Tüzelés után hány nappal lehet pároztatni a szuka kutyát?
5 napja tüzel a kutyám és szeretném bepároztatni ...
ha vége a tüzelésnek utána hány napra rá lehet bepároztatni? (Boxer)
Vau! :)
Ugyanazt tudom mondani, mint az előttem szóló!
könyörgöm minek?
nézd meg a boxermentők oldalát:
tele vannak boxerekkel,sajnos,már egész alom kölyköket is leadnak gyepikre,és fiatal,problémamentes egyedeket,akik mind fajtatiszta boxerek..
hidd el a kutyának nem kell egyszer sem szülnie,és nem olyan jó móka egy szukának kihordani egy almot.talán találsz a kicsiknek jó helyet,talán nem,atlán ahogy kamaszodnak problémássá válnak és mehetnek gyepire,talán a szukák szaporítóhoz kerülnek,és szarrá elletik őket,talán valamelyik láncra kerül stb..
sajnos egy hobbi alomból származó kutyáért nem kérthetsz annyit,amennyivel a szaporítókat,meggondoltlan vásárlókat kiszűröd..
bárki mondhatja,hogy jó helyre kell,aztán szaporít vele,nem törődik vele..
egy tenyésztőnél van hogy éveket kell várni kiskutyára és még ők és a több 10 éves örökbeadási rutinnal rendelkező állatvédők is melléfognak néha..
a kutyád minden leszármazottjáért felelős vagy,tehát ha az egyik kölykének szintén kölykei lesznek,az a te hibád,mert te hoztad létre ezt az almot.
sajnos önkéntes vagyok egy menhelyen és amikor látom,hogy az egséz alom fajkutyákat adják le a menhelyre,vagy bekerül a szaporítónál lestarpált 5 éves boxer pl.akkor rájövök,hogy az ilyen hobbi almoknak nincs értelme/helye.
egy hobbi gazada nem tud olyan párosítást létrehozni,ami a fajta érdekeit szolgálja,hiszen nincs szaporodásbiológia,öröklődéstani simerete,nem ismeri a kutya őseit,a küllemben képviselt vonalát,esetleges hibáit,stb..
tehát a szukádnál tapasztalt tulajdonságok,mind küllemi,mint viselkedési nem fog úgy rörklődni,ahogy azt te akarod.
szerintem a tenyésztést hagyjuk a tenyésztőkre.
sajnos ma már ott tartunk,hogy szinte ismeretelen fajkutyákat dobálnak ki :hannoveri véreb,kopaszkutya,shih-tzu ,lhasa apso,spitz,bichonok,ridgeback tucatszámra.
kérdezd meg a boxer fajtamentőket,állandó teltház van,rengeteg kutya van a vásólistán és ha nem tudnak időben helyet biztosítani,akkor lelataják,szaporító kezébe kerül sajnos..
kérlek ezt gondold át,egy ivartalanítás sokkal jobb a kutyának,mint egy szülés,megvédi számos betegségtől,tovább él stb..
Idézem egy másik kérdésre adott hozzászólásomat!:
Törzskönyve van? Tenyészszemle van? Kiállításon voltál vele? Genetikailag öröklődő betegségekre szűretted? Bejegyzett kenneled van? Találsz majd nekik gazdit? (Nyilván te is azt gondolod, hogy a tiédnek lesz mind...) És az a gazdi JÓ gazdi is lesz? És ezt honnan fogod tudni? Rendelkezel komoly kapcsolatokkal Tenyésztő körben? Értesz a kutyatenyésztéshez? Értesz ahhoz a fajtához, amit szaporítani szeretnél? Hány kiállításon voltál életedben, akár csak nézőként is?
Jártál már menhelyen?
Hány kérdésre a válaszod igen?
Ha mindenre igen a válaszod, akkor esetleg belevághatsz. De ha mindenre igen lenne, akkor nem tennél fel ilyen kérdést ezen a fórumon!
Mert tudnád, hogyan zajlik a kutyatenyésztés és már a kiállításokon összeismerkedtél volna a legkiválóbb szukák gazdáival...
Gondolkozz, legyél felelősséggel a még meg nem született és a már megszületett temérdek (menhelyi) kutya iránt, ne népesítsd a szaporítók táborát!
Köszönjük a Kutyák nevében!
Ha az ugatáson a felelősen gondolkod emberek véleményét érted,el is kezdem:aki ennyit nem tud,mi az égért akar almot?Arról nem is beszélve,hogy a kicsik gyakorlatilag eladhatatlanok,komoly tenyésztők sem fedeztetik most a minőségi kutyáikat,csak és kizárólag előjegyzésre.
