Moszkvai őrkutya gyorsan tanul?
Szüleim elhatározták, hogy Moszkvai őrkutyánk lesz és addig nem nyugszanak míg egy megbízható tenyésztőtől nem veszünk egyet.
Persze az én feladatom lesz a tanítása, ül, fekszik, marad, stb.
Az eddigi kutyámnál mindent megtanult, tudott pórázon szépen közlekedni, majd utána póráz nélkül is és akárhová mentünk ott eltudtam engedni.
De az például tacskó volt.
Egy ilyen hatalmas kutyánál, mint a moszkvai, hogyan tudom megtanítani, hogy rendesen menjen pórázon?
A tacskóm mellett volt egy német juhászom is, de őt 3 hónapos korában kezdtem tanítani a pórázra, először bent az udvaron ahol meglepően jól engedelmeskedett, de amint kiléptünk az utcára húzni kezdett. Majd mikor ugatni kezdtek rá a kutyák megállt, és morgott, ugatott rájuk. Próbáltam pedig magamra vonni a figyelmét, mind hiába, próbáltam étellel, akkor letudtam ültetni, hogy szembe legyen velem, de amint megkapta a kajáját, várt még h kap-e, és mikor indultunk tovább tovább ugatott, ugrált, morgott.
Hogyan lehet ezt a következő kutyusnál megelőzni? illetve ti hogyan tanítottátok meg, hogy ne figyeljen más kutyákra?
Teste: A moszkvai őrkutya nagytermetű, erőteljesen masszív felépítésű, fejlett izomzatú kutya. A melle mély, széles és hosszú, elülső része néha kiszögellik a váll-inak, izületek előtt. A kutya marja magas, széles, hosszú, izmos, jól körülrajzolt - különösen a kanok esetében. A marnál lévő magasság kívánatos, hogy nagyobb legyen a keresztcsont magasságánál. A háta egyenes, erős, széles és izmos. A törzs két oldala megközelítőleg egyforma. Az állat dereka rövid, széles, izmos, nem nagyon kidomborodó. A hasa feszes. Nagy, kerek mancsai vannak. Farka magasan tűzött, széles és tömött. Nyugalmi helyzetben a prémszegélye lefelé áll, könnyedén behajlik a végén. Izgalmi állapotban felemelkedik, sarló alakban emelkedik a hátgerinc fölé.
Feje: Koponyája széles, a homlok szintjén kevés domborulattal. Homloka nem előreálló, melyet két részre egy nem nagy hosszanti borozda oszt szét. A pofa némileg rövidebb a homloknál, tompa, plasztikus. Párhuzamos vonalban van a homlokkal, vagy könnyedén felhúzott. Határozott a szemöldök íve, az orrcimpája nagy és fekete. A háromszög alakú fülei az elülső szélükkel a fejhez simulnak. A tövüknél zömökek, sötét színűek. Szemei nem nagyok, sötétek, kerek formájúak, előre tekintők. A szemhéjak feketék és szárazak. Fogai testesek, fehérek, szorosan egymáshoz zárulnak, teljes épségben 42 foga van a kutyának. A metszőfogak egy síkban helyezkednek el a tövüknél. Harapása ollószerű.
Marmagassága: A kanok marmagassága 68-78 cm, a szukáknak 66-73 cm.
Marmagasság minimum: 66
Marmagasság maximum: 78
Testtömege: 50-70 kg
Szőrzete: A szőrzet erős és vastag, szorosan a testhez simuló, sűrű, jól fejlett aljszőrzettel. A fejen és az elülső oldalon a szőrzet rövidebb és testhez simuló. A nyakon erősen fejlett, különösen a kanoknál. Itt sörény látható a fülek mögött. A lábszárak hátsó felületén és a farkon hosszabb a szőrzet. Megengedett a csekély hullám a szőrzetben, vagy a hátsó végtagoknál.
