Kutyagazdik! Jó a kutyának a tej?
Nálam okosabbak már megírták:
"A tej fehérjéje, a kazein könnyen emészthető, mert a gyomorban pelyhes formában csapódik ki (koaguál). Emészthetősége a homogénezés és a pasztőrözés után tovább javul, mert a kazein-alvadékrögök mérete nagymértékben csökken. Előnye még, hogy - ellentétben a húsfehérjékkel - purinban és nitrogénben szegény. Esszenciális aminosav-összetétele alapján naponta 3 dl tej vagy ezzel egyenértékű tejtermék egy átlagos (75 kg) súlyú felnőtt ember szinte teljes szükségletét fedezi (a metionin nevű aminosavból kisebb mennyiség található benne). A tejfehérje növényi eredetű fehérjékkel együtt fogyasztva növeli azok biológiai értékét.
A tejzsír jól emészthető, előnyös a zsírsavösszetétele, az olvadáspontja és az emulziós állapota. Az egyik legfontosabb természetes emulzió. Zsírtartalmának nagy része nem bomlik le, a májat elkerülve közvetlenül szívódik fel a bélből a szervezeten belüli felhasználási helyre. Telítetlen zsírsavtartalmának kiemelkedő alkotóeleme a linolsav és az arachidonsav. Linolsavból kevesebbet tartalmaz, mint a növényi olajok, viszont jobb hatásfokkal alakul át a szervezetben nélkülözhetetlen arachidonsavvá. A benne található úgynevezett foszfo- és glikolipidek szintén javítják a tejzsír emészthetőségét.
Jellemző szénhidrátja a laktóz (tejcukor), amely elősegíti az ásványi anyagok közül a kalcium, a magnézium és a foszfor felszívódását. A tejcukrot az emésztés során a laktáz enzim a bélben galaktózra és glukózra bontja. Ezeket a tejsavbaktériumok tejsavvá erjesztik, ez biztosítja a vastagbél megfelelő savanyú környezetét.
A tehéntej koleszterintartalma sokkal kisebb, mint a többi állati eredetű élelmiszeré: 10 mg/100 g.
Ásványi anyagai: nátrium, kálium, kalcium és magnézium, nyomokban fellelhető még a vas, a mangán, a réz, az ólom, az alumínium és a jód. Fontos szerepe van a csontképzésben a kalciumnak és a foszforsavas sóknak."
Nem felesleges a tejtermék!
Kecsketejet, natúr joghurtot, kefírt, túrót stb. kifejezetten ajánlott adni, ha pl. vki saját maga állítja össze a kutyája étrendjét!
Ez butaság. Nem ajánlott, hanem adható. Ne keverjük a két fogalmat. Ez megint a kultúrtartás hülyesége. 5 év múlva meg ajánlott lesz multivitaminnal etetni a kutyát, mert valami agyament kitalálja.
Lehet neki adni. De nem szükséges. A kutyafélék remekül megvannak tejtermék nélkül.
Egyáltalán nem kevertem össze. A BARF étrend pedig nem az elmúlt 5 évben alakult ki, csak itthon nem volt eddig túlságosan ismert.
Angol és német nyelvű oldalakon sokat olvashatsz róla, ahol AJÁNLJÁK a tejtermékeket.
"na de ha kérdező egy hétig mondjuk mindennap adott tejet azt nem nevezném követelésnek"
Ő írta, hogy a kutya alvás előtt kiköveteli. Azért arra nem adnék, hogy a kutya tudja, hogy mi a jó neki, az enyém nyáron a fagyit kétpofára tömte volna...
Szakadjunk már le erről a BARF-ról. Jobb mint a táp, de azért ne misztifikáljuk már túl.
150 vagy 500 éve is megéltek a kutyák, pedig nem számogatták ki naponta nekik a kalóriát és hogy miből mennyit ehet. Ráadásul jóval egészségesebbek voltak, mint a mai kutyák 90%-a.
Elkezdték tudományos irányba vinni ezt a dolgot, teljesen feleslegesen. Meg kell nézni, hogy mit esznek a kutyák legközelebbi rokonai. Annál nincs jobb, hiszen a természet erre szelektálta őket több 40 millió év alatt, mióta kutyafélék léteznek. És nem azt mondom, hogy nem lehet neki tejet adni. Mértékkel lehet adni, de amúgy teljesen felesleges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!