Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanítás igen vagy nem....

Ivartalanítás igen vagy nem. Érvek és ellenérvek?

Figyelt kérdés

Van egy szuka havanese kutyusom, decemberben lesz 1 éves. Nem tudom, hogy ivartalaníttassam őt vagy ne. Azt mondják megváltozik a személyisége és nem lesz olyan mint most, mint amilyen az ivartalanítás előtt. Rossz kedvű lesz, nem játszik, ellustul.... Igaz ez? Viszont, ha egyszer lennének kutyuskái és utána ivartalaníttatnám mindez kivédhető lenne?

Kinek van tapasztalata?


2009. szept. 20. 09:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is van egy szuka kutyám, tavasszal, vagy amikor lesz pénzem, ivartalanítani fogom, addig marad a fog.gátló szuri. (A műtét 22 ezer, az injekció 2500 és évente 2 kell belőle)
2009. szept. 20. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk ugyan a cicáink voltak ivartalanítva, de semmi nagyobb változást nem tapasztaltunk náluk, nem lettek depisek, lusták, ugyanúgy éltek, mint előtte. Sőt a szomszéd macskáit is hajkurászták, csak nem lett kismacska az "akció" vége. :)
2009. szept. 20. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
89%

22 ezer??????

Hát nem tudom, te hova jársz, de ez hülyeség. Nekem is szukám van, első tüzelés után ivartalanítottuk (7 ezer forint volt). SEMMI de semmi nem változott meg rajta! Mostmár három éves, és egyszerűen le sem lehet lőni. A rossz kedv hülyeség, ugyonolyan virgonc és boldog mint annak előtte volt, és le sem lehet lőni ha ő játszani akar. Akkor lustul el, ha úgy kezelik a műtét után a gazdái, hogy jajj, édes kicsikekutyulim föl sem kell állnod, hogy egyél mert seb van a pocódon, mindent odaviszek neked, kézben viszlek ki vécézni, satöbbi. Akkor a kutyának könnyű hozzászoknia a jóhoz hogy pár hétig minden a fene alá van rakva, és utána is megkívánja ezt.

Természetesen, mi is óvtuk a kutyust miután műtötték, négy éjszakát bent aludt, ott aludtam a kosara mellett, segítettem neki kimenni pisilni(35 kiló). Ahogy láttam, hogy már indulna játszani, rátettem a parabolát, és óvatosan bár, de mehetett, vigyázva, hogy fel ne szakítsa a sebét.

Ez nagyon nagy butaság, hogy akkor sokkal jobb lesz, ha egyszer lettek kölykei. Ez az általános köznépi hülyeség, a mendemondák. Semmiféle orvosi alátámasztás nem létezik emellett. Teljesen mindegy, mikor van ivartalanítva, kölykök után vagy már előtt. Ha lehoznál egy almot, kinek adod oda a kutyusokat? A szukádnak nem lesz jobb tőle, ő ösztönlény, ő nem fogja föl lélekben hogy mi is az a ""gyereknevelés"", nem érti meg, hogy milyen jó, ha neki kölykei vannak, ő becsületesen fölneveli őket és kész, utána már mintha nem is a kölykei lennének. Szerintem teljesen fölösleges lehozni egy almot nem szűrt és nem tenyésztésre szánt kutyákból a vakvilágba, ráadásul teljesen hasztalanul.


Így sokkal könnyebb, hogy meg van műtve a mi kutyánk. Nem járnak a kanok, nem vérez össze semmit, és bármikor mehetünk bárhova, nem kell hetekig halasztanunk a kiképzést sem. Mindenképpen ajánlom, hogy ivartalanítsd, jobb lesz neki is és neked is.

2009. szept. 20. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek a 9.57-essel: nem lesz rosszkedvű, nem változik meg a jelleme, nem szükséges szülnie ahhoz, hogy utána "előnyösebb" legyen az ivartalanítás. Egy fontos pozitívummal kiegészíteném: idős korára sokkal kisebb a valószínűsége, hogy méhgyulladása vagy emlődaganata legyen! (Mindkettő elég gyakori betegség nem ivartalanított szukáknál.)

A fogamzásgátló szuriról (egy korábbi hozzászóló írt róla): huzamosan, azaz évekig nem szabad élni ezzel a módszerrel, mert nagyon sokféle bajt okozhat.

2009. szept. 20. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a németjuhász keverék szukám lett 2évesen ivartalanítva. Semmit nem változott. Most,h kezd öregedni (6éves) már kicsit nyugodtam, de ugyan úgy imádja ha foglalkozom vele, legyen az kutyasuli, kirándulás vagy bármi más. Jövő hónapban a sheltiem is viszem (addigra 16hónapos lesz, már az első tüzelésen túl van) és ivartalanítva lesz ő is.

