Mi a különbség tenyésztő és szaporító között?
a tenyésztő ad törzskönyvet, a kutyái (mind) oltva vannak, és szűrve a fajtára jellemző genetikai betegségekre és erről van papírja, tenyészszemlén tenyészthető vagy jobb minősítést kaptak a kutyái. szigorúan csak 8 hetes koruk után adja gazdához a kölyköket, úgy hogy addigra megvan az első 2 oltás ami kell.
A szaporítónál nincs törzskönyv, olcsóbb jóval a kutya, nincs szűrési és tenyészszemlés papír, sőt lehet, hogy oltva sincsenek a kutyák, sokszor csak a pézre megy ki az egész...
A tenyésztő jól tartja a kutyáit és gondoskodik a kutyák egészségéről.Bemutatja a kutyáit tenyésszemlén és kiállitásokon.És az adott fajta eredeti céljának tenyésztik(őrző-védő,vadászat,telerés és gondoskodik a munkavizsgáról stb.)A betegségek ellen szűreti a kutyáit és megpróbál minden tölle telhetőt megtenni a fajta érdekében.Szeretetben tartja,neveli a kutyáit,nem egészséges kutyát nem tenyészt tovább.
A szaporitónál sokszor több kiskutya van,beteg kutyákat szaporit és rossz körülmények között vannak a kutyák.Nincsenek szürési papirjai a kutyának és törzskönyv sem.Nem engedi megnézni a szülőket csomagtartóból árulja vagy elszálitja az adott helyre hogy ne lássan a rossz körülményeket.
Azt ajánlom hogy ha veszem valahonnan kutyát akkor kérd el a szülők törzskönyveit,szürési papirjait.És ne kedvességen muljon hogy honnan veszel kutyát(a szapóritók extra kedvesek hogy minnél hamarabb elkeljenek a kiskutyák)
Ajánlom ezt az oldalt: [link]
A tenyésztő odafigyel, hogy melyik szukát milyen kannal pároztat, a szukát hagyja egy-egy ellés után megerősödni, regenerálódni, hogy megint egészséges, életképes kiskutyákat hozhasson majd világra. Mivel fontos a hírneve, a kiskutyák oltva, féregtelenítve, kérésre törzskönyvvel (feláras), garantáltan kitűnő egészségi állapotban, fejletten, erősen, 8 hetes koruk körül vihetők el, igaz, meglehetősen drágán, de a minőséget meg kell fizetni!
A szaporító ezzel szemben minden tüzelésnél meghágatja szegény, lestrapált szukát, a kölyköket legtöbbször nem is látja állatorvos, még féreghajtót sem kapnak, nem tudod, ki az apa, (lehet, hogy épp a szukának egy korábbi alomból született fia!) így aztán nem ritka a gyenge idegrendszer, kiszámíthatatlan viselkedés, vagy jobb esetben "csak" fejlődési, csontrendszeri rendellenességek, egyéb betegségek. Ilyen helyekről (vagy a szombati piacról) már 4-5(!) hetesen (most már rutinosan min.6-7 hetesnek hazudják, aztán az állatorvosnál esel pofára), szopósan elhozhatod a kutyát, aki aztán vagy túléli ezt, vagy nem. Ezek a legolcsóbbak, de ha figyelembe veszed a kockázatokat, ezzel jársz a legrosszabbul.
Azért, ha kutyát szeretnél, ne feledkezzünk meg a harmadik kategóriáról sem. Sőt, ha "csak" hobbikutyát, kedvencet szeretnél, szerintem ez a legjobb: az imádott családtagként élő szukának szeretné a gazdi egyszer megadni az anyaság örömét és ezért ismerősi, baráti körből befedezteti egy szintén fajtatiszta kannal. Ezek a szukák aztán hatalmas boldogságban, kényeztetésben, kiegyensúlyozottan gömbölyödnek és a teljes család aggódva asszisztál az ellésnél, a kiskutyákat is óvják, féregtelenítik, az első oltást is megkapják, tiszta, rendes helyen cseperednek, mire hozzád kerülnek, már barátkoznak a táppal, emberhez szoknak. És ezek is a tenyésztői kutyusok árának töredékéért megkaphatók, mert a gazdák nem a pénzért csinálták, csak a tényleges költségeket kérik vissza.
Ne vegyél piacról, kocsiból kiskutyát, mindig nézd meg a házat is, a környezetet, nézd, meg, milyen körülmények között tartják a szukát és a kant, azok hogy viselkednek, stb.
Az anyaság nem öröm a kutyának mivel muszájból (ÖSZTÖN) csinálja. :) Nem kell támogatni az ilyen " jaj buksika olyan és okos, bár azt sem tudjuk hány fajta keveréke, meg szerelmes is lett, had legyenek egyszer kölykei" típusú embereket. Sajnos ők is tudatlanok, mivel ha tudnák milyen veszélyes manapság kiskutyának lenni egy törzskönyv nélkül (nincs biztosítékod hogy visszakapod ha valami baja van, nem tudhatod mit kezd vele az új tulaj stb), és milyen rengeteg kutya van akik a menhelyen kuksolnak, akkor nem tennék ezt. Az már csak bónusz, hogy a kutyának ez nem élvezet.
Jól írták az előzőek, hogy mitől tenyésztő a tenyésztő (mindig ad törzskönyvet- ez fontos) de ez még nem elég. Tehát ha valakinek tökéletes kutyái vannak mindennel, de rosszul bánik velük vagy 100 díja van de a kutyái antiszociálisak akkor nem igazi tenyésztő. Ezért fontos, hogy elmenj és láds, hogy nem csak a technikai feltételek vannak meg.
Mindenki szaporító gyakorlatilag aki törzskönyv nélkül adja az összes kutyáját. Aki egyszer elleti a szukáját az tudatlan szaporító, a másik pénzért kutyagyárat csinál, a harmadik jól bánik a kutyákkal nagyjából de nem ad törzskönyvet, ők mind szaporítók.
Amit leírtak korábban mások ahhoz csak helyeselni tudok. Egy kicsit más szemszögből szeretném megvilágítani a dologokat.
Egy igazi tenyésztőtől kutyát vásárolni, olyan mintha megakarnád mászni a Kilimandzsárót. Egy igazi kihivás ...
Hisz egy teljesen vadidegen embert kell meggyöznöd arról,hogy a kutyának nálad jó helye lesz. Érdemes ellátogatni minél több kennelbe személyesen ,egy előre leegyeztett ídőpontban.
Illetve szívesen veszik ha érdeklődsz a fajtáról nála.
Én speciel ídőnként ha valamit nem értek vagy űrt hagyj bennem tenyésztő oldalán található leírás,írok egy mailt neki.
A legfontosabb szabály: Mindig legutoljára kérdezd meg mennyibe kerül a kutya.
"A szaporitónál sokszor több kiskutya van,beteg kutyákat szaporit és rossz körülmények között vannak a kutyák.Nincsenek szürési papirjai a kutyának és törzskönyv sem.Nem engedi megnézni a szülőket csomagtartóból árulja vagy elszálitja az adott helyre hogy ne lássan a rossz körülményeket. "
Jó mese, szétröhögtem rajta az agyam..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!