Miért értékelik jobban az újabb tanítási módszert mint a régit?
Ott van pl. a forgolódós tanítás amikor húzni akar a kutya. Nagyon lassan jut el a kutya agyáig, és nem is biztos hogy működik. Ellenben a régi , hogy magamhoz rántom a pórázt, tíz perc múlva szépen láb mellett jön.
De elnéztem egy két kutyasulit, és a fiatal kutyák nem tudnak szabályosan feküdni. Beállítják őket libasorba, és a gazda meg ott szenved vele, kitolja a kutya a fenekét nem szabályos.
Erre mondja az oktató nem baj majd később megtanulja, most az a lényeg hogy feküdjön.
De ezzel teljesen összezavarja a kutyát mert amiért eddig mejutalmazták jutifalattal utána meg már nem, ráadásu l mit akarnak a feneke körül?
Én a régi jól bevált módszer alapján tanítottam a kutyám, persze oktató segítségével. A keskeny padon másképpnem bír ülni feküdni, csak szabályosan. Két három nap múlva szabályosan feküdt bárhol fektettem le.
Jah és tudni kell hogy a szukám nagyon hisztis volt. Nem akart semmilyen fegyelmező munkát, ágaskodott, földhöz vágta magát ugatott. Érdekes módon a suliban ( a régi módszeres ) egészen a betonfal mellett kellett menetelni, közben a fegyelmező munkát végezni, és csak pár alkalommal próbálkozott, de hipp hopp leszokott róla.
Hangsúlyozom, hogy nem ütöttük vertülk a kutyát, hanem kézzel, ill. lábfejjel segítettük a helyes ültetésre ,vagy fekvésre.
Amit még mefigyeltem az a jutifalat. A modernebb suliban ha netán elfogyott a jutifalat, akkor már nem is érdekelte az egész. A régi módszeresnél, nem lehetett jutifalatkákat dobálni, mert a kutya ne a kaja miatt dolgozzon hanem mert én kérem. És volt benne valami, mert a gyakorlat végén amikor tényleg ügyes volt, jól meg lett dicsérgetve, és felhúzta fülig a száját, vigyorgott. Eddig ezt egyik suliban se láttam nála.
Mégis az emberek rossz szemmel nézik mert jajj nem szabad megrántani a pórázt, az már elavult barbár szokás.
Viszont mégis hatékonyabb.
Nektek mi a véleményetek erről?
Ez már az oktató hibája, ha így járt el. Mi mindig kedvet csináltunk a kutyának ahhoz, hogy apportos legyen.
Az elején mi tárgyválasztással kezdtük. Letettük a saját szagos rongyunkat a földre libasorba egymás után mindenki lerakta a magáét.Ha a kutya rászagolt a saját rongyunkra akkor azt felkaptuk és ingereltük a kutyát vele,hogy ráfogjon a rongyra és tartsa a szájában egy ideig.Ez a tárgyválasztás volt végül is. A cél azon kívül, hogy szagot azonosítson, az volt,hogy a kutya a rongyot, vagy a saját tárgyat a szájába vegye és lehetőleg ne köpje ki.
Minden összetett gyakorlat után apport játék következett a munka feloldására vagyis a kutyákat azzal jutalmaztuk, és sűrű dicséretekkel is. Voltak olyan kutyák amelyek nem voltak apportosak és nagyon sokszori gyakorlással lehetett őket rávenni arra, hogy a fát ne köpjék ki idő előtt, hanem a szájukban meg is tartsák.
Mostanában gondolkodtam azon, hogy a nagy, rutinos versenyzők a hétköznapi életben is elvárják, hogy a kutya mindig szabályosan üljön-feküdjön parancsra? Tudom, hogy a legtöbben külön vezényszavakat használnak a sima életben illetve a pályamelóban. A lábhoz, hozzám, igazodj nekem is csak melóban van, sima sétán ez a mellém, ide, gyere és társai :)
Az ül a hangsúlytól-szitutól függően gyorsabb-lassabb.
A fektetésnél a sima feküdj, tréningen-versenyen a fekszik, illetve előreküldés után határozott feküdj.
