[link] ... _jellemzoi
és némi szösszenetet:
Forrás: dr. Varga József - állatpatika.hu Háziállat Magazin, itt:
GYOMORCSAVARODÁS
Jellemzően nagy testű, főleg keskeny és mély mellkasú kutyákban, dogokban, dobermannban, német juhászban és szetterekben állapítható meg. Kanokban és idősebb egyedekben mintegy kétszer gyakoribb az előfordulása.
Mi okozza?
A bántalom kialakulását több tényező befolyásolja:
nagy mennyiségű száraz táp / a sok gabonafélét tartalmazó eleség gyors felvétele
a gyomor összehúzódó képességének a csökkenése
a gyomor függőágyszerű felfüggesztése
az állat etetés utáni intenzív mozgatása
a hempergés
elhízás
A dogoknál különösen gyakori a gyomorcsavarodás. Etetés után tilos mozgatni az állatot!
Megelőzés
Kórfejlődését tekintve a kitágult teli gyomorban rengeteg gáz képződik és az állat gyomra megcsavarodik a nyelőcsői beszájadzás és a gyomor kijárata tengelyében. Ez lehet 180 fokos vagy akár nagyobb csavarodás is. Ekkor a gyomrot ellátó erek is összenyomódnak és a helyi vérellátási rendellenesség mellett folyadék lép a gyomorba. Ekkor fennáll a gyomorfal elhalásának veszélye az állat sokkos állapotán túl. Ekkor rengeteg toxikus termék kerülhet az állat vérkeringésébe csökkentve túlélési esélyeit. A kórképet súlyosbítja, hogy a lufiszerűen felfúvódott gyomor nyomja az állat rekeszizmát és így nehezíti a légzést. Számos esetben légcsavarodást és epés-bélelzáródás kapcsolódik a bántalomhoz.
a nagytestű kutya napi ételadagját 2 részletben kapja!
a száraztápot érdemes beáztatni, így nem a gyomorban fog hirtelen megduzzadni
etetés után ne sétáltassuk a kutyát és ne engedjük ugrálni, hancúrozni sem
Ellenőrizzük a kutya hasát, hogy nincs-e felfúvódva
Tünetek
A kórforma az ún. sürgősségi esetekhez tartozik, és intenzív betegellátást igényel. A gazdiknak a következő tünetekre kell figyelemmel lenniük:
közvetlenül az etetés után jelentkező nyugtalanság
hányinger
egyre súlyosbodó felfúvódás
a has térfogata extrém módon megnő
dobszerűen feszes lesz
egyre nehezedik az állat légzése
általában szétterpesztett lábbal és lehajtott fejjel zihálnak
Az állat beavatkozás hiányában leginkább a vérkeringés összeomlása miatt jellemzően néhány órán belül elpusztul.
Legfontosabb az állat minél gyorsabb ellátása, amely rendelőnkben fontosabb lépéseit tekintve, a gáz leengedéséből, sokktalanításból, folyadékpótlásból, majd az állat emelt szintű biztonsági narkózisban történő altatása során a gyomor visszafordításából, gyomorszondázásból, szükség esetén gyomormetszésből áll. A gyomor hasfalhoz való rögzítésével megakadályozzuk a bántalom újbóli kialakulását.
Felhívom a gazdik figyelmét, hogy a szakmában töltött hosszú évek tapasztalata azt mutatja, hogy azok az állatok, amelyeket házi koszton tartanak, azoknál gyakorlatilag elhanyagolható a gyomorcsavar kialakulásának esélye. Azok az állatok, amelyek rendelőnkben részesültek táplálkozási tanácsadásban és betartották azt nem fordultak hozzánk ilyen problémával.
BÉLCSAVARODÁS (Forrás: Netlexikon, itt)
A bélelzáródás (l. o. ) egyik alakja. A csavarodásnak két alakja ismeretes. Az egyszerűbb formánál valamely bélkacs csavarodik vagy hossz-vagy gyakrabban haránttengelye körül. A bélkacsok közül különösen az S-alakú vastagbél (colon sigmoideum) szokott hosszú bélfodrán megcsavarodni. Ritkább a B. a vakbélen és a Vékony belek egy-egy kacsán. A B. szövevényesebb alakja úgy áll elő, hogy több bélkacs alkot egymással valóságos bogokat. Rendesen hosszú bélfodrú vékonybélkacs csomózódik az S-alakú vastagbéllel. A csavarodást vagy csomósodást a bélnek erős mozgása (perisztaltikája) hozza létre. A B. a bélelzáródásnak legsúlyosabb formái közé sorolandó, mert a csavarodás folytán a bélfodorban futó, a belet tápláló erek is megcsavarodnak, lefűződnek és ezért a megcsavarodott bélnek táplálkozása igen gyorsan szenved: a bél üszkösödik, fala a baktériumok számára átjárhatóvá válik, még mielőtt az üszkös bél átfúródott volna. E baktériumátvándorlás pedig hashártyagyulladást okoz. A B. jelei egyeznek a lefűzéses bélelzáródás tüneteivel. Rendesen jósló jelek nélkül, hirtelen, teljes jólétből köszöntenek be és gyorsan vezetnek a szervezet leromlására. Ezért fontos, hogy a gyors felismerést nyomon kövesse a sebészeti beavatkozás, mely a csomó kellő megoldása után egy csapásra elhárítja a bélelzáródás vészes következményeit.
Szigorúan séta utáni etetés.
Mozgás előtt én semmiképp sem etetem meg a kutyáimat, mert veszélyes rájuk nézve: hányás, gyomorcsavarodás, rosszullét.Teli hassal az ember sem nagyon futkorászik, hát még a kutya, akinek ugye vízszintes a gyomra.
A most 10 hós staffim tanult belőle: 3 hónaposan vacsi után játszani kezdett a nagyobbal, aki persze jóllakottan, nyugodtan feküdt a helyén.A kicsi addig-addig pattogott, ugrált, amíg az egész vacsorát kiokádta maga elé.Utána két órán át rosszul volt, ráadásul éhes is maradt, tanult belőle.Hiába fogtam le, küldtem a helyére, ő inkább a saját kárán tanult. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!