Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ideggyenge a kutyám?

Ideggyenge a kutyám?

Figyelt kérdés
6 hónapos golden-labrador keverék. Jártunk kutyaoviba, sajnos ezt jelenleg családi okok miatt szüneteltetnünk kell. Rendszeresen van sétáltatva, pórázzal, póráz nélkül. Sokszor van, hogy magammal viszem, ha dolgom van a városban. Az idegenekkel bizonytalan. Eleinte mindenkit megugatott, most meg ha egy idegen sétál el előttünk, mellettünk, akkor a kutya mögém bújik, és úgy kell magam után vonszolnom. Fél a nagyobb autóktól, teherautóktól, buszoktól, kamionoktól, és az építkezéseknél használt gépektől. Az idegen kutyákat megugatja. Nem értem. Rendszeresen van szocializálva, naponta több órás séta, tanulás. Most, hogy nem tudok oviba menni vele, összejárok pár kutyással. Ha idegen kutyával találkozunk, akkor csak addig acsarog rá, amíg meg nem szagolja a másikat, utána már semmi baja. A gyerekektől retteg. A régi helyén bántotta egy kis görcs gyerek. Segítsetek légyszi, mindent megteszek, hogy rendes kutyaélete legyen, de kezdek elkeseredni. Mit tegyek? Oviba most nem tudom vinni, de így is találkozik más kutyákkal. Ott már amúgy is minden kutyát ismert, tehát ott már nem érte újdonság. Ideggyengeségre utalnak ezek a jelek? Akinek volt tapasztalata ilyen kutyával, az adhatna pár tanácsot, hogy mit csináljak.

2012. nov. 9. 09:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Mit teszel, amikor ilyeneket produkál, hogy magugat dolgokat, meg mögéd bújik? Ha simogatod, nyugtatod, bátorító hangon beszélsz hozzá, akkor lehet, hogy csak ez a hiba, hogy te akaratodon kívül bátorítod erre a viselkedésre, akkor nyilván csinálni fogja.

De ha a régi helyén bántották, vagy simán csak ingerszegény környezetben nőtt fel, akkor meg egyszerűen idő kell neki, hogy megtanulja kezelni ezeket a mindennapi helyzeteket. A rossz élményeket nem felejtik el egyik napról a másikra.

2012. nov. 9. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy ilyenkor nem szabad simogatni, meg nyugtatgatni. Én úgy teszek ilyenkor, mintha a megugatott embert, kutyát vagy tárgyat észre se venném, és megyek tovább. Ekkor ő nem akar engem követni, és kissé erősebben húznom kell magam után. Nem tudom mit csinálok rosszul. A pozitív dolgokat erősítem benne, a negatívakat pedig "nem veszem észre". Lehet ez a baj? A negatívval is kezdenem kellene valamit? 6 hetes kora óta velem van. Tudom, nem lett volna szabad elhoznom, de a régi "gazdái" nem voltak hajlandók tovább maguknál tartani. Úgyhogy inkább elhoztam, mintsem odaadják valami jöttmentnek.
2012. nov. 9. 10:32
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Hmm, hát így fura. Kicsi korától kezdve ilyen, vagy csak később kezdte el? Az oviban mit mondtak rá, mitől lehet bizonytalan?
2012. nov. 9. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Nem a kezdetektől ilyen, kb 1 hónapja. Az oviban nem volt jele ennek. Amikor elkezdtük az ovit, még nem volt ilyen. Akkor volt 3 hónapos. Aztán amikor előjött ez a fura viselkedés, mondtam a kiképzőnek, hogy valami megváltozott a kutyában. Akkor még nem volt ennyire durva a helyzet, mint most, úgyhogy azt mondta, csak azért van, mert még fiatal, és még nem fedezte fel a világot, majd kinövi. Most szeretnék majd felkeresni egy neves kutyaiskolát, a Cerberosra gondoltam, hátha ott segítenek. Mert az ovi, ahova jártam, egy "nevesincs, vidéki" iskola volt. Viszont a Cerberossal még várnom kell, amíg itthon nem rendeződik a helyzet. De addig is szeretnék javítani a kutya viselkedésén. Csak nem tudom, hogy álljak neki...
2012. nov. 9. 10:53
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Amit csinálsz, az alapvetően nem rossz, innentől kezdve szerintem látni kéne a kutyát, hogy bármit lehessen mondani. A Cerberosban fognak segíteni, ez biztos :)
2012. nov. 9. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Bízom benne, hogy tudnak segíteni. Köszönöm, hogy időt szántál rám! :)
2012. nov. 9. 11:55
 7/15 anonim ***** válasza:

Nekem félős kutyával nagyon-nagyon bejött a klikkerezés. Mármint a formálásos klikkerezés, amiben neki kell kitalálnia mit várok tőle. Iszonyatos tempóban kezdett el nőni tőle az önbizalma (pedig ez egy 7 éves, borzasztó félős szocializálatlan kutya volt).

