Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ki ismeri az obedience-t?...

Ki ismeri az obedience-t? Járnátok képzésekre, versenyekre, ha lenne Magyarországon is ez a sport?

Figyelt kérdés
2010. jan. 5. 11:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
67%
Nem, túl unalmas, nem eléggé pörgős a kutyámnak, kicsit érdekesebbé tett engedelmességi, semmi több. Nekünk ez nem elég.
2010. jan. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
67%

Magyarul is írhattad volna, engedelmességi.

Bizonyos elemei elengedhetetlenek, így tudjuk is, de én személy szerint nem mennék versenyekre, mert kicsit egyhangúnak tartom. Láttam már közvetítést is, és az sem változtatta meg a véleményem. Nem túl izgalmas.

Míg az agility, a freestyle és a dogdancing izgalmas és látványos.

Az is igaz, hogyha újrakezdeném az életem biztos kutyakiképzőnek mennék, és ha akarnék ha nem, engedelmességiből is pengének kéne lennem, tehát mennék versenyekre is, mert csak úgy sokkal nehezebb kihozni a maximumot.

De hobbinak semmiképpen nem az obedience-t választanám.

2010. jan. 5. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

(utolsónak: az agilityt vagy mondioringot sem mondod magyarul - ennek ez a neve)


Én járnék. Nekem tetszik. Amellett h én agilityzem versenyszerűen érdekesnek tartom, mivel nagy koncentrációt, precizitást igényel mind kutyától mind gazdától. Erre nem mindenki képes, pláne nem versenyszituációban.

2010. jan. 5. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom az obedience nem teljesen ugyanaz mint a hagyományos engedelmességi versenyek. Ennek ugyanis a lényege az, hogy a kutyát minden kényszerítő eszköz nélkül tanítsák, készítsék fel a versenyre. Nem lehet használni fojtót, szögest és nem rúgnak bele, "nem verik a kutyába a feladatot" - míg ez lássuk be a hagyományos engedelmességi vizsgákra, versenyekre való felkészülés sorn teljesen elfogadott (sőt valahol még a vizsgán is rajta van a kutyán a szöges!)

Ennél a sportnál az a lényeg hogy kutya és gazda csakis örömmel, kedvből dolgozzon.

Ezért nekem szimpatikus, szívesen kipróbálnám.


Egy kis forrás: [link]

"Kényszer nélkül is megy


Amint már az agility esetében megtörtént, hasznos volna egy pillantást vetni a sportban alkalmazott kiképzési- és munkamódszerekre. A kutyasport Öregjei által kinevetett módszerek az agility esetében gyorsan és kétséget nem hagyóan bebizonyították, hogy motiváció segítségével, erőszakos behatások és kényszer nélkül is nagyon jól ki lehet képezni egy kutyát. Az, hogy ez a fajta módszer nem csak az agilityre igaz, hanem általában a kutyakiképzésre, az a viselkedéskutatók számára nem újdonság. A kutyás világban azonban tartják magukat a régi, elavult módszerek, és az újabb, tudományosan megalapozott, és (aki próbálta, tudja) hatékonyabb módszerek nem tudnak áttörni ezen a burkon. Nagyon sokszor kerülünk szembe ilyen véleményekkel: "Kényszer nélkül egy kutya nem hajtja végre megbízhatóan a feladatot", vagy: "Mindig így csináltam, és láthatóan működik, miért találnák ki másikat?". Aki kutyáját pórázráncigálás, vagy még erősebb kényszerítő módszerek nélkül szeretné kiképezni, egyedül marad, és a kutyasportban nem lesz helye. Külföldön ma már igen sok szakkönyv jelenik meg, köztük nem egynek neves kutyasportos az írója, van köztük olyan szerző, aki kutyakiképző, sportoló, és mellesleg a viselkedéstudományok docense, és mégis, nálunk az ő módszereik nem találnak visszhangot. Pedig tény, hogy kutyát bármilyen jellegű erőszak alkalmazása nélkül is világbajnok szintre lehet képezni. Reméljük, hazánkban is tért hódít az Obedience, és a bemutatók során a szelíd-kutyások meggyőzhetik erről a közönséget."

2010. jan. 5. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

"Ennek ugyanis a lényege az, hogy a kutyát minden kényszerítő eszköz nélkül tanítsák, készítsék fel a versenyre. Nem lehet használni fojtót, szögest és nem rúgnak bele, "nem verik a kutyába a feladatot" "

Egyetlen általam ismert kutyasuliban sem lehet a jutalomfalaton és a klikkeren kívűl "kényszerítőeszközöket" alkalmazni... Melyik kutyasuliban van ez így?


