Milyen költségei vannak egy tenyésztőnek?
Sokan írják itt is, meg más honlapokon is, hogy a tenyésztők örülhetnek, ha nullára kijönnek, egyébként meg legtöbbször ráfizetnek.
Mikor ezt levezetik részletesen, beleszámolják a kutyáik költségeit, vele együtt a kutyái vételárát, tartását, kutyasulit stb. Én nem értem, ezt miért számolják bele? Hiszen aki hobbikutyás, ugyanúgy kifizeti ezeket. Ugyanúgy foglalkozik a kutyáival (valaki ezt is beleszámolja, mint munkadíj). Ha valaki tart kutyát, ez alapból költség, akár tenyészt, akár nem.
És azzal indokolják a 150-250 000ft-os árat, hogy ő oltatja a kutyáit meg eteti stb. Én is etetem a kutyám, amit kedvtelésből tartok, és egy tenyésztő jóesetben kutyaszerető és valószínüleg akkor is lenne az a kutyája és fizetné annak költségeit, ha nem tenyésztene vele.
Szóval én úgy tartom ezt korrektnek, ha levezetik, hogy miért kerül ennyibe egy kiskutya ára, hogy az anya-és apakutya alap költségeit (amit más kutyás is kifizet) azt nem számolja bele.
Ja, csak így nem tudnák mivel indokolni a többszázezres árat, és sajnáltatni magukat, hogy minuszban vannak. Mert ha így levezetnénk, máris más eredmény jönne ki, és egy alom után többszázezres haszon.
Aki nem ért ezzel egyet, vezesse csak le nekem, hogy mi kerül egy kiskutyában 180 000-be? Az anyakutya vételárának különbözetét egy átlag kutyához képest bele lehet számolni. Tehát ha mondjuk az ember alapból 180-ért venne kutyát, de a tenyésztés miatt 300 000-ért vesz kutyát, akkor a 120000 különbözet jogos. De ilyeneket h egész életében prémium táppal etetem meg oltatom, sportolok vele könyörgöm ne számoljunk vele, ezt én is kifizetem, mint nem tenyésztő. (Olyan költségeket számoljunk, ami az alommal kapcsolatos, és hobbi kutyás nem költ rá)Kiállításra sem számoljunk, én konkrétan munkakutyákról beszélek. Köszönöm a válaszokat
Hat fős alom, átlagárak:
Szuka szűrései (fajtától függően): 30-50.000,- Forint
Tenyészszemle: 6.000,- Forint
MEOE tagsági: 9.000,- Forint
Kennelnév kiváltása: 20.000,- Forint
Fedeztetés: 150.000,- Forinttól a határ a csillagos ég VAGY egy kölyök
Három ultrahang: 15.000,- Forint
Két herpesz elleni oltás: 24.000,- Forint
Háromszori orvosi vizsgálat (vemhes kontroll): 4.500,- Forint
Vemhes táp a szukának: 15.000,- Forint
Ez eddig ("olcsó" fedeztetéssel számolva) 263.500,- Forint. Megkezdődik az ellés - semmilyen komplikációval nem számolunk, senki nem akad el a szülőcsatornában, a kölykök könnyen, gyorsan jönnek a világra.
Alombejelentő: 2.000,- Forint
Törzskönyvek+Chip: 6x5.500 = 33.000,- Forint
Ellető láda: 20.000,- Forint
Első orvosi vizsgálat: 6x1.500 = 9.000,- Forint
Szoptatós táp a mamának: 15.000,- Forint
Starter táp a kölyköknek: 10.000,- Forint
Két hetes féreghajtás: 7x500 = 3.500,- Forint
Négy hetes féreghajtás: 3.500,- Forint
Hat hetes féreghajtás: 3.500,- Forint
Első oltás (parvo): 6x3.000 = 18.000,- Forint
Nyolc hetes féreghajtás: 7x500 = 3.500,- Forint
Második oltás (kombi): 6x4.000 = 24.000,- Forint
Tehát összesen 408.500,- Forint. Így egy kölyök valamivel több, mint 68 ezer forintba kerül. Ezek a konkrétan anyagi dolgok.
A kevésbé árazható "szolgáltatások": a tenyésztő genetikát tanul, hogy tudja, mit csinál (figyel rá, hogy a kan erősségei javítsák a szuka gyengeségeit és fordítva); akár másik országba, vagy másik kontinensre megy az áhított párosításért; világra segíti a kölyköket; két-három hétig 24 órában otthon, a kölykök mellett van azért, hogy a te kiskutyád mindent megkapjon, közben törődik a szuka és a kölykök minden gondjával, bajával. Egy szóval ott van, és beleteszi évek munkáját, tudását, tapasztalatát a legtökéletesebb kiskutyák létrehozásába. Hülye példa, de ha egy orvos összevarrja a kezedet, nem csak a cérnát és a tűt fizeted ki.
