Fog hozzám kötődni a kutyám, ha csak én vagyok szigorú vele, és csak én nevelem?
Van egy 3 hónapos kölyökkutyám, akivel a nap 24 órájában együtt vagyok. Tanítom, játszok vele, kiviszem a kertbe, stb. Ezzel így oké, nem várom el, hogy a családom besegítsen, nem is képesek rá, téveszmékben élnek, azzal kapcsolatban hogy hogyan kell egy kutyát nevelni. Nem részletezném. A gond az, hogy én keményen tanítom, szocializálom, de a családom mindent megenged neki, felengedik az ágyba, mérgesítik, élvezik, ha morog, ha ugat. Durván játszanak vele, nem szolnak rá ha harapdál, vagy ha rajuk ugrál, engedik, hogy rágjon szét ezt-azt, és én ezek miatta nap mint nap küzdök.
Sok mindent megtanulna, de amint alkalmat kap fut át a többiekhez a szobámból, velük akar játszani, az ágyba ülni, és rám nem hallgat, érzem, hogy nem kötődik hozzám. Étetést, fürdetést, sétáltatást, mindent én csinálok. Próbálok velük beszélni, sőt eltiltani a kutyust is, de ok elvezik, és nekik úgy normális minden... Sokszor kaparja az ajtót is, hogy engedjem ki, velem játszani sem szeret mar :( Mit tehetnek? Valóban nem kötődik hozzam? Mit tehetnek?
Még nagyon fiatal. Ilyenkor még a komoly tiltásokat is hanyagold! Legyenek gátlások és szabályok, de ne büntesd még komolyan, ne legyen nagy szigor, még nem igényli a kölyök, sőt, negatív hatásai lesznek.
Majd amikor elkezd kamaszodni, akkor fogja igényelni azt, hogy legyen egy vezető személy, aki döntéseket hoz, aki megvédi őt, aki irányítja őt. Ha kell, majd csak 7-8 hónapos kora után kezdj el dominancia gyakorlatokat is csinálni, akkor kezd el a kötődését is javítani, addig semmiképp! Még nagyon fiatal, egyenlőre főleg csak játékra, némi tanításra, törődésre van szüksége.
Egyébként az aggodalmad alaptalan. Majd később, mikor elkezdenek benne kialakulni az ösztönök, ahhoz fog leginkább kötődni és arra fog leginkább hallgatni, aki képes lesz vezetőként viselkedni, aki a legtöbbet és a legjobban foglalkozik vele.
ez nem a kötődés hiánya még kicsi és minden érdekli. persze attól hogy kicsi azért nem árt némi fegyelmet is tanulnia, az anya kutya sem hagyja csak úgy szabdjára a kölyköket hogy azt csináljanak amit akarnak, arról pedig nem is beszélve hogy későbbiekben mindenkinek jobb lesz ha a kutya fegyelmezettebb. hidd el most te tűnsz a gonosznak de később ez kamatostul fog visszafizetődni neked.
véleményem szerint azt tanítsad meg neki hogy a szobából ha nyitva is az ajtó nem rohangálunk kifele, főleg nem engedély nélkül. ezt két részre kell bontani. az egyik amikor pl. senki nem is foglakozik vele de ő átrohan mert olyan kedve van. a másik pedig amikor esetleg valaki szeretne vele foglalkozni. kérdés hogy mennyire ismeri az ül és vár parancsot. (ha nem akkor ezeket zárt ajtó mögött tanítsd meg először neki)
első lépésként fontos hogy amikor az ajtót kaparássza tiltsd le és legfőképp semmiképp ne engedd ki mert akkor ezzel azt tanulja meg hogy a hisztivel eléri amit akar. viszont ilyenkor ne próbáld tanítgatni mert az csak ront a helyzeten.
az is fontos hogy amikor esetleg átengeded hogy hagy játszon kapcsolódjon ki akkor mindig kizárólag a te engedélyeddel mehet. mondjuk egy "oké" vagy akármilyen parancsszót használhatsz erre. ha azelőtt rohan mielőtt te a parancsot kiadtad volna akkor szépen terelgesd vissza a szobába. először csak pár másodpercig várasd, és lassan tolhatod ki az időt pl. hetente plusz pár másodpercre. amikor leülteted hogy várjon akkor mindig adj neki egy jutit a legjobb az ha megtanítod neki a szemkontaktust, igy a későbbiekben a kutya tudni fogja hogy rád kell figyelnie ha szeretne menni játszani vagy akárhova. fontos az is hogy nem óbégatunk a kutyának. mindig nyugodt és határozott hangnemben kell szólni hozzá. jó példa erre hogy a párom anyjáért pl. az én 5 hós kutyám megőrül. amikor szeretné kicsit simizni akkor mielőtt a kutya kimegy a szobából az engedélyünkre kell várnia. a párom a minap óbégatott neki hogy üljön le, az anyja meg nyivákolt neki hogy de cuki kutya, tiszta hangzavar volt a kutya meg azt se tudta merre csóváljon, teljesen össze volt zavarodva. ekkor én odaléptem, nyugisan rászóltam a kutyára, az rögtön nyugisan leült, rámnézett és mondtam neki hogy mehet...
