Kutyatulajdonosok, szerintetek nőgyógyászok miért mondják kismamáknak, hogy a parvót kutyától és cicától is lehet kapni?
nem parvót,legalábbis nem hallottam erről, a toxoplazmát hallottam csak,de azt is csak macskától.
2 kutyám van és a doki tudott róla de semmi különöset nem mondott.
A parvót ember nem kaphatja el, mert az fajspecifikus.
Nem hallottam még, hogy egy nőgyógyász ilyet mondana, de ha igen, akkor nem lapozgatta eleget a tankönyveit.
Az a toxoplazmozis.
Amin mindenki keresztülmegy élete során egyszer ...
Tudatlanságból, állatutálatból ("gyerek mellet ne tarts állatot" - tipikus védőnői hozzáállás). Nem elég alaposak, nem olvasnak utána.
A parvo fajspecifikus, az emberi nem veszélyes állatra, és az állati sem emberre.
Férgességet, coli-t, giardia-t lehet elkapni tőlük, illetve a macskától toxoplazmózist.
Egy rendszeresen oltott, féreghajtott, egészséges környezetben tartott és sétáltatott kutyától semmilyen baja nem lesz az embernek, egy kisbabának sem.
Nyilván ha a kutya odacsinál a padlóra vagy a fűre, nem szabad hagyni a gyereket benne tapicskolni, tehát valamivel jobban oda kell figyelni a higiéniára (gyakoribb porszívózás, felmosás pl.), de szerintem manapság nemcsak az állatok iránt, hanem úgy mindenfelé is túl van dimenzionálva a tisztaságmánia (kuka nagyítós Domestos reklámok, WC-ben felhabzós fertőtlenítők és társaik...)
Köszönöm a válaszokat. Azért még szeretném ha írnátok.
Szerintem is orvos ilyet nem mondhat ezt nekik tudniok kell, hogy a parvó fajspecifikus.
A toxoplazmozison egy normál állattartó biztosan átesik, de vannak erre vonatkozó vizsgálatok és ha esetleg mégsem akkor kell nagyon vigyázni a háziállatok közelében.
A kutyások általában már túl vannak rajta és még csak észre sem veszik.
Hát én 27 éves vagyok, 20 éve tart a család kutyát-macskát, tenyésztettünk stb, volt tengerimalacom, még erdei egerem is. Most elköltöztem, van kutyám és két cicám, és jön a baba. Megcsináltattam a toxoplazma vizsgálatot (én kértem, a doki nem is kérdezte, tartunk- e állatot) és NEGATÍV lett.
A terhesgondozóban azt mondta a doki, hogy (idézem) "b.ssza ki a macskát"
Hát nem b.sztam ki. A párom takarítja az almot, és nem nyalom a macska seggét.
A dokik, ha megtudják hogy babát vársz és van állatod, kb úgy viselkednek, mintha puszta kézzel almoznál és egy tálból ennél velük...agyrém.
A toxoplazmózissal kapcsolatban iszonyat, hogy milyen kavar van az emberek fejében. A iszonyatosan elkeserítő, hogy az orvosok sincsenek igazán tisztában a betegséggel és azzal, hogyan lehet elkapni. Nekik meg ugye alapból hisznek az emberek. A következő linken lehet olvasni egy piszok jó cikket ezzel kapcsolatban, amit egy macska specialista állatorvos írt és ami rengeteg félreértést, tévhitet oszlathat el, de egy részletét kiemelem:
"Az ember toxoplazmózisa
Mint említettük, néhány állatfajt és az embert is megfertőződhetik a Toxoplazmák, de egyedül a macskafélékben zajlik le a parazita teljes fejlődési ciklusa. Ez azt jelenti, hogy egyedül a macskafélék képesek a bélsarukkal üríteni a betegség fertőző alakját (az oocisztákat) és azzal más állatokat vagy embereket fertőzni. Ennek ellenére extrém ritka, hogy a fertőzést a tulajdonos a saját macskájától kapja el.
Az emberek és a macskák fertőződésére is elvileg három lehetőség van. A macskák által ürített toxoplazma oociszták a külvilágon 1-5 nap alatt megérnek, vagyis sporulálódva fertőzőképessé válnak. Ezek lenyelése fertőzést okozhat. Mind emberben, mind pedig macskában elöfordulhat, hogy a terhesség, illetve a vemhesség alatt fertőződött anyák méhén át jut a magzat(ok)ba a kórokozó. Azonban a fertőződés jellemző útja nem ez, hanem az a nyers hússal való érintkezés és a nem megfelelően hőkezelt húskészítmények fogyasztása révén következik be. A fertőzött állatok szöveteiben ugyanis hosszú ideig fertőző képes állapotban maradnak a Toxoplazmák. Így a macskatartók és a macskával soha nem érintkezők egyaránt veszélyeztetettek.
Ahhoz, hogy a macskától kapjuk el a fertőzést, a következő körülmények mindegyike szükséges:
1. A macskának fertőzöttnek kell lennie. Ez általában a ragadozó életmód miatt következik be vagy a nyers, illetve nem megfelelően hőkezelt sertés- és juhhús, esetleg csótány vagy földigiliszta fogyasztása révén.
2. A macskának ürítenie kell a kórokozót a bélsarával. Ez csupán 10 napig tart a fertőződés után és jellemzően soha többé nem ismétlődik meg.
3. Ahhoz, hogy a bélsárral ürült kórokozó fertőzőképessé váljon, 1-5 napig érnie (sporulálódnia) kell a külvilágon. Ezért a friss macskabélsár nem okozhat fertőzést.
4. A külvilágon megérett (sporulálódott) Toxoplazmákat le kell nyelni ahhoz, hogy fertőzést okozzanak. A kórokozó nem terjed légi úton.
Nagyon kicsi az esély arra, hogy valaki a macskájától fertőződjön meg. A nem megfelelően hőkezelt, főleg sertés- és juhhús a fertőzés leggyakoribb forrása. A legjellemzőbb fertőzési ok a sertéshússal kevert marhahúsból készült hamburger fogyasztása."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!