Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Büntetés kizárással? Miért jó?

Büntetés kizárással? Miért jó?

Figyelt kérdés

A Cerberosos kizárásra gondolok, mikor napokra, akár egy hétre kizárják az ún. falkából a kutyát. Eltudnátok magyarázni, hogy ennek pontosan mi a lényege, értelme? Mi az etológiai háttere, ami miatt használ? Mert igazság szerint én semmi logikát nem látok benne, nem értem, hogy egy esetleges agresszión mit segít az, ha én nem szólok a kutyámhoz, nem simogatom, de azért elviszem sétálni, kifésülöm ha kell, én adok neki enni, akár ott lehet mellettem, stb. Hisz a kutya nem fog még napok, hetek múlva is azon rágódni, hogy mit követett el, miért nem szól hozzá a gazdi mikor odaadja a kaját, miért nézi levegőnek mikor ő kezdeményez egy közös programot. Kétlem, hogy azt ismételgetné magában folytonosan, hogy "jajj, megszegtem egy szabályt 6 napja, még mindig haragszik rám a gazdi, még mindig haragszik rám...". Azt talán mindenki elismeri, hogy a kutyáknak nincs ilyen logikus gondolkodásuk, hogy összekössék a gazdájuk viselkedését egy több nappal azelőtti incidenshez.


Azoknak a válaszait várom főleg, akik használják ezt a büntetési formát és bevált náluk. Nem provokatív kérdésnek szánom!


2013. jan. 16. 15:20
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
A Cerberos módszerei nem mindig támaszthatók alá etológiai szempontból. Valószínűleg az is igaz, hogy nem emlékszik 1 hét múlva, hogy most épp miért nem foglalkozank vele. Az, hogy alkalmazzák az ilyen büntetéseket SZERINTEM azért van, mert valószínűleg mégis látnak valami pozitív változást. Ha nem működne valamilyen szinten a dolog, akkor jó esetben nem ajánlanák. Nem tudom, én ilyen jellegű büntetést legfeljebb rövidebb ideig (<1 nap) alkalmaztam és azt vettem észre, hogy a kutyának rosszul esik, ha levegőnek nézik. Mivel alapvetően igényli a társaságot és a gazdi foglalkozását, ezért ha nem kapja meg (és kellően erős a kötődés), akkor igyekszik úgy viselkedni, amitől több figyelmet remél. Például első szóra ül/fekszik/visszajön, tökmindegy, csak foglalkozzanak vele. Mivel nem értek az etológiához ezért ez csak az én okoskodásom, hogy a figyelemmegvonásra talán hasonlóan reagálnak mint az emberek. Ha feltétel nélkül ragaszkodom valakihez aki levegőnek néz és egy hét múlva mégiscsak hozzám szól, akkor sokkal nagyobb lelkesedéssel teszek meg neki bármit, mintha ő is folyamatosan engem babusgatna. Tehát nem biztos, hogy a hatásmechanizmus tényleg az, amit ők gondolnak, de végül mégis a kívánt eredménnyel jár.
2013. jan. 16. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
# 1 vagyok. Most jutott eszembe, hogy valaki munkakutyás mesélte, hogy régebben a profi módon dolgozó munkakutyákat sokszor csak a gyakorlás és a verseny idejére vették ki a kennelből, a köztes időben egyedül voltak. Így az a néhány perc amit a gazdájának az irányításával munkával töltött sokkal intenzívebb volt, mintha egész nap együtt lennének. Nem tudom mi ebből az igazság, de olvastam, hogy járnak ide "öreg" munkakutyások is, majd megcáfolnak, ha nem így van.
2013. jan. 16. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Én is ismerek több munka kutyást is, aki ma is így dolgozik.

A Steinhartnal van úgy 20-30 kutya, ott csak napi fél órára szokták kihozni a kutyákat, míg dolgoznak velük. Félre értés ne essék, Kotogán Csabát tisztelem, többségiben remek kutyákat hoz le.

2013. jan. 16. 16:21
 4/20 anonim ***** válasza:
Na, szóval erre gondoltam, hogy a hatásmechanizmusa valami ilyesmi lehet az egyhetes kizárásnak is egy családi kutyánál. Utána egy darabig úgy tűnhet, mintha megjavult volna.
2013. jan. 16. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Látod, ez eszembe sem jutott, hogy az is lehetséges, valójában nincs köze a problémához ennek a büntetésnek, nem fogja azt megoldani. Csak 1-2 hét passzivitás után már jobban teljesíteni akar a kutya, szeretetéhesebb lesz, így rövidebb-hosszabb ideig jobban hallgat a gazdájára is.
2013. jan. 16. 17:21
 6/20 anonim ***** válasza:
53%

A kutya egyik legmélyebb ösztöne a törekvés egy falkához való tartozásra, hiszen a természetben ez elengedhetetlen a túléléshez (ezért tud bármilyen idős és bármilyen múlttal rendelkező kutya új családhoz hozzászokni). A falka attól lesz falka és nem csak önálló egyedek csoportja, hogy a tagok kommunikálnak egymással. A falkából való kizárás/kiközösítés során ezt a kommunikációt vonjuk meg a kutyától. Itt komoly viselkedési problémás kutyákról beszélünk!!! A félősség, ill. az agresszió is egyfajta problémamegoldás: a kutya úgy dönt, hogy egy adott szituációban (pl. utcán sétáltok, és szembejön egy idegen falka egy másik gazdi és kutya személyében) ez a helyes megoldás a falka védelméért, a túlélésért. A falkavezér a felelős a falkáért, az ő feladata a döntéshozatal. A gond ott kezdődik, hogy a kutyák többsége rossz döntést hoz - pl. szerinte az idegen falka veszélyes rá és a gazdájára. Ehhez általában még sok-sok más tünet is társul (pl. szeparációs stressz, jelölgetés a lakásban stb.), ami mind-mind egy okra vezethető vissza: a helytelen falkasorrendre.

