Hogyan tanitsam a kutyám támadni?
A kaukázusi és a többi hasonló pásztorkutya védőösztönös érése 1 éves kora körül kezdődik.
Örző-védő munkát otthon nem tanítunk a kutyáknak, és ahogy előttem elmondták, ezeket a fajtákat épeszű kiképző nem is kezdi el csibészelni.
Ezeket a fajtákat úgy tenyésztették, hogy zsákmányösztönnek nyoma sem lehet bennük, hiszen a jószág őrzése a feladatuk, kizárólag védőösztönből támadnak, ami nagyon leegyszerűsítve inkább félelmi reakció, avagy veszélyérzetből következik.
Az örző-védő munka a kutya zsákmányösztönére alapoz. Eleinte a jól felépített ÖV munka nem más, mint zsákmányjáték, amiben minimális konfliktust kell megoldania a segéddel, aminek jutamazásaként kapja meg a zsákmányt. Aztán ahogy nő a kutya magabiztossága, úgy kezdik el minimálisról építkezve a védőösztönös terhelést, amit ha megold (úgy építik fel, hogy sose legyen nagyobb kihívás, mint amit még meg tud oldani) akkor kapja jutalomnak a zsákmányt. Így lehet felépíteni egy tudatos őrzést a kutyánál, és így élesztjük fel a szunnyadó védőösztönt.
A zsákmány és a védőösztön működése abban különbözik, de igen jelentősen, hogy a zsákmányösztön az képes kifáradni, a védőösztön viszont nem. Mondok példát, hogy érthető legyen: a farkas bármennyire is éhes, csak x ideig kergeti a nyuszit, egy ponton túl már nem ér annyit a túlélés szempontjából az étel, mint amennyi energiát kivesz belőle a zsákmány megszerzése. Ugyanakkor, ha az odúját, ahol a kölykeit neveli megkörnyékezi egy medve, akkor a támadás nem zsákmányösztönből, hanem védőösztönből történik. A védőösztön természete tehát olyan, hogy az nem fárad ki egészen addig, míg az állat meg nem hal. A védőösztönből támadó állat voltaképpen az életét védi.
Az örző-védő munka lényege voltaképpen a kétféle ösztön egyensúlyban tartása, illetve a védőösztönös viselkedést tartják kordában a zsákmányösztön segítségével, hisz ez utóbbi egy sokkal kezelhetőbb, kiszámíthatóbb ösztön, amin keresztül meg lehet ismerni a kutya védőösztönös terhelhetőségét.
Ha túlnyomják a védőösztönös terhelést, abba a kutya összeroppanhat, aminek az eredménye egy félős, és ezért visszahúzódó, vagy éppen félelemből támadó kutya lesz, egyik sem éppen alkalmas házörzőnek.
Némiképp leegyszerűsítő a magyarázatom, de remélem azért nagyjából megmagyaráztam miért nem lehetséges örző-védő munka olyan kutyával, akinek zsákmányösztöne nincs, csak védőösztöne.
A védőösztön-vezére.t fajták viszont későn érő típusok, tényleg 1 éves koruk közül kezd beállni az ösztön, éppen ilyenkor kell nagyon figyelni, hogy milyen helyzetben ijed meg esetleg a kutya. Pl. egy rosszul végzett állatorvosi vizsgálat, vagy egy kiállításon túl erősen fellépő bíró évekre összetörhet egy kutyát, aki épp a védőösztönös érés folyamatában van.
De hogy valami jót is mondjak, semmi okod aggodalomra, nem lesz a kaudból (már ha tényleg az) plüssmedve, legalábbis most még nem kell aggódnod. 2-3 éves korára fejlődik ki benne teljesen a területvédő ösztön.
A maximum, amivel kicsit rá mernék segíteni az az, hogy melléteszek egy kimondottan csaholós kistestű kutyát, aki jelez a nagyfőnöknek, ha szerinte dolog van, a kau meg majd eldönti, hogy szerinte is veszélyforrás közeleg-e, vagy csak a kicsi csaholja túl a dolgot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!