képes utódokat hoznak a világra. Az öszvérek nem tudnak tovább szaporodni, ahogy a tigris-oroszlán hibridek sem. Ezek a valóságban élő "nem fajtiszta" egyedek.
A kutya és farkas, illetve a kutya és sakál kapcsolata érdekes, mert ezek keveredéséből származó utódok képesek tovább szaporodni, így biológiailag egy fajba sorolhatnánk őket. Mégsem tesszük, mert annyira különböző a viselkedésük, a genotípusuk, hogy még elméletben sem lehet őket egy fajba sorolni. Így a farkas-kutya keverékeket valóban hibrideknek lehet nevezni.
Ezt csak azért szokták kihangsúlyozni, hogy nem fajról, hanem fajtáról beszélünk, mert általában azok írják rosszul, akiknek fogalmuk sincs az alapokról.
"Fajtiszta kutyámat szeretném pároztatni"
"Szerintetek fajtiszta a kutyám? OLX-en vettem 3000 forintért."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!