Igen igaz, egy csomó kutyasportra nincs még magyar közismert név.

2010. jan. 5. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
84%

A fojtó a legtöbb helyen alap a kiképzésnél.

A klikkert meg nem olyan sok iskolában alkalmazzák rendszeresen, trükk tanításon kívül másra - legalábbis az én tapasztalatom szerint

2010. jan. 5. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Attól hogy nem tudsz róla még vannak:S Nekem volt szerencsém ilyenhez.. Nemcsak a híres kutyasulik léteznek, vannak kicsi többnyire vidéki sulik ahol ez a "normális" és még több gazda van, aki szerint a munkakugyázás el sem képzelhető szöges nélkül és minden problémát azzal akar megoldani (személyes ismerőseim között is van ilyen). Nem fogok egy olyan oldalon vádaskodni amit az érintett nagy valószínűséggel sosem olvas így reagálni sem tudna...
2010. jan. 5. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Azért nem magyarul írtam, mert mint mások is elmondták, ez nem egyenlő a hazánkban ismert engedelmességivel. És amit írtál, nem tudom már hányadik válaszoló, az magyarul kutyatánc és frizbi. :) És az agility-nek mi a magyar neve akkor? Na de ennyit a kötekedésről.

Az obedience-ben valóban nem lehet kényszert használni. És a fojtó, a popsi lenyomása, vagy a kutya pórázzal rántása (pl. láb mellett követés tanításakor) mi, ha nem kényszer? Mi, ha nem erőszak? Az obedience-ben ez tilos...

Nekem azért is tetszik jobban, mint a hagyományos engedelmességi, mert itt valódi tudásról lenne szó! Míg egy k99 vizsgán a kutyába bele tudod programozni a feladatokat (hiszen ha elég sokat gyakorlod, már magától tudni fogja, mi után mi jön - ezt a díjlovaglásból tudom, a lovam ugyanígy csinálta), az obedience-ben ilyen nincs, mert mindig az adott versenyen találják ki a bírók a feladatokat és annak sorrendjét. Tehát sokkal nagyobb összhang és sokkal komolyabb tudás szükséges, mint a k99-ben, ahol ki lehet játszani a feladatok egymásutániságát... És a vizsgán nem nézi senki, hogy az valódi tudás-e, mert a feladatok meghatározott sorrendben történnek.

Örülök, hogy vagyunk egy páran. Tök jó lenne valamit kitalálni, hogy Budapesten ill. az országban meghonosítsuk ezt a sportot. Vagy ha mást nem, legalább találkozni valahol, kutyások, ahol tapasztalatot cserélhetünk és tanulhatunk egymástól.

Én köszönöm, nem kívánok kutyaiskolába járni. De nagyon örülnék, ha lenne az obedience-nek hódoló embereknek valami kis társulata.

Tudtommal a dogheart meghalt, nem tudom, máshol lenne-e lehetőség, mert ha jól emlékszem ők vidékiek, akik csinálták.

2010. jan. 5. 13:18
 9/11 anonim ***** válasza:

De hát ennek kéne lennie a hagyományos engedelmességinek, nem a fojtózásnak és a többinek. :S


Jó, amúgy sejtettem, hogy ez így van, hogy M.o.-n ez a "hagyományos", de szeretek jóhiszeműen gondolkodni. :P


Az agility=ügyességi. De tényleg hülyén hangzanak magyarul... Reméljük 10-20 éven belül elterjednek és lesz magyar nevük is.

2010. jan. 5. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Engem mondjuk nem érdekel, ha nem lesz magyar neve, mert nem ugyanaz, mint amit itt már engedelmességinek hívnak. Mert akkor nem 10 hanem 20 évnek kéne eltelnie, hogy a neve is új értelmet nyerjen. :) És jó is ez így, hogy ez két külön dolog, én nem "programkutyázni" szeretnék, hanem valódi tudást próbára tenni a versenyen. :)

Ha lennének benne partnerek, akkor felhívás a keringőre: keresem olyan emberek ismeretségét, akik szeretik ezt a sportot és volna kedvük közös eszmecserékhez, gyakorlásokhoz! :) Budapest és környéke elsősorban.

2010. jan. 5. 18:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!