Hogy lehet egy kutyás "úttestbiztossá" tenni?
Szeretném nyugodtan póráz nélkül sétáltatni kutyusomat. Már nagyon szépen haladunk, egyre jobba a behívás, nagyon jól alakulnak a dolgok.
Viszont az úttestre simán lesétál. Most azt csináljuk, hogy minden egyes átkelésnél megállítom, megdicsérem. Majd mondom neki hogy gyere és akkor jöhet. Amikor átérünk, megint megdicsérem, ha szépen láb mellett jött közben.
De sajnos nem mindig áll meg, vagy van hogy megáll, de hamarabb elindul mint ahogy megengedem neki.
Még csak 2,5 hete van nálam, korábban sosem volt sétáltatva, tehát az alapoktól kezdtük a tanulást. 8 éves. Jó ez ha így folytatom, és idővel beérik a dolog, vagy van rá valami más módszer?
Azt szeretném hogy ha soha, semmilyen körülmények között nem menne le! Nővérem pulija tudja ezt. Azzal a módszerrel tanította ahogy most én, viszont ő egész babakutya korától kezdve póráz nélkül sétál, így szép lassan rögzült neki a dolog. De mivel az én kutyim már 8 éves, lehet hogy ez neki nem lesz elég.
Hogy érted, hogy hozzak szabályt? Hogyan értessem meg vele?
Mit értesz az alatt, hogy tudok e egyáltalán büntetni?
Igen, én is tudom hogy nagyon szép eredmény, nagyon büszke is vagyok rá hogy ennyire ügyes. :) Csak hátha van valami még hatékonyabb módszer.
Mindenképpen meg akarom neki tanítani. Városban lakom, tehát gyakorlatilag csak lakott területen járunk, így nem tudok vele erdőbe, meg mezőre járni. És mindkettőnknek jobb ha tud póráz nélkül jönni velem. Neki is sokkal nagyobb élmény így sétálni. Persze nem a belvárosi forgatagban akarom elengedni (bár nővérem kutyáinak ez is simán megy), csak legalább a környékünkön a kicsi csendes utcákon.
Ha tud már leülni és helyben maradni megtaníthatod hogy minden útnál üljön le. Könnyebben megtanulják, mint az állva helyben maradást. Ha úttesthez ér kiadod neki a parancsot. Egy idő után berögzül, hogy minden útnál ül van.
Két hét alatt ez is hatalmas eredmény.
én először rágyurnék az ültetés helyben maradással. Mégpedig ugy, hogy odafigyelsz, melyik lábaddal lépsz ki.
A kutya sokkal hamarabb ért testjeleket, mint vezényszavakat. ha ültetésből elindusz vele, mindig a bal lábaddal lépj ki először, akkor a kutya is követ, ez a vezetőlábad, a kutyának segitség. ha jobb lábbal, akkor a kutya ülve marad a helyén. Amikor ezt jól begyakoroltátok, majd meglátod, hogy ha jobb lábbal lépkedsz előre-hátra, a kutyának esze ágában sincs elindulni. nem tudom mennyire irtam le érthetően:) De érdemes kipróbálni, nagy segitség.
Sosem lesz biztos, ha feladatként tanítod neki. A szabály az azért szabály, mert ha megszegik büntetés jár érte, nem azért, mert ha betartják, jutalom jár érte.
Én úgy csináltam, hogy mentem mintha mi sem történt volna, leléptem az útról, és abban a pillanatban, hogy lelépett, azonnal leordítottam a fejét, és vissza a kiinduló pontra, mentünk megint. Ezt egy ideig minden járda szegélynél el kell játszani, aztán nagyjából beáltaláosítja (szabályt amúgy könnyebben is általánosít, mint feladatot).
De azt nem lehet elégszer elmondani, hogy a kutyák nagyon jó és alapos megfigyelők, de nagyon rosszul általánosítanak. Tehát valószínűleg idegen helyen és egy-kétszer rá kell szólni és odalépni neki ahhoz, hogy tudja, hogy ott sem léphet le, és ismert helyen is környezetváltozásnak számít ha pl. leesik a hó és minden fehér. Ismerek olyan kutyát, akinél a gazdi azt hitte, hogy már tök pöpec mindenhol a járdaszabály, és egy hóesében a kutya kilépett a busz elé. Szerencsére nem lett baj, csak sosem szabad szem elől téveszteni, hogy ami nekünk ránézésre azonos körülmény, az a kutyáknak minden felülíró változás lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!