Színei: Fehér és rőt vörös, fehér és szürkésbarna, fehér és vörösesbarna, foltokkal. Jobbnak tartott a „teljes kabát”, ekkor fehér a mell, a gallér, a mellső lábak a térdig, a hátsók lábszárig fehérek, valamint a farok fele. Kötelezőek a sötét színek a füleken, és a fehér sáv a homlokon. Szimmetrikus fekete, vagy sötétbarna maszkja van.
Alomszáma: 3-9 kölyök
Várható élettartama: 12-14 év
Vérmérséklete
Jelleme: Kitartó, szívós, nem igényes eltartását illetően, képes alkalmazkodni az eltérő időjárási és egyéb viszonyokhoz. Kiegyensúlyozott lelkiállapotú, erős idegrendszerű.
Társas viselkedése: Nagyon bizalmatlan az idegenekkel szemben, ezért kiváló őrszem, éber territóriumőrző. Félelmetes testőr. Nagyjából 1 éves koráig fogad be idegeneket, ezután már szinte lehetetlen „lekenyerezni”.
Általános gondozási tudnivalók
Szőrzetápolási igénye: A moszkvai őrkutyát ajánlatos legalább heti egy alkalommal alaposan átfésülni. Hosszú és vastag szőrzete leginkább a fülek mögött vagy a végtagok hátsó felületén hajlamos összegubancolódni, ezért itt elengedhetetlen a gondozása. A kiskutyák kölyök-szőrüket nagyjából fél éves koruk után veszítik el a legközelebbi tavaszi vagy őszi vedléskor. Tavasszal és ősszel az elhullatott szőr mennyisége megnő, ilyenkor gyakrabban át kell kefélni. A nyári bundában lényegesen kevesebb az aljszőrzet mint a téli szőrzetben.
Tanítása: Rendkívül értelmes fajta, könnyen és gyorsan tanítható alapvető engedelmességi feladatokra. Nagyon fontos, hogy a nevelés során őszintén, egyértelműen és következetesen kell vele bánni. Aki nem biztos magában vagy nincs ilyen jellegű tapasztalata az forduljon kutyakiképzőhöz, mert rosszul nevelve a legjobb kutyát is elronthatjuk! Fontos, hogy a moszkvai őrkutyát nem szabad őrző-védő feladatokra oktatni! Ezt a tulajdonságot ösztöneiben hordozza és egy ilyen irányú kiképzéssel összezavarjuk a kutyát vagy a gazdájával szemben is agresszívvá válhat.
Mozgásigénye: A moszkvai őrkutya nem lakásba való! Még átmenetileg sem, mivel ez izületi- és csontozatbeli károsodással járhat számára. Nagytestű kutya lévén elengedhetetlen – főleg 2 éves koráig – a rendszeres mozgás biztosítása. Az izomzat megfelelő fejlődéséhez a legjobb, ha van egy másik kutya is mellette, akivel játszhat és szaladgálhat. Ez futtatással, sétával nem biztosítható. Mozgásigénye közepesnek mondható, 300-400 négyzetméteren már elegendő tere van.
Alkalmazásai: Őrző-védő feladatokra ideális, mivel csontozata durva, vastag szőrzete megvédi a legnagyobb hidegtől is.
Ha rám hallgatsz akkor elviszitek egy kutyasuliba.
Ott szépen megtanultok mindent pár hét (esetleg hónap) alatt.
Érdemes rászánni a pénzt.
Egyébként már kis korától vinni kell(ene) mindenhová, hogy minél több dolgot megtanuljon, ismerjen. Így mire felnőtt lesz, vagy legalábbis már nem kölyök kutya akkor nem lesz annyi szokatlan-ismeretlen- tárgy, cselekvés, viselkedések sétáltatásnál.
Minél többféle inger érje kiskorában, ez a lényeg. Erdőben, városban, tanyán, jószágok között, gyerekek között, mindenhol járjon, és menjen mindenhová.