Szóval Nektek hogy működik ez? Nem zavarja össze a kutyát, hogy egyik vezényszóra elég tessék-lássék módon ülni-feküdni, míg a másikra cm-re pontosan-szabályosan kell? Nem sűrűn versenyzünk, nekem jó, ahogy van :D
Amit Zsuzsabazsa ír, hogy a kutya kiigazítja magát, nagyon igaz, és pikk-pakk megtanulják :D Kutyám a versenyen helyben maradáskor kirakta a seggét oldalra, hisz úgy kényelmes hosszú távon. De megtanítottam, hogy ahogy térek vissza hozzá, a "hogy fekszel" utasításra visszaigazítsa magát szabályosba. Na most a versenyen beálltam mellé, szabályos fekvésre váltott és gyorsan felpattant kérésre ülésbe :D
Egy engedelmességi vizsgán belefér, ha a combján ül vagy fekszik. Ott a lényeg az, hogy elvégezze a feladatot. Az már a gazdától is függ, hogy dinamikusabban csinálja vagy lassabban komótosan. Azért írtam, hogy a gazdától is, mert volt a sulinkon egy másik kiképző is /régi srác nagyon/ akinek volt egy óriási nagy barna színű kaukázusi juhásza, és ezzel a kutyával aki alapjában véve lomha. Egy olyan fegyelmező gyakorlatot csinált, úgy mozgástechnikailag, jobbra- balra át, igazodások, előre-hátra-oldalra, hogy több Német juhászt kenterbe vert munkailag.
Jó, de ez mind nem elvárás egy ilyen és hason szőrű kutyáktól.
Nálunk szigorúan tilos volt a szöges használata a tagoknál.
Minden kiképzés előtt tartottunk egy szemrevételezést.Megnéztük, hogy a tag megfelelő felszereléssel rendelkezik e. Ha szögest láttunk a kutyán akár kifele fordítva, akár befele, akkor levetettük róla.
Kivételes alkalmakkor használtuk, amikor a kutyát szó szerint be kellett törni mint egy csikót, és vad, harapós természetű volt. Ezt is csak 2-3 alkalommal, mert a nyakon sérülést okoz a huzamosabb használata.Mikor már nem volt rá szükség, azért rajta hagytuk még egy pár alkalommal és elétettünk egy fojtó vagy mögé, egy sima bőr nyakörvet. Így becsaptuk a kutyát. Érezte, hogy a szöges rajta van, bár nem használtuk, mert a fojtó vagy bőr nyakörvön dolgozott tovább.
Valaki írta, hogy a kutyafüggő, teljes mértékben egyet értek vele, illetve még hozzátenném, hogy bizony FŐLEG gazdafüggő. Mert attól függ, hogy mit szeretne a kutyájának megtanítani, mik az alapvető elvárásai.
Na mármost az én kutyám magam neveltem, első kutya semmi hozzáértéssel. Tulajdonképpen simán családtag, tehát nem ÖV, sport - bár agilytizni jártunk és úszni is - az alapvető elvárásom az volt, hogy normálisan szocializált, jól kézben tartható kutya legyen.
Ez sikerült, egyrészt kivételesen nyugalmas egyed - terrier létére - másrészt pedig "kihasználtam" azt, hogy roppant mód tanulékony.
Ami picit engem zavar, hogy én is jutalomfalattal tanítottam, ezáltal tényleg majdnem minden megcsinál - méretéből adódnak csak akadályok.
A behívás működik, szófogadó, ha picit kanászodik, akkor csak az esti kajálásnál "beleeszem" a vacsijába és már kisangyal megint. Tehát a parancsoknál szót fogad, a játékban viszont csak akkor hoz vissza, ad oda bármit - frizbi, labda, rongyóka, kutyafüle..- ha kap érte kompenzációt.
Utóbbi nem igazán zavar, mert mint fentebb írtam, nem munkakutya, de azért sokat eszembe jut, hogy vajon ennyire könnyű lett volna mindenre megtanítani, ha nem jutalmazom???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!