Ismerős mestertenyésztőnél van most egy gyönyörű alom minőségi szülőktől,senkinek nem kellenek.40 éve tenyészt,mindig el tudta eddig a kölyköket adni.Most(figyelmeztetésem ellenére)elkövette azt a hibát,hogy megszületett az alom,nyakán maradtak a kicsik.Borzasztóan megbánta.Hangsúlyozom,olyan tenyésztőről van szó,akinél Európa-győztes kutyák is születtek már.
Menhelyek csutkáig tele,fajtatiszta kutyákkal is,majdnem mindenhol altatnak helyhiány miatt.
Az meg,hogy egy kutyának egyszer életében ellenie kell,BAROMSÁG!!!!
Meg annak sem kell bedőlni,hogy ismerősök mondják,mindenképp kell kiskutya és csak ettől a szukától.Mire elvihetők a kicsik,sok közülük vissza is lép.
Kérem a kedves kérdezőt,gondolja át,hogy ebben a helyzetben tényleg talál-e gazdit minden kicsinek!
A Magyar Állatorvosi Kamara
Szakmai, Továbbképzési és Oktatási Bizottságának
állásfoglalása
az ivartalanítás kérdésében
(A Cerberos Állatvédő Egyesület
MÁOK elnökéhez intézett kérdései alapján)
Kérdés: Szükséges-e akár a kan, akár a szuka kutyáknak életükben párosodniuk?
Válasz: Nem.
Kérdés: Szükséges-e bármilyen okból a szukáknak életük során legalább egyszer elleniük?
Válasz: Nem.
Kérdés: Okoz-e bármilyen formában jellembeli, magatartásbeli változást a szukák és kanok ivarérés előtti és ivarérés utáni ivartalanítása?
Válasz: Igen, kedvező változásokra számíthatunk.
A korai (6 hetes - 3 hónapos korban elvégzett) és az ivarérés előtti (3-6 hónap között elvégzett) ivartalanítás esetén a viselkedési problémák pl. agresszió, elkóborlás stb. kialakulásának valószínűsége minimális, míg az ivarérés után elvégzett ivartalanítások esetében jelentős lehet. A korai és ivarérés előtti ivartalanítás hatására az ivartalanított egyedek kölyök kora „megnyúlik”, a kölyökre jellemző viselkedés (pl. játékosság) a nem ivartalanítottakhoz viszonyítva hosszabb ideig tart.
Kérdés: Okoz-e elhízást az ivarérés előtt vagy után végzett ivartalanítás?
Válasz: Nem feltétlenül. A gazdán múlik. Az ivartalanított eb hajlamosabb az elhízásra, a takarmány energiatartalmának 20-30 %-os csökkentésével az elhízás egelőzhető.
Kérdés: Van-e hatással az ivarérés előtt, illetve után végzett ivartalanítás az ivar és járulékos szervek daganatos megbetegedéseinek kialakulásában?
Válasz: Igen, határozottan jótékony hatása van az említett megbetegedésekre ill. azok megelőzésére. Mind a korai, mind az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatban elmondható, hogy a méhbetegségek, a tejmirigy daganat, a herebetegségek kialakulásának valószínúsége gyakorlatilag nulla, a prosztata megbetegedések kialakulása minimális. Az ivarérés utáni ivartalanítás is jelentős pozitív hatással van az említett megbetegedések kialakulására, sőt egyes betegségek (prosztata, cukorbetegség, stb.) kezelésében az ivartalanításnak is nagy szerep jut. A nemi hormon függő végbélnyílás környéki daganatok előfordulása mindhárom módszerrel megelőzhető vagy csökkenthető.
Kérdés: Milyen hatással van az ivarérés előtti vagy utáni ivartalanítás az álvemhesség kialakulására?
Válasz: Az ivartalanított szukáknál álvemhesség nem fordul elő.
Ajánljuk továbbá az ivartalanítás helyes időpontjának megválasztásával kapcsolatban az alábbi linket:
Tenyésztő szeretnél lenni? Van a kutyádnak törzskönyve, tenyészszemléje, kiállítási eredményei és diszplázia szűrése? Mert ha nincs, kérlek ne vágj bele.
Másfél millió kóbor kutya van az országban, a menhelyek, sintértelepek dugig, és a kutyák csak özönlenek, özönlenek. Az állatvédelem képtelen ennyi kutyát ellátni.
A boxereknek van fajtamentésük, folyamatosan 200 százalékon üzemelnek, nem győzik befogadni a kidobott, leadott boxereket.
Ne szaporíts kérlek, legyen benned ennyi együttérzés a nap mint nap rácsok mögött ébredő gazdátlan kutyák iránt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!