Hogyan sétáltassam ilyen körülmények között?
2 hete hozzám került egy 2 éves kutya. Minden rendben van vele, de a séták sajnos katasztrofálisak! Amint kiérünk a kapun elkezd örömében nyüszíteni és próbál kiszabadulni a póráz "fogságából", hogy minél hamarabb menni tudjon sétálni.
Ez egyrészt nagyon kellemetlen nekem, mert azt hihetik az emberek, hogy bántom, másrészt meg veszélyes is. Ő egyébként fél a többi kutyától, faluban lakom, tehát nagyon sok kutya mászkál az utcákon. Már 1-2 alkalommal majdnem megtámadták amikor kibújt a nyakörvből, vagy hámból. A szomszédok nem éppen toleránsak a hangját illetően a sétáknál és utaltak már arra, hogy nem fog sok ideig élni ha még mindig úgy gondolom, hogy sétáltatni szeretném.
Közepes testű, de nagyon könnyen elhúz. Kutyasuliban már dolgozunk ezeken a problémákon, de ott is azt mondták, hogy ne számítsak arra, hogy bármi is javulni fog. Udvaron szépen, csendben sétál és láb mellett jön, de amint a kapuhoz közelítek vele már is megőrül. Próbálkoztam már a jutalomfalatos módszerrel, de ilyenkor nem érdekli őt semmi. Ha megállok és várok akkor egyből kiszabadítja magát és már fut is. Azt a módszert is próbáltam, hogy beviszem őt amint elkezd nyüszíteni, de nem rázza meg őt a dolog, megvárja a következő próbálkozásom.
Van valakinek ötlete, hogy hogyan tanítsam meg őt rendesen sétálni?
A pórázt próbáld a nyugalommal párosítani. Ha a kutya nyugodt rá a póráz. A kapunál leülteted kicsit kinyitod a kaput és amint izgatott lesz zárd vissza. Ezt addig még rá nem jön hogy csak akkor jut előbbre ha megnyugszik és addig ül a kapuba még te ki nem mész, ha izgatott akkor megint vissza. Nálunk ez sikerült, még régebben 1,5 éves kutyusunknál.
Vagy hogy ne húzzon a halti szájszíjjal is érdemes szerintem próbálkozni, mi azt is használtuk mindig és utána sokkal könnyebben mentek a séták.
(Nálunk az volt a probléma hogy a kutyánk szinte ki tört a kapun, de olyan erővel hogy majd ki tépte a kezemet)
Szia! Szerintem azt a kutyaiskolát, ahol azt mondták neked, hogy reménytelen a kutyád, azonnal cseréld le :) Vannak a Te kutyádtól problémásabb kutyák is, mégsem reménytelenek. Hallottál már a Cerberosról? Keress rá a neten. Profik! Bár nem a Cerberos oldalát, hanem egy kapcsolódó honlapot linkelek be neked, ami talán hasznos lehet, de a mostani iskolátok szerintem, nem nektek való. Kérj segítséget a Cerberostól, hogy élvezni tudjátok egymás társaságát a kutyussal, séta közben is! Sok sikert!
Bármilyen szorosra rakom (persze csak úgy, hogy ne legyen baja) a nyakörvet vagy hámot valahogyan mindig kiszabadítja magát. A kutyasuliban is nagyon meglepődtek azon, hogy amikor az oktató állította be a méretet akkor is kibújt.
Gondolkoztam már a haltin is, de félek, hogy abból is sikerülni kibújnia.
A kutyasulidban hülyeségeket beszélnek, hát hogy a fenébe ne változhatna ez a dolog, jézusom...
Ezt is olvasd el, minden séta előtt fáraszd le a kertben, amennyire lehet, így könnyebb lesz kezelni. És szerintem szerezz neki olyan retrieverpórázt vagy fojtónyakörvet, amin van stop, tehát beállíthatod a méretét a nyaka tetejéhez, onnan már csak nem tudja kihúzni a fejét.
Ilyenre gondoltam például: [link]
Vagy ilyenre: [link]
A csúszkákkal meg tudod határozni, mennyi mozgástere legyen a nyakörvnek, nem nyílik szélesebbre a beállítottnál, viszont ha húz a kutya, összébb szorul, úgy meg végképp nem tudja kihúzni a fejét.
Ha a kapu ennyire beindítja, én a helyedben gyakorolnám vele a kapun ki-be közlekedést minden séta előtt. Felcsatolod rá a pórázt, szépen leülteted a kapunál, kinyitod, a kutya még mindig ül, ha felkel, visszaülteted, kimész a kapun, a kutya még mindig ül, póráz a kezedben, kihívod (fontos, hogy csak vezényszóra mozdulhat el). Elsőre nem valószínű, hogy két perc lesz a dolog, rá kell szánni az időt. Ha a kaput, tehát a sétára indulást a halálra izgulás helyett az önfegyelemmel, nyugalommal fogja összekötni, és eleve úgy indultok neki a sétának, hogy maximálisan te irányítasz, ráadásul le is fáradt kicsit eleinte az újfajta rendtől meg az agymunkától, sokkal könnyebb dolgod lesz. Az első néhány tíz métert tedd meg vele úgy, hogy láb mellett viszed, de nem ám úgy, hogy te rövidre fogod a pórázt, ő meg belefeszül, hanem ahányszor megfeszíti, vagy csak látod, hogy meg fogja feszíteni, azonnal visszarántod láb mellé (a válla a térdeddel lehet maximum egy vonalban, hátrébb mehet, de előrébb nem), így fogja megtanulni, mit jelent a "lábhoz" (vagy "igazodj", vagy amit akarsz) vezényszó, és persze szintén az önfegyelemről van szó, meg arról, hogy te viszed őt sétálni ("vadászni)", nem pedig ő téged. Aztán egy ültetés után "mehetsz" vezényszóra kiengedheted pórázhosszra, sőt, hosszú pórázt is tehetsz rá, azon ki tudja magát mozogni, de mégis kontroll alatt marad.
Amúgy meg igen, falkavezérség ezerrel, igenis foglalkozzon veled az a kutya, ne nézzen levegőnek. Meg hát leginkább kérj segítséget egy rendes kutyaiskolán, ne olyan helyen, ahol csak vonogatják a vállukat megoldás helyett.
Fogadd meg a tanácsokat, ezek a legjobbak!!!
Még annyi, hogy a haltit úgy használd, hogy kiképzőpórázt teszel rá: egyik karabiner megy a nyakörvre-hámra, másik a haltira. A nyakörvvel nagyobbakat rántasz, a haltival kisebbeket HÚZOL! Vigyázni kell, mert ha megugrik vele, sérülhet is a nyaka!
ha van lehetőséged, vidd el autóval, valami nyugisabb helyre és próbálj ott gyakorolni.
az is segíthet, ha van egy ismerősöd idősebb nagyon nyugodt kutyával, akivel lehet együtt gyakorolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!