Milyen idos korban lehet kutyat szaporitani?
Itt mindent megtalálsz a témával kapcsolatban:
Szaporítani nem lehet, de elérte azt a kort, amikor IVARTALANÍTANI lehet. Ez nem annyiból áll, hogy pároztatom, aztán megellik, a kiskutyákat meg átadom.
Kell az anyakutyának két herpeszoltás, ultrahang, kiskutyánként oltások és chip, törzskönyv kutyánkét 5500 Ft (mivel hiába törzskönyves mindkét szülő, enélkül csak fajtajellegű keverékek), szűrések a kutyáknak, az anya és apakutyának egyaránt, állatorvos, ha a kutya magától nem tud megszülni, ki kell hívni és császározni kell. És fizetned kell egy jelképes összeget azért, hogy a kutyádat bepároztassák a megfelelő kannal.
Ez több százezret is kitehet. És nem fog visszajönni az ára, hidd el.
Ha az ismerőseid annyira akarnak kutyát, menjenek a menhelyre. Hallottam már ilyen esetet. A gazdi pároztatta a szukáját, aztán a végén sz*rban maradt, amikor mindenki, akinek kellett volna kölyök közölte, hogy most mégsem kell. Mondvacsinált okokkal persze. Akkor meg a nyakadon marad a fajtajellegű keveréked. Az ismerőseidnek meg ingyen kutya kell, de hidd el, ez nem olcsó.
Egyébként, ha nem törzskönyves a kutyád, eleve nem is pároztathatod. Ezzel beállsz a szaporítók népes sorába.
Gondold meg: az ivartalanítás egyszeri pénzösszeg, kb 20-30 ezer forint, a kiskutyák felnevelése meg körülbelül 200-300 EZER forint. Nem értesz hozzá, ne csináld! Ha elismert tenyésztő akarsz lenni, akkor tanulj, készül fel rá tudásban és anyagilag, és utána vágj bele, mert ezzel csak a kutyádnak ártasz. Ennyi idősen még amúgy sem áll készen egy alom kihordására, túl fiatal hozzá.
A Magyar Állatorvosi Kamara Szakmai, Továbbképzési és Oktatási Bizottságának állásfoglalása az ivartalanítás kérdésében
(A Cerberos Állatvédő Egyesület MÁOK elnökéhez intézett kérdései alapján)
Kérdés: Szükséges-e akár a kan, akár a szuka kutyáknak életükben párosodniuk?
Válasz: Nem.
Kérdés: Szükséges-e bármilyen okból a szukáknak életük során legalább egyszer elleniük?
Válasz: Nem.
Kérdés: Okoz-e bármilyen formában jellembeli, magatartásbeli változást a szukák és kanok ivarérés előtti és ivarérés utáni ivartalanítása?
Válasz: Igen, kedvező változásokra számíthatunk. A korai (6 hetes - 3 hónapos korban elvégzett) és az ivarérés előtti (3-6 hónap között elvégzett) ivartalanítás esetén a viselkedési problémák pl. agresszió, elkóborlás stb. kialakulásának valószínűsége minimális, míg az ivarérés után elvégzett ivartalanítások esetében jelentős lehet. A korai és ivarérés előtti ivartalanítás hatására az ivartalanított egyedek kölyök kora „megnyúlik”, a kölyökre jellemző viselkedés (pl. játékosság) a nem ivartalanítottakhoz viszonyítva hosszabb ideig tart. Kérdés: Okoz-e elhízást az ivarérés előtt vagy után végzett ivartalanítás?
Válasz: Nem feltétlenül. A gazdán múlik. Az ivartalanított eb hajlamosabb az elhízásra, a takarmány energiatartalmának 20-30 %-os csökkentésével az elhízás megelőzhető.
Kérdés: Van-e hatással az ivarérés előtt, illetve után végzett ivartalanítás az ivar és járulékos szervek daganatos megbetegedéseinek kialakulásában?
Válasz: Igen, határozottan jótékony hatása van az említett megbetegedésekre ill. azok megelőzésére. Mind a korai, mind az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatban elmondható, hogy a méhbetegségek, a tejmirigy daganat, a herebetegségek kialakulásának valószínűsége gyakorlatilag nulla, a prosztata megbetegedések kialakulása minimális. Az ivarérés utáni ivartalanítás is jelentős pozitív hatással van az említett megbetegedések kialakulására, sőt egyes betegségek (prosztata, cukorbetegség, stb.) kezelésében az ivartalanításnak is nagy szerep jut. A nemi hormon függő végbélnyílás környéki daganatok előfordulása mindhárom módszerrel megelőzhető vagy csökkenthető.
Kérdés: Milyen hatással van az ivarérés előtti vagy utáni ivartalanítás az álvemhesség kialakulására?
Válasz: Az ivartalanított szukáknál álvemhesség nem fordul elő.
Egy alom felnevelése:
A mamának az oltások pl.:herpesz minimum lesz 30.000Ft
A kicsiknek az oltások: minimum lesz 50.000Ft
+féreghajtás
+az anyának a vemhesség alatti speciális táp (15-20.000Ft)
+a kölyköknek a táp (10.000Ft)
+válts ki kennel nevet
+tenyésztési engedély
+a kan fedezésének ára
+a kutyának a szűrések
+vegyél ki szabadságot arra az időre ha megszületnek a kölykök mert 1 hétig 24 órás felügyelet kell
+ha bármi lesz a kölykökkel rakj félre a császárra (30-40e)
+akkor még nem is beszéltünk mennyibe kerül mire 8 hetes lesz a kiskutya és eladhatod
+törzskönyv (kiskutyánként 5000Ft)
+tenyészszemle
+infra lámpa
hirtelen ennyi jut eszembe az alom felnevelésről...
200-300.000Ft-ot bele ölsz és el sem viszik a kiskutyákat.
Ó és 3 éves kora előtt ne szüljön a kutya!!!
+Chip a kis kutyákba
És olyan kan kell ami genetikailag passzol a tiédhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!