Mit kell tudni a Mudiról? -miket nem szabad kutyának enni adni; -hetente hány óra séta; -mennyi időt kell egy nap nonstop vele tölteni; stb.
Az első dolog, amit tudnod kell a mudiról: nem való kezdőknek. Kutyaiskola mellett sem, mivel az iskolák nagy részében nem értenek a mudihoz, nem tudják, hogy hogy kell hozzányúlni (én Budán és környékén rengeteg suliban voltam már). Mondom ezt úgy, hogy első kutyának én is mudit választottam, és évek elkeseredett küzdelmével sikerült csak mostanában helyretenni a dolgokat. Nagy segítség, ha olyan tenyésztőtől hozod a kutyát, aki el tud látni használható tanácsokkal (mint a mi tenyésztőnk is).
Fontos tudnod, hogy a mudid bevédhet téged, ezt már a kezdetekkor érdemes lerendezni, nehogy kialakuljon a rossz viselkedés. A szocializáció is nagyon fontos (más fajtánál is)
De tulajdonképpen, megérte, mert remek kutyám van. :)
Ha ennek ellenére is ragaszkodsz a fajtához: nem mindegy, hogy honnan veszed. Nagyon fontos, hogy ismerd a standardot, ránk első körben ránk akart sózni egy nyilvánvalóan keverék kölyköt egy kennelneves tenyésztő. Nagyon fontos, hogy a szülőknek legyen csípőszűrése. Ha nem akarsz sportolni vele, akkor ezt feltétlenül jelezd a tenyésztőnek, és ne vásárolj sport vagy munka célú párosításból, csak ha tényleg agility, terelés a cél (ezeket egyébként érdemes kipróbálnod a mudiddal).
A mudi nagyon emberközpontú kutya, de alapvetően (attól függetlenül, hogy rettenetesen akaratos - ezért nehéz eset... meg mert rafkós kis dög) sok mindenben alkalmazkodik a gazda igényeihez. A mudi számára a legjobb az, ha szabadon ki-be járhat a házba, hogy a gazdival lehessen. Szerintem nem igazán való 100% kerti kutyának, de elviseli.
Én lakásban tartok mudit, reggel-este gyors séta (kb 30 percesek), délután egy nagy séta, ha lehet, találkozás más kutyákkal (1- 2 óra), heti egyszer megyünk agilityzni és hétvégente gyakran megyünk túrázni. Mindemellett érdemes trükköket is tanítani, de erre nem kell egy nap 10 percnél többet szánni, mert nagyon gyorsan tanul és unatkozni kezd - viszont aztán pl séta közben lehet csináltatni a trükköket. :)
Fésülni nem kell, sőt, tilos.
Most így ennyi jut eszembe. Nyugodtan írhatsz privátban, ha kérdésed van.
Igazán nagyszerű fajta a mudi, de kezdőként jó, ha tudod, hogy kemény fába vágsz. :) De nem megoldhatatlan.
A vedlés más, vedléskor minden ép eszű ember fésüli a kutyát, és az nem tartozik bele a normál szőrminőség ápolásának kategóriájába.
A másik pedig, hogy nem mindegyik mudi olyan temperamentumos, de azért a legtöbb az, és tulajdonképpen a mudit kedvelők, a tenyésztők azt szeretik, ha az, hiszen ez jellemző a fajtára. Ettől függetlenül lehet az embernek "mázlija", és kifoghat egy kevésbé erős kutyát.
Vedlésen kívül sem tilos a mudit fésülni, csak nem kell túl sokszor. Én nem hagyom a kutyám fésületlenül ha mondjuk tiszta sár lesz és két kefehúzással kijön belőle, vagy ha megyünk valahova és úgy gondolom, hogy kicsit rendbeszedem. Mint mondtam vannak olyan komoly mudisok, tenyésztők akik képesek nyírni is, ami inkább tilos véleményem szerint.
Arról pedig fogalmad sincs, hogy milyen tempramentumú akármelyik mudim, de megsúgom, hogy egyik sem tejbepapi. :) Csak azért mert nekem nem volt vele gondom, még nem kell kiutálni. Ez ugyanolyan tapasztalat, mint bárki másé, a kérdező pedig erre volt kiváncsi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!