Klikkeres tanítás hátrányai?
nem is arról van szó, hogy a kutya máshoz megy kajáért, hanem arról, hogy én gyakorolnék vele valamit és egy tök ugyanolyan hangú klikker, tőlünk egy méterre megszólal akkor, amikor én még bőven nem klikkelnék vele...
magát a metodikát használom, hisz a hanghatással ugyanúgy dolgozom a kutyával, mint mások a műanyag dobozkával, arra nem is mondtam rosszat.
én azért nem mondom, hogy nem lehet vele elrontani semmit. Ha nem megfelelően használod és valóban az adott pillanatban klikkelsz, simán ráerősíthetsz valamire, amire nem akarsz és onnan kisebb idő visszahozni a kutyát. mittudomén, leül, de az egyik lábát felemeli és te pont abban a pillanatban klikkelsz, vagy bármi.
Ezen kívül mivel nekem 3 kutyám van, és az egyik amelyikkel kutyasuliba jártunk klikkerrel tanult, ugyanúgy tudja a dolgokat, mint a másik kettő, de a másik kettővel nem tudnék klikkerezni szerintem, ha mindhárom egyszerre van velem. Márpedig sétánál mind a hármat egyszerre viszem.
Utolsó, azért nem okoz semmi gondot az, ha rosszkor klikkelsz, mert, ahogy írtad, egyszerűen csak mást tanítasz meg a kutyának, mint amit akartál. De ezzel nincs semmi probléma, elölről lehet kezdeni az adott feladat tanítását vagy ki lehet javítani anélkül, hogy a kutyát összezavarnád.
Nekem két kutyám van és semmi problémát nem okoz a klikkerezés. Nagyon sokszor elfelejtik az emberek, hogy a klikker eleve csak a tanításhoz kell, gyakorláshoz már nem. Így én általában sétáknál nem is szoktam magammal vinni, ritkán fordul elő, hogy kint, inger gazdag környezetben tanulunk valamit, de ilyenkor is vagy elküldöm azt a kutyámat, amelyikkel épp nem dolgozok, vagy kifektetem oldalra.
tapasztalatból mondtam.
sokkal lassabban haladtunk klikkelgetős csoportban, mint egyéniben, így abba is hagytuk a csoportos gyakorlásokat, és inkább egyéni foglalkozásokat beszéltünk meg a kiképzővel.
lehet, hogy amikor csak ülni meg feküdni tanítják meg a gazdik a Fifit, akkor nem zavar be a többi klikker, de ha vizsgára/versenyre készülök, akkor nekem nem csak az a lényeg, hogy megcsinálja amit mondok, hanem az is, hogy milyen gyorsan teszi és milyen pontosan. szóval tök jó, hogy "nem tudom elrontani, csak valami mást tanítok neki" ha nekem épp konkrétan arra van szükségem, hogy a csehes beülést csinálja meg, méghozzá gyorsan, pattogósan, egy mozdulatból... mert azért járok kutyasuliba, hogy szakértő segítségével gyorsan, és rögtön helyesen képezzem a kutyát, elrontani, mást tanítani, majd később azon dolgozni, hogyan korrigáljam, azt tudok otthon is, egyedül.
Teljesen más valaminek az alapjait megtanítani a kutyának, majd vezényszóhoz kötni, meg más utána a megtanult dolgot gyakorolni, nehezített körülmények között is elvárni. Ez utóbbihoz én sem használok soha klikkert, de az alapokat sokkal gyorsabban meg tudom értetni a kutyával a klikker nyelvén.
Behíváshoz már minek klikker? Nem tudja a kutya mit jelent a "gyere ide?" Vagy csak tojik a kedves gazdája fejére? Mert ez utóbbin nyilvánvaló, hogy nem segít a klikker sem.
nem azt mondtam, hogy állandó jelleggel kell, de ha mondjuk van egy kölyökkutyám és őt tanítom behívásra, akkor szerintem elég sokszor kell még eleinte dicsérni, és én akkor is használnék eleinte még kint is klikkert. Legalábbis a kutyasuliban, ahol mi tanultunk azt mondták, hogy kint is használjuk eleinte.
De persze lehet ők mondták rosszul és én emiatt tudom rosszul:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!