A kizárással nem a tüntet (agresszió) kezelem, hanem az okot kívánom megszüntetni: hogy a kutya ne saját magát tekintse falkavezérnek. Ilyenkor "fellázadok", nem keresem többé a kutya kegyeit, mostantól mindenben én veszem át az irányítást, a döntéshozatalt. Arra a kb. 1 hétre (nem szentírás, hogy mindig eddig tart) semmibe veszem a kutyát, nem kommunikálok vele (nem szólok hozzá, nem nyúlok hozzá, nem nézek rá), hogy vegye észre, hogy nem én függök tőle, hanem fordítva. Hogy kezdje el megbecsülni a törődésemet, hogy ne magától értetődő legyen a kényeztetés. Ilyenkor kb. annyit nyúlok hozzá, amíg rácsatolom a pórázt a sétához (nincs elengedés), addig az egy hétig nem fésülgetem, nem jut neki mindennap kaja és nincs összebújás sem.

A cél az, hogy a kutya rájöjjön, a viselkedésén változtatni kell. Ilyenkor ált. próbálkozós módszert használ. Van, hogy az elején bekeményít és súlyosbodnak a tünetek. Akkor jó a kizárás, ha a kutya beletörődött a helyzetébe, és kész elfogadni az új szabályokat.

A kutya rehabilitáció olyan mint a fogyókúra: a tartós eredmény életmódváltást igényel, bizonyos egyszerű, erőszakmentes szabályok betartásával. Ha az egy hét kizárás után ugyanott folytatom, ahol előzőleg abbahagytam, természetesen a kutya vissza fog esni.

A falkavezérségi szabályok mindenki számára elérhetőek a Cerbi honlapján az Ebnevelde menüpontban.

2013. febr. 25. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes írást, bár nem igényeltem. :) Ezek alap dolgok, amiket leírtál a "falkáról" és a kutyáról, mint ösztönlényről.

Még mindig csak az nem világos nekem, hogy milyen alapon nyújt ez segítséget? Egy kizárás logikusan úgy nézne ki, hogy az ember nem is engedi a kutyát a saját területére be! Főleg nem a közvetlen közelébe (és nem a kertbe kizárást értem ezalatt). Jó, nem bújsz a kutyához, de attól még ott fekszik melletted. És te kezdeményezel közös programokat vele, mint a séta. A kutyának az nem kellemetlen, hogy csak pórázon sétálhat! Sőt, itt is végig a gazdája mellett van, kommunikál vele, figyeli a jelzéseit. Az etetés megint csak azt jelenti, hogy a kutya igazából nincs is kizárva, hiszen a gazda még ki is szolgálja az ebet! (Még egy japán vacsora vagy gesztusevés más történet lenne -persze ebben a szituációban ennek is lennének komoly hibái). Ezzel pont, hogy a figyelmedbe kerül a kutya! Pont, hogy érezteted az ebbel továbbra is, hogy te kielégíted a szükségleteit, hogy törődsz vele! Vagyis ez nem kizárás, csak annak egy eltorzult változata, egy kis elhidegülés.


A Cerbis falkavezérségi maszlag megérne még egy kérdést. :) Annyit mondanék róla, hogy szinte minden ott felsorolt dolog úgy hülyeség, ahogy van és csak szerencsétlen naív gazdákat akarják vele beetetni. Elhitetik velük, hogyha azokat a semmiségeket megcsinálják, jó lesz a viszonyuk a kutyával. De csak még nagyobb lesz a pofára esés utána.

2013. febr. 27. 20:35
 8/20 anonim ***** válasza:

Értem, és nem provokatív kérdésnek szántad, igaz? ;-)

Gusztustalan ez a fikázás... és elnézést, hogy válaszoltam! Veled nincs miről beszélni, a lényeg, hogy - érdekes módon - kutyák százainál működik. Aki nem hiszi, járjon utána, és döntse el maga. :-P

2013. febr. 28. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Ugyan, hány emberen segített már az, hogy a kutya előtt ment ki az ajtón, hogy nem engedte, hogy az rálépjen a lábára, hogy csak 10-15 perc után üdvözölte a kutyát hazaérkezéskor, hogy nem engedte fel az ágyra/kanapéra? Most szinte az egész listát végig sorolhatnám. Jó, persze, egy egyszerű, omega típusú kutyánál még használhatnak ilyen kis dolgok, de egy kicsit is keményebbnél már rég nem működnek. Próbáltam én is ezeket, amikor még annyira naiv voltam, mint te, de furcsa mód az, hogy lelöktem a lábamról a befogadott kutyámat, nem szüntette meg az agresszióját. :) Más módszerek igen...
2013. febr. 28. 17:36
 10/20 militaryfanatics ***** válasza:

falkából való kizárás = lelki büntetés

fikázhatod a cerbit, de gondolom szerinted sokkal humánusabb módszer az éheztetéssel büntetés vagy pl a fizikai retorzió.

2013. febr. 28. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!