3 hónapos kölyöknél is szükséges állandóan alkalmazni a falkavezérségi "rituálékat"?
Nem kell nála alkalmazni. Ne legyél szigorú vele.
Ne éreztesd vele sehogy ennyi idősen. Játszál vele, és szeresd, viszonozni fogja.
Nem rituálékat kell alkalmazni hanem neked kell lenni a főnök és kész. A főnök az mindig főnök, reggel, este, 3 hónaposan meg 15 évesen is. Attól nem lesz semmi baja, ha szigorú vagy vele. A rituálék inkább csak az olyan embernek valók, akiknek nem jön természetesen és ki kell nekik betűzni, hogy milyen egy főnök, vagy ha már a kutya problémás.
A behívás pedig csak akkor tekintély alapú, ha a kutya tudja mit akarsz tőle. Egy 3 hónapos kiskutya, főleg ha még nem rég óta van nálad, nem érti 1000%, hogy mit jelent.
Egyetértek az előttem szólókkal. Olyan ez, mint egy kisgyereknél: alapvetően mindig kedvesen bánsz vele, ugyanakkor folyamatosan te vagy a kontroll (a falkavezér), és ha kell bármikor rá tudsz szólni, avagy kontrollálni tudod a helytelen viselkedést.
A kutyánál sem kell rituálisan az arcába vágni minden másnap, hogy te vagy a falkavezér, hanem folyamatosan neked kell lenni a főnöknek. Ettől még szeretheted, a kettő nem zárja ki egymást. Lehet a kettőt egyszerre is alkalmazni. Ilyenkor még természetes, hogy vannak kisebb "hibák", ez nem jelenti azt, hogy lenéz, csupán még kölyök. Egy kisgyerektől sem várható el, hogy mindent megértsen és átlásson és mindig első szóra ugorjon, mert sokszor jobban érdekli a körülötte lévő világ és a dolog súlyát sem feltétlenül érzi még. Ilyenkor felesleges "túlbüntetni", simán csak meg kell húzni a határokat.
Azért kell, hogy határozott falkavezére legyél a kutyának az első perctől, hogy neki soha ne kelljen kételkednie abban, hogy van egy biztos háttere, van egy falkavezére, aki megvédi, aki megtanítja, hogyan kell élni, mit szabad és mit nem, aki biztosítja neki a biztonságos kölyökkort. Így lesz magabiztos, jól nevelt, egészséges lelkivilágú felnőtt kutya, ha az egész kölyökkora rendezett.
Ha megvárod a falkavezérséggel, amíg viselkedési problémákat vesz fel, akkor az azt jelenti, hogy beletettél a kölyök életébe egy olyan időszakot, amikor nem érezte az erős falka biztos hátteret nyújtó támogatását. Ne tedd, nem jó, inkább előzd meg a bajt.
Mindenesetre a behívást még ne vedd túl komolyan, bár ha ott hagyod és nem megy, az azért furcsa. Mármint otthon nem, de idegen terepen, ha ténylegesen ott hagyod, és le se tojja, az minimum furi (és akkor még inkább komolyan kell venni a falkavezérséget, mert van egy magabiztos kölyköd, akivel később még nehéz lesz). Konkrétan hogy néz ez ki, hívogatod és futsz, aztán megállsz, mert nem indul el, vagy hogy szokott menni?
Hát úgy néz ki, hogy otthon 90%ban jön, ezért gondolom, hogy ismeri a gyere szót, de az is lehet, hogy csak a vidám hangsúly miatt jön oda, nem tudom. Idegen terepen állandóan szaglászik. Ha túl messzire kószál (úgy 50 méterre siman elmegy) akkor hívom, és vagy felnéz, vagy nem. Ha felnéz, akkor rohanok ezerrel a másik irányba, ilyenkor vagy jön, vagy visszamegy szaglászni. Ha utóbbi, és látótávolságon belül van, akkor újra szólok, hogy felnézzen, tovább rohanok, és nem állok meg, csak akkor ha már baromi messze vagyok, pl. a park másik végében, és le se sz*r. Meg akkor szoktam megállni, és utána menni, ha bemegy valami mögé és nem látjuk egymást. Szóval változó, azt mondanám úgy 60%os idegen helyen a behívás eddig arányaiban.
De mit csináljak, ha szólok neki, rám néz, rohanok el, ezt látja, sokszor még látszik is, hogy gondolkozik mit tegyen, majd fogja magát és üget tovább amerre ő kigondolta.
Nálam a kölykök már felállított szabályok közé érkeztek. Tehát már első nap sem tehette meg azt, hogy ugrál a tányérjáért vagy leteszem és már rárabol. Póráz nélkül mindig a sarkamban loholtak, fura lett volna ha már 3 hónaposan annyira nincs szüksége rám egy idegen helyen, hogy nem is érdekli, hogy elmentem vagy ott vagyok. Kb 2-3 m volt a maximum amennyire elmentek mellőlem és én mindig azt csináltam, hogy fogtam magam és elkezdtem valamerre sétálni, de neki nem szóltam és így nagyon hamar megtanulta, hogy mindig neki kell figyelnie én hol vagyok, mert ha nem figyel otthagyom. A legalapvetőbb parancsszavakat is tudták már biztosra 3 hónapos korukra. Olyanra gondolok, hogy ül, marad, vár, gyere ide, nem, köpd ki.
Légy szigorú, de ne úgy mint egy felnőtt kutyával. Tanítsd meg neki stabilan a nem parancsot és onnantól bármit tiltasz neki tudni fogja, mit kérsz tőle. Mindig addig tiltsd neki a rossz viselkedést amíg nem teljesíti, ha sokadszorra ráhagyod az egész addigi munkád odavan. Ha valamit nem lehet az soha az életben nem teheti meg, nincs kibúvó, hogy most az egyszer, meg olyan cuki stb. Ha ő akar valamit akkor ne engedj neki, például ha halálosan cuki módon viszi a labdáját és bökdös vele vagy lerakja eléd akkor se dobd el. Mindig te kezdeményezel és te is vetsz véget mindennek. Ettől függetlenül lehet szeretni, imádni, halálra dögönyözni, de úgy, hogy te hívod magadhoz és te is küldöd el a végén. Ha kölyökként már hallgat rád, hidd el sokkal könnyebb lesz a kamaszkor is. Ne hagyd kialakulni a viselkedés problémákat, mert kijavítani sokkal nehezebb mint megelőzni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!