Kutyáknak miért kell teljes árú jegyet váltani BKV-n?
Sokféleképpen feltett kérdés volt már ez itt, hát én bátorkodtam egy visszafogott hangvételű levelet megereszteni a BKV-nak, amire szép kis választ kaptam...
Ebből a válaszból csak az jön le, hogy akik ezt a tarifa rendszert meghatározzák kocsiban töltik a fél életüket és nem a BKV-n. :S
"Sajnáljuk, hogy mint éves bérletet vásárló törzsutasunknak, nem tudunk mindenben megfelelni az utazási feltételeinkkel. Kérését illetően engedje meg, hogy röviden utaljunk a jogi háttérre, ugyanis a közösségi közlekedés az úgynevezett maximált hatósági áras kategóriába tartozik, ezért a viteldíjak és azok alkalmazási feltételeinek megállapítása nem a BKV Zrt. feladata. Esetünkben az árhatósági jogkört a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16.§ (1) bekezdése és az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. tv. 7.§-ban foglalt felhatalmazás alapján Budapest Főváros Közgyűlése gyakorolja. A tarifarendszert érintő kérdésekben, az egyes jegy- és bérletfajták árát, használatát illetően ezek alapján csak javaslatokat tehetünk, döntést a Közgyűlés hoz. Ennek megfelelően az állatok szállításának díját és feltételeit a Közgyűlés határozza meg. Emellett a kedvezményeket központi előírás, a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007 (IV. 25.) számú kormányrendelet szabályozza.
Az, hogy kinek kell jegyet váltania és kinek nem, elsősorban azon alapul, hogy foglal-e helyet, vagy sem, nem pedig azon, hogy miként viselkedik. A 6 éven aluli gyermekeknél a díjmentes utazás kedvezménye azon a megfontoláson alapul, hogy ők jellemzően a szülő ölében utaznak, nem foglalnak el külön helyet. Természetesen ez nem minden esetben van így, azonban a kedvezményt a kormányrendelet kötelezően előírja.
A kutyákra ilyen előírás nincs. Miként a gyerekek sem egyformák (némelyik kiabál, szaladgál), a kutyák sem - az is előfordulhat, hogy az adott kutya, különösen, ha nagyobb testű, zavarja az utasokat, valakiben félelmet kelt.
A lényeges szempont azonban az, hogy a nagyobb testű kutyák mindenképpen elfoglalnak egy utasnak elegendő helyet – függetlenül attól, hogy állnak, vagy a jármű padlóján fekszenek – ilyenformán indokolt a teljes árú viteldíj megfizetése. Lehet, hogy csöndesebbek, adott esetben még kisebbek is, mint egy gyerek, azonban fontos körülmény, hogy a közlekedési társaságok fő tevékenysége az utasok (emberek) szállítása. Ennél fogva kedvezményt is csak utasok kaphatnak.
Minthogy az utazása során bizonyos tárgyakat mindenki vihet/visz magával, ezért indokolt, hogy egy ésszerű mérethatáron belül a kézipoggyász szállítása díjmentes legyen. A közgyűlési rendelet pedig megengedi, hogy a kézipoggyászban állatot is lehessen szállítani, ami így díjmentes kisebb testű kutya esetében is.
Ezen meggondolások az Önével ellentétes végkövetkeztetésre vezettek, és ez az oka annak, hogy jelenleg a kutyák szállításáért a teljes árú viteldíjat kell megfizetni – kivéve, ha kézipoggyászként szállítják – és ez a szabály várhatóan nem is fog változni.
Fentieken túl szeretnénk megemlíteni, hogy gyakori utazáshoz a kutyák számára is váltható bérlet. Ehhez egy bérletigazolványt kell kiváltani, amelyen a fénykép helyén „EB” felirat szerepel, a teljes árú bérletszelvény ebben az igazolványban használható. A HÉV vonalakon is a teljes árú viteldíjat kell megfizetni, ott azonban kedvezményként értékelhető, hogy ez a díj a vonaljegy árában van maximálva akkor is, ha nagyobb távolságra utaznak.
Köszönjük, hogy időt és energiát fordított arra, hogy írjon nekünk. Kérjük, hogy a fent leírtakat megérteni és elfogadni szíveskedjék."
A 6 éven aluli gyermekek 90% külön helyet igényel, ugyanúgy, mint egy kutya... Szóval ezt az ölbe ültetős dolgot nem tudom melyik újjukból szopták ki. A babakocsikról nem is beszélve.