Kiskorában ha nem szoktatod hozzá azokhoz a dolgokhoz- viselkedésekhez, amelyek jellemzik a Ti életmódotokat, mondjuk pl. mentek nyaralni kocsival, de Ő még nem utazott kocsival, akkor nagy korában már szinte lehetetlen lesz rászoktatni, max nagy kínok között.
ajánlom a Hidegkúti vagy a Budakeszi vagy a biatorbágyi kutyasulit. Mindháromban van a fajtához jól értő oktató.
Amúgy szerintem a tacsi és a nj után fogják kellemetlen meglepetések érni a szüleidet. Nem egy kategória az előzőekkel.
A budakeszi kutyasuliba mi is jártunk.
Mindennek nevezném őket, csak fajtához értőnek nem.
Konkrétan az 5 hónapos kaumat beállították ŐV-re, mert "ez kemény kutya, ezt már most kézben kell tartani"...
De nem ám személyreszabott ŐV, vagy ilyesmi (amúgy kauval tilos is, azóta tudom), hanem durr bele a közepébe, álljunk köre a többi kutyával, és jöttek a segédek, hergelték, úgy bevadították, hogy 3 alkalom után minden embert szét akart tépni (az addig tök normális kutyám)...
Szerencsére egy tükör suliban sikerült helyrehozni a hibát, de nem kis munka árán...
Szerintem is rögtön vidd kutyasuliba, ha a német juhászod ezt csinálta, a moszkvai nem húzni fog pórázon, hanem kitépi a kezedből a pórázt - és akkor én nagyon nem szeretnék a környéken lenni...
Javaslom, a középfokú tanfolyam után - ha tükörsulit választanál - kezdjetek esetleg mantrailingezni, az segít megerősíteni az emberekkel a kapcsolatát, de ne félj, ez egy pillanatig nem fogja befolyásolni a házőrzést...
És jó, amit írt egy előző válaszoló, hogy még kicsiként szoktassátok mindenféle ingerhez, de ha közben Te nem a megfelelő minőségben tudsz felállni a kutyának, csak bevadíthatjátok...
(Velem is ez történt...)
Ezek a kutyák nem cuki bernáthegyik meg leonbergik...
Köszi a válaszokat, nem első kutya lenne, a fent említett kutyák az utolsóak voltak nálunk, de előtte volt szintén németjuhász, rottweiler, malamut.
S eddigi kutyáknál mindent jól megtanítottam, mindenféle könyvek, kutyasuli nélkül is, az utolsó németjucinál adódtak gondok a sétáltatásnál, domináns volt, és 2 hónapos korában próbáltam meg először sétáltatni, ráadtam már előtte is a nyakörvet, hogy szokja, majd eleinte hámmal próbálkoztam de ledermedt tőle.
Próbáltam jutalom falattal, s végre sikerült is.
Utána sok helyre vittem hogy érjék a sok ingerhatások, játszótérre gyerekek közé, kutyás parkba stb. De sosem volt kimondottan csendes kutya, már akkor morgott védelmezett. Az apa kutya robbanóanyag kereső volt, az anya kutya pedig rendőrkutyaként szolgált. Így lehet a vérében volt ez a viselkedés.
Szóval mindenkinek köszönöm az eddigi válaszokat, de leginkább mi őrző kutyának szeretnénk, mert itt rohamosan megnőtt a betörés száma, olyan helyeken, ahol nincsenek kutyák.
NE vigyétek kutyaiskolába! Hülyeség. én a 11. szülinapomra kaptam és elvittük iskolába, az oktató mondta, hogy ez egy hülye kutya, semmit nem fog megtanulni. és én egyedül elkezdtem 3 hónapos kortól tanítani és lám nagyon sok mindent tud: ül, fekszik, pacsi, ott marad, gyere ide, megeheted, nem eheted meg, ugass, maradj csöndbe, kúszik, fuss, bújj át. Most tanítom neki az utánozzt és egész jól megy neki.
ui.:bocsi, egy kicsit késve írtam ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!