Hogyan tudnám kutyám apportkészségét fejleszteni?
Az apportkészség fejlesztése egy nehezen induló folyamat, sokat energiát kíván, ugyanakkor csak technikai elemeket kell megtanulni hozzá. Miről is szól ez az egész?
A kutya ugyebár ragadozó (lenne, ha hagynánk ), ezért a vadászat, a préda elejtése, megszerzése, birtoklása a vérében van. Minden kutyának, csak különböző mértékben. Elképzelhető, hogy a mi kutyánkban ennek nyomát se látjuk, ez több dologból is adódhat, de inkább előre tekintsünk, hogyan fog ez változni.
Próbáljunk meg találni egy olyan játékot, ami még valamennyire érdekli a kutyát. Legyen az plüss, vagy csipogós, gumi, vagy csak egy ócska zokni otthon. Könnyebb olyan dologgal kezdeni, ami már kicsit is felkeltette a kutya érdeklődését. Két technikai elemet érdemes használni, az egyik, hogy a játékot prédának tüntetjük fel, azaz a kutya előtt incselkedve húzzuk, ne akarjuk a szájába tolni, inkább ő kapjon utána. A másik az „irigy kutya” közmondásra épít, ami nagyon is igaz, azaz mi magunk elkezdünk nagyon látványosan játszani a játékkal, feldobálva, kergetve, mindenféle örömhangokat hallatva. Közben nem is nagyon kell figyelnünk a kutyát, feltehetőleg hamar oda fog jönni megnézni, hogy mi ez a nagy boldogság, bár lehet, hogy a játékot még nem fogja figyelni, csak minket. Mi csak a játékra összpontosítsunk. Ha már a kutya a közelben van, „véletlenül” ejtsük le elé, majd mintha félnénk, hogy el akarja lopni, kezdjük el „levadászni” a játékot. Csak a játékra koncentráljuk, azt nézzük. Ha a kutya esetleg rájön, hogy mi a történet és bekapcsolódik, tettetett felháborodással méltatlankodjunk, ha elveszi és menjünk utána. Ezt a részt a kutyák nagyon élvezik, amikor náluk a zsákmány, pedig más is akarja azt. Ez számukra egy sikerélmény. Persze legyünk ügyetlenek és próbáljuk elvenni, de ne sikerüljön. Ha a kutya nagyon rákap a játékra, akkor ellophatjuk tőle, ha hamar leteszi akkor szintén nagy látványosan vadásszuk el és tegyük is el a játékot. Fontos, hogy a kutyának mindig legyen közben sikerélménye és mindig úgy fejezzük be, hogy valamennyi érdeklődése épp lenne a tárgy után amikor mi eltesszük.
Az ingerkörnyezet figyelembevétele itt is kulcsfontosságú, otthon kezdjük el felépíteni a játékot és fokozatosan vigyük ki.
Az utóbbi idők egyik legújabb találmánya, hogy az állatot szinte szó szerint megtanítjuk játszani. Azaz klikkeljük be neki, hogy hozza be az adott dolgot és innen kezdve építsük tovább a korábban leírt játékkal az ő érdeklődését.
Ennek egy továbbfejlesztett változata, hogy ha a kutya egyébként tud már hátrálni (vagy tanítsuk meg neki gyorsan ), akkor kössük össze, hogy egy derekunkra kötött labdát, vagy hurkát fogjon meg és azzal együtt tolasson. Én magam ezt alkalmaztam, ami egy teljesen mechanikus gyakorlat, viszont a kutyában bekapcsolta az ösztönös viselkedést és ma már szereti elvenni, megszerezni a dolgokat, ami korábban egyáltalán nem volt rá jellemző.
A zsinóros játékot, labdát különösen javaslom, sok lehetőséget biztosít a közös zsákmány-játékra. Azonban senki ne akarja rögtön húzni a zsinórt és elvárni, hogy a kutya húzzon vissza. Itt is kövessük a fokozatosság elvét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!