11:06, nincs igazad. A yorki nagyobb eséllyel támad egy emberre, mint az én Golden retrieverem. Igazságtalanság lenne, hogy a yorkinak nem kell jegy mert az úgyse bánt(de igen), a goldennek meg vedd meg, mert nagyobb, és biztos vérszomjas. Másrészt ugyanannyi helyet foglalnak: befekszik a lábad alá. Amikor a goldenem néhány hónapos volt, és öében utazott, nem engedte fel a sofő jegy, és szájkosár nélkül. Abban az időbenmacskahordozóban vittük:D
kérdezőnek: egyet értek veled, és ebben az a legrosszabb, hogy pl. egy 6 evés gyerek elfoglal egy ülőhelyet, mégis ingyen utazik, a babakocsi elfoglal kb. 2-3 állóhelyet, mégis ingyen utazik, a kutya elfoglal 0 helyet, és teljes jegyet kell fizetni. Hol itt az igazság??? Nem az a baj, hogy a 6 éves gyerek, és a babakocsi ingyen utazik, hanem az, hogy a kutya nem. Én ha tehetek azért utazok vonaton, ha más városba, faluba megyek a kutyámmal, mert ott van élő állat viteldíj, meg jobban is szeretem a vonatokat. Ha én anám a szabályokat, a kutya is ingyen utazna, mérettől függetlenül.
Egy újabb megkeseredett ember aki utálja a gyerekeket és nem bírja elviselni hogy a kutyáját csak ő kezeli emberként és nem kaphat diákbérletet.
Igazuk van a levélben, sorry, így jártál.
"Kedves" 15:08!
Nem arról van szó, hogy mi a véleménye a Kérdezőnek (és még sok gazdinak) a gyerekekről, hanem az a felháborító, hogy a kutyának korra, méretre nem figyelve teljesárú vonaljegyet kell venni a BKV járataira mig pl: a vonaton (ha jól emlékszem) 20%-os az élőállat viteldíj és a kissebbeket be lehet vinni az ülés mellé...
Szerintem meg igazuk van teljes mértékben. A BKV emberek utaztatásával foglalkozik. Nyilvánvalóan senki nem megy üres kézzel - visz magával csomagot, állatot, stb.
De mint ahogyan túl nagy csomagot sem vihetsz ingyen, úgy kutyát sem. Ha valaki ilyen pluszszolgáltatást akar (mert igen, ez az), akkor fizesse meg. Nem az a lényeg, hogy mennyi helyet foglal, hanem hogy azzal, hogy megveszed a jegyet/bérletet magadnak, nem fizetsz azért csak a saját utaztatásodért fizetsz.
Bár valamennyire igazságtalannak tűnik, hogy egy kistestű kutyért, akit valószínüleg ölbe veszel a buszon miért kell fizetni - nem az. Mert a szabályzatban az van, ha hordozóban van a kutya, nem kell érte fizetni. Hordozónak számít a vászon kutyatáska is, amit nem kell "cipelni". Így nem foglal helyet a kutya, hiszen táskában van. És a nagy kutya, aki ilyenbe nem fér bele, igenis annyi helyet foglal ülve is, mint egy ember, hát még, ha áll / fekszik.
Másrészről pedig: egy kutya csak akkor megy közlekedési eszközre, ha te, a gazdája odaviszed. Magától nem, nincsen rá szüksége, maximum neked, de akkor te, mint gazda fizethetsz érte.
Viszont egy gyereknek/diáknak sokszor szüksége van rá (iskolába járás), és mivel neki nincsen keresete, a szüleire szorul.
De most komolyan... Ki viszi ölbe a gyerekét? Szinte senki, úgyhogy a kutyák állóhelyet foglalnak MAXIMUM, vagy ugye ölben viszik... Míg a gyerekek helyet foglalnak, a babakocsi meg vagy 6 állóhelyet, és azért kaukázusit meg német dogot tényleg nem nagyon BKV-ztatnak.
A kölkök is tudnak akkora mocskot csinálni, mint egy kutya, igen én tőlük jobban félek. A kölköknek miért nem kötelező a póráz és a szájkosár? Legalább annyira kiszámíthatatlanok, mint egy kutya, tisztelet a kevéske kivételnek.
Szerintem vakvezető kutyák viteldíját igazán elengedhetnék, és ezek a kutyák általában nem kisméretű kutyák.
Amúgy nem hiszem, hogy a legtöbb ember aki több 120 L-es hátizsákot visz magával fizet érte.
Egyébként én inkább látom azt, hogy a 6 éven aluli gyerekek külön helyet akarnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!