Mostanában melyik kutyafajták a legkelendőbbek, és a legkeresetlenebbek?
Itt sokat olvasom ezeket a fajtákat: Westi, yorki, havanese, bolognese, border collie(remélem jól irtam)...stb. Én nem vagyok valami nagy kutya szakértő, de mielött itt olvastam volna ezeket a fajtákat, azt se tudtam, hogy léteznek... És, ezt most nem bántásból mondom! Itt kb. nem akarok túlozni minden oldalon legalább 2 kérdést látok, amiben benne vannak ezek a fajták... Enyire "menők" ezek a kutyák?
És, melyik ma a legkereselenebb kutya, úgy értem, melyik fajt(a)ák amik a legnépszerűtlenebbek?
A legnépszerűbbek: yorki,beagle,bolognese,havanese,labi,golden,amstaff,németjuhász
A legnépszerűtlenebbek: azokból sok van :) sok olyan fajta an,ami nagyon ritka,és még nincs elterjedve...
De az agarak nem annyira eltrejedtek mint divatkutyák,néhány vadászkutya pl. kopók,vérebek.
Pár molosszer: fila brasilerio,tosa inu,alano stb...
És rengeteg van még,amikről valószínűleg nem is halottunk.
Ja,és sajnos a magyar kutyák sem épp népszerűek,bár egyre többet látni belőlük.
Azért ne feledjük el, hogy ezek a kutyák nem véletlenül terjedtek el, vannak tulajdonságaik, amik a városban, lakásban is lehetővé teszi a tartásukat. Csak azután jöttek be a szaporítók, MIUTÁN elterjedtek, tehát alapjában véve nagyon jó kutyák ezek.
A pulit, pumit, mudit nem lehet lakásban tartani, tehát eleve kiesik egy nagy része az embereknek. Én pumit szerettem volna, de végül be kellett látnom, hogy az életszakasz, amiben vagyok nem alkalmas pumi tartásra. Az uszkár-pumi mix tökéletes választás volt. :)
A kuvasz, vagy a komondor, meg annál inkább nem tartható városi környezetben, mellesleg a legtöbb őrkutya a kertekben, amit látok puli vagy kuvasz, vagy mix. Úgyhogy szerintem egyáltalán nincsenek elhanyagolva a magyar fajták, csak ezek speckó munkakutyák. :)
Őszintén szólva nem is akarom/szeretem látni a pumit, mudit, pulit a városban... Egyszerűen nem ide illenek. Persze tele van a város rajongókkal, de hát ők úzgy foglalkoznak a kutyáikkal, amit nagyon sokan nem tehetnek meg.
Bemásolnék egy cikket, kicsit hosszú, de szerintem nagyon igaz.
Az Országgyűlés nemzeti kinccsé nyilvánította ősi magyar állatfajtáinkat, köztük a kilenc nemzeti kutyafajtát is.
De milyen a magyar?!? Olyan, mint minden mással kapcsolatban! Miért trendibb dolog whisky-t inni, mint Unicumot, és miért finomabb sokkal a tequila, mint a szatmári szilva?
Törjük meg a rossz szokást!
Magyar embernek magyar kutyát!
De VIGYÁZAT!!! Elkerülvén, hogy a saját kardunkba dőljünk, tisztáznunk kell pár dolgot:
1. Ölebet szeretnél? Ugrásszerűen megnőtt az utóbbi években a törpe fajták népszerűsége: soha ennyi yorkshire terrier nem rótta még a magyar utcákat rózsaszín masnival a „hajában”, és soha nem találkozhattunk még ennyi divatosan fazonírozott west highland white terrierrel. A magyar fajták között igazi öleb nincs, még a kistestű terelőfajtáink is nagyobbak a westie-nél, ráadásul nyírni sem szokás őket…
2. Marcona kutyát akarsz? A másik igen divatos fajtacsoportot a különféle masztiffok és harci ebek alkotják. A magyar őrzőkutyák semmivel sem puhányabbak, mint ezek a sokak által bizalmatlanul méregetett állatok, de ez nincs „rájuk írva”. Márpedig manapság nem elég keménynek lenni, annak is kell látszani.
3. Különleges kutyát vennél? Nagy a keletje az extrém fajtáknak. Lehet turcsi orrú, lepedőnyi fülű, harmonikabőrű vagy tetőtől talpig kopasz, az sem baj, ha mindez tömérdek öröklött rendellenességgel jár – a lényeg, hogy különleges legyen! A magyar kutyák mindegyike egészséges, természetes fajta, végletes tulajdonságok nélkül. Az egyetlen igazán egyedülállónak mondható küllemi sajátosság a puli és a komondor zsinóros „subája”, de úgy látszik, ez csak külföldön kuriózum…
4. Sportkutyát szeretnél? A jó sportkutya meghatározó tulajdonsága a feltétlen engedelmesség. A magyar kutyák többségének ez nem kenyere: eredeti feladatukat önállóan végezték, ebből adódóan céltudatos egyéniségek, akik hűséges társak ugyan, de nem szeretik, ha ugráltatják őket. Kivételt e tekintetben a két vizslafajta és a három terelőkutya képez, amelyeknek együttműködésre való hajlama sokkal erősebb, mint az agáré, a kopóé vagy a nyájőrzőké, ezért sportkutyának is beválhatnak.
5. Médiasztár kellene? A sikeres könyvekben, illetve ma már inkább filmekben szereplő kutyafajtáknak a népszerűsége mindig megugrik. A skót juhászkutyának népes rajongótábort eredményezett a Lassie hazatér, a német juhászkutyának a Kántor, a szánhúzóknak Jack London Alaszka-történetei, a dalmatának a 101 kiskutya, a golden retrievernek az Úton hazafelé, a bernáthegyinek a Beethoven és így tovább. Abban, hogy a magyar fajták között a rövidszőrű magyar vizsla toronymagasan vezeti a népszerűségi listát, minden bizonnyal szerepe volt a Frakk-sorozatnak.
Ha viszont valami igazán gyönyörűségesre vágyik az ember, a kézenfekvő választás a magyar eb!
Sajnos ez egy önmagát gerjesztő folyamat.
Ha egy fajta kezd népszerű lenni, egyből mindenki szaporítani akarja. Ezek után persze olcsóbban adják, mert egyrészt nem tenyésztik, csak születnek, másrészt a kereslet-kínálat miatt egyre lejjebb megy az áruk.
És mivel ilyen kutyákat lehet olcsón is kapni, meg minden második hirdetés pl. golden retrieverről szól és nem kell messzebb menni érte, mint a szomszéd utcába, egyre többen veszik az adott fajtát és még elterjedtebb lesz.
Ugyanakkor lehet, hogy egy másik fajta sokkal jobban megfelelne adott igényeknek, csak épp nem ismerik.
Még itt ezen a fórumon is ha felmerül a kérdés, hogy milyen kutyát vegyen valaki, azonnal a divatfajtákat nyomatják neki, általában olyanok, akik mást nem is ismernek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!