Hiába elleted le előtte egyszer! Szerintem felesleges lenne. Az nincs hatással a késöbbi ivartalanításra, illetve annak hatását nem befolyásolja.

2009. szept. 20. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk a műtét 12 ezer, teljesen független, mert van olyan állatorvos akinél 29. Semmiképpen ne ellesd az okokat szerintem tudod, csak egy kicsit olvass visszább. http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__416050-remele.. , http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__402938-segits.. , http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__402383-a-lany.. , [link] .

Remélem segítettem.

2009. szept. 20. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nekem két nőstény cicám van, az egyik egyszer szült, de a kölykök senkinek nem kellettek, ezért menhelyre vittük őket, amit azóta is bánok, csak egyet tartottunk meg, őt az első tüzelése előtt ivartalaníttattuk az anyjával együtt. Egyik cica sem változott, ugyanúgy egerésznek, jó az alakjuk, nem híztak el stb. Úgyhogy IGEN az ivartalanításra.
2009. szept. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, 1,5 millió kutya van Magyarországon menhelyen, többségük így született, mint ahogy te tervezed a kölyöket!
2009. szept. 20. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
[link] Felelős állattartás menüt nézd meg.
2009. szept. 20. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

nem kell egyzser szülni!!az epedig,hogy elhízik,elustul,szomorú lesz,csak tévhit,ne az agyát műtik,csak állandósítják a két tüzelés közötti állapotot..az én szuka kutyám is műtve van,nem kell műtét után túlzabálatani,hogy jajaszegény és normálisan kell mozgatni,vagy ha mégis hízik light táp..ennyi..

egyébként csak előnye van..


A Magyar Állatorvosi Kamara

Szakmai, Továbbképzési és Oktatási Bizottságának

állásfoglalása

az ivartalanítás kérdésében

(A Cerberos Állatvédő Egyesület

MÁOK elnökéhez intézett kérdései alapján)



Kérdés: Szükséges-e akár a kan, akár a szuka kutyáknak életükben párosodniuk?

Válasz: Nem.


Kérdés: Szükséges-e bármilyen okból a szukáknak életük során legalább egyszer elleniük?

Válasz: Nem.


Kérdés: Okoz-e bármilyen formában jellembeli, magatartásbeli változást a szukák és kanok ivarérés előtti és ivarérés utáni ivartalanítása?

Válasz: Igen, kedvező változásokra számíthatunk.

A korai (6 hetes - 3 hónapos korban elvégzett) és az ivarérés előtti (3-6 hónap között elvégzett) ivartalanítás esetén a viselkedési problémák pl. agresszió, elkóborlás stb. kialakulásának valószínűsége minimális, míg az ivarérés után elvégzett ivartalanítások esetében jelentős lehet. A korai és ivarérés előtti ivartalanítás hatására az ivartalanított egyedek kölyök kora „megnyúlik”, a kölyökre jellemző viselkedés (pl. játékosság) a nem ivartalanítottakhoz viszonyítva hosszabb ideig tart.


Kérdés: Okoz-e elhízást az ivarérés előtt vagy után végzett ivartalanítás?

Válasz: Nem feltétlenül. A gazdán múlik. Az ivartalanított eb hajlamosabb az elhízásra, a takarmány energiatartalmának 20-30 %-os csökkentésével az elhízás egelőzhető.


Kérdés: Van-e hatással az ivarérés előtt, illetve után végzett ivartalanítás az ivar és járulékos szervek daganatos megbetegedéseinek kialakulásában?

Válasz: Igen, határozottan jótékony hatása van az említett megbetegedésekre ill. azok megelőzésére. Mind a korai, mind az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatban elmondható, hogy a méhbetegségek, a tejmirigy daganat, a herebetegségek kialakulásának valószínúsége gyakorlatilag nulla, a prosztata megbetegedések kialakulása minimális. Az ivarérés utáni ivartalanítás is jelentős pozitív hatással van az említett megbetegedések kialakulására, sőt egyes betegségek (prosztata, cukorbetegség, stb.) kezelésében az ivartalanításnak is nagy szerep jut. A nemi hormon függő végbélnyílás környéki daganatok előfordulása mindhárom módszerrel megelőzhető vagy csökkenthető.


Kérdés: Milyen hatással van az ivarérés előtti vagy utáni ivartalanítás az álvemhesség kialakulására?

Válasz: Az ivartalanított szukáknál álvemhesség nem fordul elő.


Ajánljuk továbbá az ivartalanítás helyes időpontjának megválasztásával kapcsolatban az alábbi linket:

[link]

2009. szept. 20. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!