Mi a különbség a tenyésztő és a szaporító között?
A tenyésztő folyamatosan keresgél a kanok között. Figyeli a vonalakat, az esetleg kiszemelt kan korábbi utódait. Ezek alapján mérlegel és dönt egy párosítás létrehozásáról. Esetleg egy-egy jobban sikerült kölyköt visszatart tovább tenyésztésre, akár úgy, hogy magánál tartva, akár úgy, hogy tenyésztői szerződéssel eladva. Majd ehhez az új kiskutyához újabb kanokat keresve újabb almokat hoz le. Ha szép kan kiskutyája lesz, esetleg azt minősítteti, megszűreti betegségekre, majd ezután fedeztet csak vele. Ez nagyon nagy munka és elhivatottság. Kell hozzá a fajtával szembeni rajongás, hogy fajta szempontjából tudja döntéseit meghozni.
Tehát a fentiek alapján könnyen belátható, hogy a tenyésztőt a szaporítótól egy alapvető dolog különbözteti meg, mégpedig a MOTIVÁCIÓ. A tenyésztő a fajta szempontjait tartja szem előtt, elsősorban a fajta érdekeit mérlegelve hozza meg döntéseit, míg a szaporító saját anyagi, egzisztenciális, illetve érvényesülésvágyból fakadó érdekeit helyezi mindig előtérbe. Nála nem számít, mi lesz a fajtával 10 év múlva. Nem fontos, hová kerülnek a kölykök és milyenek lettek. Ez az irányultság aztán meghozza gyümölcsét és sajnos nagyon erősen rányomja bélyegét az adott fajtára is. Számos fajta eme felelőtlen szaporítói tevékenységnek köszönheti jelentős leromlását.
Én szerintem szaporítótól vettem a kutyust, kuvasz kutyust, 15 e Ft-ért, de úgy, hogy fajta tiszta, bár szóltak, hogy 7 hetesen nincsen beadatva az oltás, mert úgy drágább lenne.
Sajnos nem tudtam hosszasan megnézni, különféle okok miatt, de nekem megtetszett, s haza vittem.
Itthon derült ki, hogy a kiskutyus bolhás, testét némely helyen sebek fedik, s kiderült utólag, hogy férges is volt. Amikor elsőnek láttam, akkor álmos volt, nem vakaródzott. Itthon kizárt, hogy elkapta volna a bolhákat, vagy ha igen, akkor nem lett volna szabad, hogy sok helyen szinte sebes legyen a kutyus.
Biztosan látták rajta otthon hogy van valami baj, csak nem tájékoztattak róla.Mindent megkérdeztem, de ez úgy gondoltam, hogy ha már egészséges(ezt mondák), akkor nincs benne bolha, vagy féreg. A kutyus sokat nyüszít, vakaródzik, fél a széltől és a seprűtől is.
Szóval szerintem egy tenyésztő meggondolja, hogy milyen állatot enged ki, s ha már valami baj van, akkor tájékoztat, mert szerintem neki sem jó, ha egy drágább kutyával gondok vannak, neki rossz üzlet lenne, ez miatt figyel mindenre, oltásra, féregtelenítésre, esetleg chippezésre, sőt az oltási könyvre is.
Eddig nem tudtam, hogy ilyen sok különbség van, de a tanulópénznek hála megtudtam sok mindent. Lehet mondani, hogy késő bánat, tudom.
ha a szó szoros értelmében nézzük, akkor a tenyésztő = "nemesítő", azért dolgozik, hogy a fajtát előrevigye, valami jobbat állítson elő (ez persze nem mindig sikerül, de erre törekszik). van koncepciója, hogy azt a jobbat hogyan tervezi létrehozni, és általában sikerül is neki.
a szaporító viszont csak növeli a fajta létszámát anélkül, hogy javítaná azt.
plusz vannak nyilvánvaló minősítő körülmények, de attól még, hogy pl. szép udvarban tartja és a legjobb táppal eteti a szaporító a kutyáit, akiktől minden fél évben lehoz egy törzskönyv nélküli almot, attól még szaporító marad.
a tenyeszto a fajta nemesiteseert csinalja, mert szerelmes egy fajtaba es minel szebb, a standardnak megfelelo ebeket szeretne.
a szaporito penzert vagy tudatlnasabol hoz le almot, hozzaertes nelkul igy a kolykok gyakran betegek vagy hibasak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!