ÖVan valakinek dominánsan viselkedő franci bulldogja? Vagy domináns kutyája? Hogy lehet kinevelni ezt belőle? Emberekkel nem domináns, vagyis velünk nem az, csak más kutyákkal szemben, akik idegenek.
Van egy 1 éves kan francia bulldogom, kb 2 hónapja ivartalanítottuk. Eddig soha semmi baj nem volt vele, sokszor jártunk más kutyák közé, illetve kialakult neki is úgymond a kutya baráti köre :).
De 2 hete elég furán viselkedik, dominánsan.
Tudni kell róla, hogy otthon mindent megcsinál amit kérünk tőle, lefekszik, pacsi, láb között slalomozunk, séta után mindig én megyek be először a lakásba és addig ő ül a folyosón amíg azt nem mondom h jöhet. Na viszont ha kint vagyunk szabadon más kutyákkal, akkor nem jön vissza ha szólok neki, kicsit szelektív a hallása.
A városligetbe szoktunk kijárni egy másik kan kutyabarátjával. A szituáció: én kutyám meg a barátnöm+plusz kutyája+én sétálunk, hozzánk csatlakozik egy nöstény kutya (barátnőm kutyájának nagy szerelme). Így 3 kutya és 3 gazdi sétál tovább. Oda jön egy 4dik kutya, ivartalanított kan, az én kutyám oda fut , szimatolás majd támadó pozíció, és ugat, morog, stb... (harapni nem harapott még soha. ) Megfotam, elvittem pár méterre és leültettem, vártunk így 2-3 percet, majd vissza engedtem, és már játszott is a kan kutyával. Később megint jött egy kan kutya, azzal is úgyanígy viselkedett, támadó állás, morgás, ugatás.
Aztán megint, de itt már a másik kutya is vissza ugatott,meg morgott a kutyámnak,és szét kellett szedni őket. Nem harapták meg egymást,de agresszív volt a szituáció.
Viszont később jtt egy nagyon nyugodtnak tűnő golden fiú, azt meg már nem ugatta meg. Igaz ugrált rá (ezt mindig csinálja) , és próbált játszani vele.
Mi a véleményetek. Ez már agresszió?
Nekem úgy tűnt, mintha védene minket, a falkát. Védene engem, hogy ha éppen játszom vele más kutya nem jöhet oda mert elkergeti. De ez nem normális, mivel tudom, hogy nekem kell megmondanom, hogy ki jöhet be a falkába.
Kaptam pár tippet: 1: ordítsam le a kutyát mikor ilyet csinál, meg minnél előbb szedjem ki a másik kutya vonzásából
2: vegyem ki a kutyát a szituációbol, rá a póráz és vagy álljak vele úgy 5 percig, amíg az új kutya beilleszkedik a falkába, és az én kutyám cska messsziről néhzeti ah játszanak, vagy kössem ki 2 méterre tölünk és hagyam én is ott őt.
Vélemények???? Előre is köszönöm :)
( A barátaival viszont egyáltalán nem domináns, akiket már kölyök kora óta ismer. Azok bármit csinálhatnának vele, ő hagyná)
A kutya kiemelését a necces kimenetelű szituációkból helyesnek tartom, de abban biztos vagyok, hogy sem az ordibálás sem a kikötés (és általában semmilyen fizikai korlát) nem fog eredményre vezetni, mert ez csak tüneti kezelés és nem oldja meg a falkavezérségi problémát.
Teljesen mindegy hogy mennyire engedelmes a kutya bent, ha kint le se szarja a fejed, mert éppen van jobb dolga is. Falkavezérségre kell rágyúrni hogy a kutyát szóval is kordában lehessen tartani. Ahogy a dominancia jeleit mutatja - feszült nézés, fenn a farok, stb. - már rá kell szólni, magad mellé/mögé vezetni, leültetni/fektetni, a lényeg hogy a kutya a kérésedre kontrollálja a viselkedését, ne azért mert visszahúzod vagy kikötöd. Ennek azonban előfeltétele, hogy zavaró körülmények között is engedelmeskedjen, vagyis alád rendelje magát.
De sokan mondják, hogy "hülyeség" a kutya iskola. Persze nem adok senki véleményére, vagyis mindenkit megszeretnék hallgatni ez ügyben. Holnap megint kimegyünk a városligetbe, ugyanígy, hogy jön a barátnőm meg a kutyája, csak most jön az én párom is. Én úgy vettem észre, hogy otthon is, ha a párom rászól (jó mély férfi hangjával) a kutya egyből vigyázba áll, vagy az asztal alá bújik és addig ott marad amíg engedélyt nem kap hogy kijöhet. Mivel ő férfi, és hát 100szor szigorúbb mint én, lehet hogy őt tekinti a falka vezérének. Úgyh kíváncsi leszek hogy holnap hogy fog a kutyánk viselkedni, hogy ha ott van a párom is, és ha a párom szól rá akkor mit fog csinálni. Sajnos én vagyok/viszem többet sétálni a kutyát, ő kevesebbszer mert sokat dolgozik.