Én is 100 000- 200 000ft között fogok kutyát venni, mert tudom, hogy ezalatt nem kapok normális kutyát, nem is magával az árral van gond, ki is fizetem, ha ennyibe kerül. Úgyhogy félreértitek, mi a bajom.
Mondok egy példát.
Tegyük fel, én baromira szeretek autókat bütykölni. Csinálom ezt pénzért is, de alapból szeretem csinálni. Hoznak hozzám egy autót szerelni, kérnek egy árajánlatot, én azt mondom 200 000. Megkérdezi a tulaj, miért ennyi? Az én becsületes válaszom az lenne, hogy 100 000 anyagköltség, 100 000 munkadíj. Ez így korrekt.
De nem ködösítek meg hamukázok, hogy 100 000 az anyag, 30 000 az, hogy föl kell itt söpörnöm az udvart (amit amúgy is meg kéne tennem), aztán be kell zárnom este és ki kell nyitnom a műhelyt 20 000, este TV-t nézek, ezért annak a költsége 1000 ft (amire amúgy is költenék) stbstb.
és még sajnáljatok is, mert nem jövök ki nullára. Nem egyszerűbb azt mondani, hogy 100 000anyag+ 100 000munkadíj? Ígyis-úgyis kifizeti az ügyfél ha jó szolgákltatást akar
Azt mondnod ne számolják az alap kutyás költségeket?
Pedig a minőségi táp mondjuk pont a kölykök jólétét is hivatott szolgálni, tehát ezt is értelemszerűen bele lehet számolni az árba. A kutyás sport, a munka szintén a kölykök génállományának javítását szolgálja. Tegyük fel, hogy van egy folyamatosan mozgatott, edzett kutya aki remek eredményeket ér el a versenyeken ezáltal ad egyfajta garanciát arra, hogy a leszármazottjai is eredményesen szerepelhetnek majd így gazdijelölt onnan vesz magának kölyköt. Így máris úgymond az árba foglalt a kutyás sport is, a versenyek, az edzések és a tenyésztő munkája, mert van velük munka rendesen. Ez most csak pár példa volt. Tehát azok a költségek amiket egy hobby kutyás szintén kifizet, na azok a költségek az onnan származó kölykök egészségét szolgálják, tehát tartalmazhatja az áruk. Nekem ez logikus, én nem fogom megkérdőjelezni az általam kiválasztott kölyök árát..
Először is köszönöm a válaszokat.
Még1 mondom, nem az a bajom, hogy ennyibe kerül egy kiskutya, és igazából az sem érdekel, hogy neki mennyi haszna van rajta, vagy mennyit keres vele, engem az bánt, hogy levezetik szépen, hogy azt a 180 000ft-ot miként költötték az ÉN kiskutyámra és nekik mennyire NINCS hasznuk. Ne mondjátok, hogy nem, mert többször olvastam ezt ezen az oldalon is!
És ez nem igaz. Az inkorrekt beszéd zavar, meg a kamuzás.
Ezt mind értem.
De tegyük fel, hogy én régóta kutyázom, 2 kutyával, kutyasuli, versenyek, orvosi ellátás, prémium táp (mondjuk úgy, hogy adok a kutyáimnak olyan ellátást, és foglalkozok velük annyit, mint egy tenyésztő)Ez kerül nekem havi X forintba. Meghalnak a kutyáim. Úgy döntök, akarok megint 2 kutyát, és még komolyabban akarok kutyázni, ezért veszek 1 szukát külföldről, és egy kant. Mind2 baromi jó vérvonalú, iszonyat drága is, mondjuk útiköltséggel együtt 800 000/2kutya. Behozom magyarozszágra, és máris van 30 érdeklődőm a kölykökre, mert olyan jó párosítás, és jó vérvonal. Mivel van érdeklődőm bőven, adom 250 000-ért a kutyákat. A kutyák havi költsége az eddigi életemhez képest nem változott, hisz az előző 2-t is magas színvonalon tartottam. Ami plusz költség, azok a szűrések, kennelnév stb., meg amiket már levezettetek az alom-szuka költségei.
Én, ha ezt megtenném (de nem fogom), szerintem egy alom után visszajönne minden költségem, és eszembe se jutna azt mondanom a kiskutyáim gazáinak, hogy kutyasuli, versenyek a 2 kutyám tetetése stb. költség, mert azokat én eddig a 15 évig, amíg a másik 2 kutyámat hobbiból tartottam, addig is kifizettem. Azzal indokolnám a magas árat, hogy baromi jó vérvonal, ha kell, ennyi az ára, ha nem kell-nem kell, lesz aki megveszi.
Na de úgy látom ez felfogás kérdése, meg fogalom zavar, ki mit fog fel költségnek meg haszonnak. Én úgy gondolkozom, hogy amit úgy is kifizetnék, azt nem állítom be költségként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!