Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi az a törzskönyves szaporító?

Mi az a törzskönyves szaporító?

Figyelt kérdés
Egyre többször látom az oldalon ezt a fogalmat, és eddig azt hittem, hogy az a szaporító, aki nem ad törzskönyvet a kiskutyákhoz. Ha valaki törzskönyveztet, akkor honnan lehet tudni róla, hogy szaporító?

2014. okt. 17. 23:11
 1/8 anonim ***** válasza:
7%
Elég érdekes, én tenyésztőhöz mennék. Aki nem ismeri a két fogalom közti különbséget, és így hirdeti magát, az valószínűleg a munkájához is ennyit ért.
2014. okt. 17. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Olyan szaporító, akinek van kennele, és így tud igényelni törzskönyvet, de ezt "igény szerint" teszi, és a törzskönyvért dupla árat számol.

Az ilyen ember azért nem lehet tenyésztő, mert a tenyésztő számára fontos a fajta, márpedig egy fajtát csak úgy lehet karbantartani, ha az egyedek származását követni lehet. A törzskönyv erre való.

2014. okt. 17. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
90%

Onnan, hogy a törzskönyv önmagában kevés, az ,,csak" az alapja a dolgoknak, ha fajtatiszta kutyát szeretnél venni. Tenyésztőnek azt mondjuk, aki -azon túl, hogy tk-t ad - a kutyáit:


- az adott fajtához illően, minőségien tartja, neveli


- a kutyáit az örökletes betegségekre szűreti, csak egészséges kutyákat tenyészt, ezért a genetikai betegségek vonatkozásában garanciát is ad, amely feltételeit a szerződésben ismereti


- kutyáival eredményesen szerepel kiállításokon, illetve ha olyan fajtát tenyészt, pl munkaversenyeken


- genetikai ismeretekkel és szakértelemmel rendelkezik, nem ismétel párosításokat (csak nagyon indokolt esetben) , nem két random kutyát tesz össze, hanem tudja, milyen párt keressen a kutyájához, két kutya hogyan javíthatja fel a másik hibáit,stb ill. nem ellet egyazon szukát minden évben, ha kell, ha nem


- nincs mindig alom, körültekintően, megfelelő igény esetén hoz le csak új almot, nem mindenáron,,babázik"


- csak olyan kutyákat von a tenyésztésbe, amely nem csak a saját, de külső (pl fajtához értő független bírák) megítélése alapján is fajtájának kitűnő egyede, mind jellemében,mind küllemében


- tenyészszemlére viszi a kutyáit, az ott kapott minősítés szerint tenyészti vagy tenyésztésbe nem veszi az adott kutyát


- tenyészcélja van, amely nem a mennyiségről, hanem a minőségről szól


-stb.


Mondok is egy példát a törzskönyves szaporítóra, csak hogy jobban lásd : egy helyi kutyakiállításon láttam két éve egy (maradjunk annyiban) V. fcs.-ba sorolható kutyát,a fajtát azt hiszem, érthető okokból nem írnám most le. A kutya méreten aluli, nem kifejezetten szép, fajtájának egyáltalán nem kiemelkedő példánya, csodálkoztam is, egyáltalán mit szólnak hozzá egy kiállításon, hogy kifejlett korára is egy ilyen kicsi, nem éppen fajtareprezentáns kutya lett... Egy évvel később aztán, ugyanazon a kiállításon újfent találkoztam a kutyával, immár kölykeivel együtt s elnézve a szukát, őszintén elgondolkodtam rajta, egy ilyen mondjuk úgy, nem valami kiemelkedő minőségű kutyától miért kellett egyáltalán almot lehozni...? Később utánanéztem a neten a kennelnek és nevetséges (vagy inkább elszomorító) dolgokra találtam. A kennel" honlapján annyi információ volt körülbelül, mint amennyit egy szaporítónál láthatunk, azzal a különbséggel, hogy itt ugyebár kiváltottak egy kennelnevet és törzskönyvezték a kölyköket. Az apa kutyáról a világon semmi információ nem volt fent, még csak a neve sem ; egészségügyi szűréseknek híre-hamva nem volt és a kiállítási eredmények sem voltak valami beszédesek, a fajtához való hozzáértés pedig kimerült egy bemásolt standardban - lényegében arról volt szó, hogy mint ahogy hülyééknél lenni szokott, egy film alapján megtetszett egy kutyafajta és anélkül, hogy különösebben utánajártak volna a fajta igényeinek és jellemének, egy ilyen kutya ,,kellett". És ha már van, és szuka is, miért ne babázhatnánk egy kicsit mindenféle különösebb tenyészcél vagy hozzáértés nélkül. Tipikus példája a törzskönyves szaporítónak; attól, hogy a tenyésztő mitől tenyésztő, nagyon sokan meséltünk már, remélem, most is sikerült pár dologban láttatnom/nunk a különbséget.

2014. okt. 17. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Az előzőhöz még annyit, hogy most megnéztem a fent említett tk-s szapi honlapját...Mivel a kölykökről semmi összefoglaló nincs, csak a galériában pár kép, elég zavaros a dolog, pláne hogy nem is abc-sorrend szerint lettek az almok nevezve, hanem összevissza - viszont ha jól értettem, az elmúlt négy évben az az egyetlen szuka négy almot ellett. Ilyesmiről beszélünk...
2014. okt. 17. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, ez nagyon hasznos volt. Nem tervezek kutyát venni, de ha a jövőben arra adnám a fejem, legalább körültekintőbben tudok eljárni. Ezek ellen egyébként a többi tenyésztő próbál valamit tenni? Elég felháborító ez az igény szerint törzskönyv dolog.
2014. okt. 18. 09:55
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ezek zömében adnak tk-t a kutyákhoz, hiszen az nem nagy összeg. A különbség a minőség, a kutyáinak és magának a fajtnak a tisztelete. Azért nem kellene, hogy kölykök szülessenek, hogy x fajtájúként el lehessen adni őket. Aki nem a legjobbra törekszik, az ne is hozzon le almot, mert közepes van dögivel és ezek mind rontják a fajta minőségét. Jellemző még pl., hogy egy saját kannal fedezteti a szukáit, láttam már olyat is, hogy közeli rokonok voltak, túl gyakran hoz le almot, éppen csak minimális eredményeket értek el a kutyái azon az egy-két kiállításon, stb.

Majd ha oda kerülsz, érdemes sok kennel honlapját átnyálazni és akkor látni, érteni fogod a különbséget.

2014. okt. 18. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
2-es vagyok. Igazából szerintem úgy lehet legkönnyebben kirostálni ezeket, hogy lehet-e tk nélkül is kérni kölyköt, ezért emeltem ki ezt. De a többi szempont, amit a többiek írtak, szintén nagyon fontos, amikre akkor érdemes figyelni, ha az illető átment a "törzskönyv-próbán".
2014. okt. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Igazából ami nagyon beszédes, hogy mennyi idős korától, és milyen gyakran elleti a tenyésztő a szukáját/szukáit. Milyen eredményeket értek el, ha elértek egyáltalán, illetve hogy a megfelelő eü szűrésekkel rendelkeznek-e a kutyák.

Emellett fel lehet venni a kutyatulajokkal a kapcsolatot, ott is sok minden kiderül.

2014. okt. 18. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!