Miután otthon már produkálta magát a klikkerre, elkezdtem vele kint gyakorolgatni, és mindenféle dologra klikkeltem, ami a kiegyensúylozottság felé mutat. Tehát ment a klikk arra, hogyha kiemelte a farkát maga alól, vagy épp hegyezte a fülét. Ment a klikk a szaglászásra, mindennemű érdeklődésre.

Ha valamilyen szituációban megijedt, én azt csináltam, hogy megálltam és merev arccal bámultam a távolba, kivártam míg magától mutatott bármilyen más viselkedést, ülést, vagy rám nézést, bármit, és arra ment a klikk.

Én ezzel a módszerrel ki tudtam annyira terápiázni a félelmét, hogy sok ember között is szépen működött, magától bejött az állatorvoshoz, stb.

De a terápiánál nagyon fontos az is, hogy mindig igyekezz csak akkora kihívás elé állítani, amit még képes megoldani, került az olyan helyzeteket, amiben megijedhet, ne akard mélyvízbe dobni. Szépen fokozatosan kell felépíteni, hogy egyre magasabb ingerkörnyezetben is magabiztosan viselkedjen.

Tehát a járművekkel is olyan helyen kezdjetek ismerkedni, ahol a járművek kevesen vannak és nem nagyon mozognak. Gyerekekkel is először csak messziről, olyan távról ahol még nem fél, és fokozatosan menjetek közelebb.


A másik, ami nagyon nagy segítség lehet a terápiában , az egy másik, magabiztos kutya jelenléte, meg egyáltalán a kutyatársaság.

És még annyi infó, hogy ivarérés környékén kezdődik a védőösztönös érés is, ilyenkor ha valamitől nagyon megijed, az sokáig hatással lehet rá.

2012. nov. 9. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Ez elég jó módszer, amennyiben a kutya a múltja miatt mutatja ezeket a reakciókat. De ez esetben normális körülmények között nőtt fel a kutya, valami oka van a viselkedésnek, amit előbb nem ártana azonosítani, mert amíg azt nem iktatják ki, lehet neki klikkelgetni, de komoly javulás nem lesz, mert folymatosan ott lesz a hátráltató tényező is.
2012. nov. 9. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Az én kutyám is megugat minden kutyát, de olyan szinten, hogy nehezen tudom elvonszolni. 2 éves és kutyasuliba is jártunk, egyébként semmi baja a kutyákkal, szintén miután megszaglászta, meg csak pórázon ilyen, szabadon semmi gond nincs vele. Az enyém kan és azt mondták védi a területét azért lehet. Én se foglalkozok vele mikor megugat egy kutyát, de ugyanúgy csinálja már 1.5 éve, amikor véletlen nem ugatja meg meg akkor megsimizem és jutifalit adok neki. Úgy néz ki nem válik be, de nincs több ötletem.
2012. nov. 9. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Akumi, az általam említett kutya múltjában sem volt semmi. Családban nőtt fel, kiskora óta félt, ezért nem is erőltették a sétát soha, emberek elől pedig simán elbújt a kertben. Nem zavart senkit a félelme, csak gondolom őt magát, de soha sem bántották, vagy ilyesmi. Annyi, hogy 7 éves korában elvitte a bank a család feje fölül a házat, és a kutyát ki kellett mozdítani a kertből, és muszáj volt kezdeni valamit a félelmeivel. Alapvetően a kreativitás fejlesztése, és az, hogy pici konfliktusokba teszed, amiket még éppen meg tud oldani és azokra mindre rájutalmazol, már jelentősen megnöveli az önbizalmát.

Illetve ha elég elszán a gazdi, akkor érdemes belekezdeni egy kimondottan terápiás célú (tehát csak zsákmányösztönön alapuló, játékos, pici konfliktusokat megoldós) örző védő munkába.

2012. nov. 9. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!