De hogy tudjam elérni a kutyánál azt, hogy rám figyeljen mikor a szabadban vagyunk. Ok,hogy a lakásban minden működik, de azzal nem vagyok kisegítve sajnos. Hogy tanítsam meg neki h ha azt mondom hozzám, akkor egyből hozzám jöjjön és ne keljen kiabáljak 30szor neki.
Próbáltam ezt a jutalom falatos dolgot, de hát a kutya rájött h jutalom falat van nálam, persze h egyből szalad hozzám ha hívom.
Próbáltam azt is, hogy ha oda jön hozzám elsőre akkor nagyon nagyon megdicsérem, simogatom.
De mindig hozzám kéne jönnie, mindig figyelnie kéne rám.
Azt szoktuk még gyakorolni, a mi most már hál isten szabadban is megy, h játék elött, leöltetem, porázt leveszem és mondom neki h marad, marad, marad, mutatom a kezemmel is. Látom a kutyának a lábain h néha már remeg h mindjárt indulhat. Elkezdek kimenni a kutyám légteréből, és amikor rám néz akkor mondom neki hogy mehet. Ez működik. De ha éppen játszik és cska a játékra figyel, kiabálhatok nem figyel.
Tanácsok?? hogyan gyakoroljak vele???
Az egy jó módszer, hogyha nem figyel rád, elbújsz egy fa vagy bokor mögé. Ne szólj neki, csak várd meg, míg el kezd pánikba esni, hogy elveszített téged. Csak akkor mutass bármi életjelet, ha elindulna a szomszéd város felé. Mikor megtalált téged, legyen mindig hatalmas öröm, játék, stb. Ezzel a technikával kialakítasz benne egy félelmet, hogy bármikor elveszíthet téged. Akkor lesz már igazán jó, mikor nem fogsz tudni elbújni előle, mert mindig figyel rád.
A behívás tekintély alapú, ha nincs elég, akkor nem is fogja komolyan venni a kutya. Ez sajnos nem a gyakorláson múlik. Ha nem tudod, hogyan kell növelni a távolságot közted és a kutya között a sorrendben, hogyan erősítsd meg a vezető pozíciódat, akkor nagyon ajánlatos egy normális kutyasuli. Való igaz, fölösleges és értelmetlen egy olyan iskola, ahol a munka az első és pórázról le se kerülnek a kutyák. De vannak olyan sulik, ahol a kutya-gazda kapcsolat a legfontosabb, ahol minden foglalkozás szabadon zajlik. Ott garantált, hogy a behívásra, kontrollálhatóságra nagy hangsúlyt fektetnek, megtanítják a gazdikat, hogyan tudják mindig kézben tartani a kutyáikat.
Behívásra válaszok: http://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=beh%EDv%E1s&..
Ha a párodat a kutya felett áll a rangsorban akkor tőle meg tudod tanulni a technikáját. Az mindegy, hogy nő vagy vagy férfi, a kutyát nem érdekli, csak a viselkedésed. Javaslom hogy otthon is gyakoroljátok a szabályok betartását, kutya kiküldését a helyiségekből, a földön lévő ételre való várakozást elsősorban azért, hogy szert tegyél némi magabiztosságra és a helyes testbeszédre, ezeken keresztül pedig a kutya feletti kontrollra.
Köszönöm szépen a válaszokat, akkor körbe nézek a kutyasulik közben. Esetleg a rex kutya iskoláról hallottatok jót/rosszat???
Nekünk az lenne a legközelebb, mert újpesten lakunk.
De ezt az elbújosat fogom próbálgatni. Szerencsére olyan helyen lakunk , ahol van sok parkos rész és az egész körbe van kerítve, ott teljes nyugalommal tudom ezt gyakorolni h elbújok :)
A kajásat mindig gyakoroljuk. Pl jutalom falatot szoktunk letenni elé, vagy eldobjuk és addig nem mehet érte amig ránk nem néz hosszan. Ahogy megkapta az engedélyt mehet egyből. Vagy leültetem ,megszagoltatom vele a kaját, modnom h marad, és eldugom a jutalom falatot a másik szobába, vissza megyek a kutyához, várok fél percet majd mondom neki h mehet, keresd.
Az etetésnél is, leteszem a kajáját a földre, magamhoz hivom, már egyből leül elém és nyomja a pacsit, és néz rám vár h mikor adok rá engedélyt h egyen.
A lakáson belül minden működik, hallgat ránk, nem megy fel a kanapéra, csak ha megengedjük neki (van h néha a barátom felhívja magához de nem megy fel , szerintem azért mert pont a barátom volt aki sokszor leszídta régebben mikor csak úgy gondolt egyet és felmászott a kanapéra semmi "kérdezés" nélkül.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!