tudnod kell hogy a kutyi szemében most kb olyan vagy mint nekünk suliban a legszigorúbb tanár volt. nem szerettük annyira mert mindig határozottan és következetesen elvárta hogy fegyelem legyen. és mi gyerekként ezt nem igazán értettük és jobban szerettük az akármelyik másik tanárt akinél esetleg lehetett rendetlenkedni. viszont amikor már kamaszodtunk akkor a kedves tanárt már egyáltalán nem tiszteltük míg a "gonosz" szigorú tanárral szemben ugyanúgy fegyelmezettek maradtunk. amikor az enyém két hónapos volt szintén rám hárult az a feladat hogy én fegyelmezzem, mindenki más csak babusgatta. a páromért majd megőrült , és bevallom őszintén volt hogy nagyon rosszul esett hogy engem "nem szeret" annyira a kutya. most öt hónapos és ott tartunk hogy rám mindig minden helyzetben hallgat, nem ugrál stb. míg a páromra csak olyankor hallgat ha úgy tartja kedve. persze szeretik egymást még mindig ugyanúgy, de a párom a kutya szemében így soha nem lesz már vezető. ...
amikor tanítod figyelj arra hogy olyankor tedd ezt amikor nyugi van és nem vonja el a kutyi figyelmét az hogy a másik szobába szeretne menni. egyébként ne is legyen túl hosszú olyan fél órácskák mert ő még nagyon pici és nem képes még akkora koncentrálásra mint a nagyobbak. azon pedig ne búsulj ha veled nem akar játszani, inkbb örülj hogy más leköti és addig te tudsz mással foglalkozni.
arra figyelj mint már írtam a palck nem játék, azzal tudod nyomatékosítani ha rászólsz. az a baj hogy nem mindenkinek sikerül ténylegesen hangsúlyoznia a hangjával hogy most haragszunk mert a kutya rossz. ezért jó a palck mert az mindig ugyanúgy és hangosan szól, ijesztően ha úgy tetszik. ezért a kutya abba is hagyja a nem kívánt tevékenységet mert nem tudhatja hogy az a szigorúan hangzó palack még mi egyébre is képes. nem szabad rázogatni sem agyba főbe mert a kutya nagyon megijedhet. egyetlen határozott rázintás. és amint lemegy pl. az ágyról azt pedig azonnal dicsérni kell szóban simivel. és tényleg nem szabad hagyni hogy más szerepet töltsön be az a palack, mondjuk játszon vele, mert akkor a kutya rájön hogy az a palack nem is ártalmas sőt megharapdálja a palackot az meg nem is "harap" vissza stb. remélem így érthető.
kívánok sok sikert a kutya neveléséhez jó olvasni hogy van olyan gazdi aki ennyire következetes a kutyanevelésben és nem hagyja magát ellágyulni a kölyök látványától (felmehet az ágyra mert olyan cuki). ez nagyon nagy dolog sokan erre nem képesek.
A helyben maradás tanításával még várj pár hónapot! Még túl fiatal ehhez. Csak kisebb feladatok legyenek, ül, fekszik, pacsi, pörög-forog, stb. És azt mondom, az etetéskor ne legyen olyan szabály, hogy csak vezényszóra ehet. Így elvész a dominancia gyakorlat értéke teljesen, csak egy megszokás lesz, napi rutin. Így egyel kevesebb fegyver lesz a kezedben ha előjönnek a problémák, tekintélyt kell szerezned.
A 68%-os válaszoló hozzászólásai pedig több sebből is vérzenek, ne fogadd meg ezeket feltétel nélkül, kérdező! Nem ért ehhez a válaszoló. Inkább javaslom, hogy járj kutyaoviba a kölökkel, ott az oktató mindenben fog tudni segíteni.
#5, #6-os válaszoló: varázspalackot (a fél literes üveget kavicsokkal) használni egy 3 hónapos kölyöknél? Komoly? Ezzel remekül eléri a kérdező, hogy a kutya félős, bizonytalan legyen. 6 hónapos kora előtt semmiképp ne legyen ilyen mértékű fenyítés! Tönkre teszi a kötődését, bizalmát a kutyának a gazdája felé! Az első 6 hónapban szerzett élmények egy életre kihatnak! Ha most a kérdező varázspalackot használ minden olyan semmi dologért, mint hogy felmegy a kölyök az ágyra, kaparja az ajtót, stb. csak megfélemlíti a kutyát és ezt egy élet alatt is nehéz lesz feloldani!
Csak kamasz korában kezdenek a falkaösztönei ébredezni a kölyöknek, akkor lesz igénye arra, hogy a gazdi a domináns oldalát mutassa neki. Kellenek a gátlások, de a túlfegyelmezésnek hihetetlen negatív következményei lehetnek. Márpedig az, hogy 3 hónaposan csak engedélyre mehet egyik szobából a másikba, nem mehet játszani, ennek számít. És legjobb esetben is csak bizonytalan lesz a kutya később ettől, képtelen lesz egyedül problémákat, konfliktus helyzeteket megoldani. Ezek ráérnek később, mikor már nem kell attól félni, hogy bármilyen behatás egy életre nyomot hagy a kölykön.
A pedig, hogy a kutya mennyire hallgat a gazdájára, elfogadja-e teljes jogú vezetőnek egyáltalán nem múlik azon, hogy felmehet-e az ágyra, kanapéra vagy sem. Ez tévhit!
És végül, fél óra tanítás egy 3 hónapos kölyöknek? Nem mondod, hogy ezt komolyan gondoltad! Jó, ha 4-5 percig figyel a gazdira. Többször kevés tanítás kell még neki, majd idővel lehet ezt kihúzni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!