Tapasztalatok az elektromos (sokkoló) nyakörvről?
Én úgy gondolom, hogy ami felesleges fájdalmat okoz a kutyának, az nem jó nevelő eszköz...
Ennyi erővel a csecsemőre is tegyük rá, ha behugyozik, beszarik, vagy bőg, akkor nyomd meg a gombot és kapjon egy kis sokkot.
Az elektromos nyakörvet a hozzá nem értő, lusta "gazdiknak" találták ki. Gondolom amerikai találmány...
Teljesen felesleges az embert a kutyával hasonlítani.
A kutya állat és az is marad, bármilyen státusza van a gazdájánál.
Amikor valaki a nyakörvön vezetett kutyát éppen fordulásokkal próbálja rávezetni, hogy nem mehet előre, a kutya számára kb egyenlő hatás, mint egy 9 voltos nyakörv egyszeri jele.
Kedves kérdező, az indexen van vadászkutyás rovat és ott volt már szó ilyenről, olvashatsz személyes tapasztalatokat valamint jobban jársz ha a kérdésed ott teszed fel.
Amúgy az elektromos nyakörv jó kiképző eszköz lehet megfelelő kezekben, egyedül semmiképp sem próbálkoznék vele, csak már tapasztalt segítővel. Természetesen ez nem egy nélkülözhetetlen eszköz, a problémát máshogy is meg lehet oldani.
Akinek meg tényleg semmiköze a rendes vadászathoz az miért beszél hülyeségeket?
A kutya dolga általában nem az, hogy fogja magát és elmenjen vadászni, hanem, hogy a vadászok által meglőtt/kilőtt vadat előkerítse és behozza, persze a kotorékebeknek más feladatkörük van, a pointereknek (használják őket vadászatra itthon?) megint más...
Tehát ha fogja magát és mindenféle engedély nélkül nekiáll vadat űzni egyrészt azt elriaszthatja, másrészt olyan veszélyeknek teszi ki magát, hogy véletlenül őt célozzák be...
Szerintem ha valaki megfelelő módon alkalmaz egy márkásabb fajtájú elektromos nyakörvet, akkor rendkívül hasznos és jó dolog lehet. :)
Ez most olyan hogy akkor a lovaknál az elektromos villanypásztor állatkínzás? :D
Nem.. könyörgöm.. :D
Semmi baja nem lesz a kutyádnak ha okosan használod :)
A kutya falkaállat, számára természetes a rangsor, és a gazda fölé vagy alárendelt szerepet kap. A következetlen bánásmód megzavarhatja a kutya értékrendjét. Hétvégén szabad felugrálni, ölelgetik érte, de a hétfőn hazaérkező gazda tiltakozva ellöki a neki éppen megörülő kutyát. Honnan tudná az állat, hogy a vasárnapi farmer a kutyasétáltatós, a hétfőn viselt még kopottabb pedig a divatos utcai? Ha egyszer nevetnek a szófogadatlanságán, másszor pedig kiabálnak vele ugyanazért? Hol jó vicc, amikor ételt vesz le az asztalról, beugrik az autóba, felfekszik az ágyra, megkergeti a macskát, hol pedig büntetést kap érte?
Találkoztam már esettel, ahol a gazda (vagyis inkább: az állat tulajdonosa) baltával, ásóval, kalapáccsal, késsel, kapával, hurokkal, csákánnyal, gereblyével vagy vasvillával akarta a kutyája tudomására hozni, hogy valami nem úgy történt, ahogy a Homo sapiens ezen egyede elképzelte. A kutyák nem mindig élték túl ezeket az emberi (?) cselekedeteket.
Nézzük akkor azt az eszközt, ami viszont kifejezetten a kutyák fegyelmezésére szolgál, az elektromos nyakörvet!
Nagyszerűen alkalmas arra, hogy viszonylag nagy távolságról is hassunk a kutyára. Messzebbről, mint ameddig a kiáltásunk elhallatszik, és jobban érezhető a hatásunk, mintha megrántanánk a póráznál fogva. Ezek nyilvánvaló előnyök.
Hátránya a szakszerűtlen alkalmazásból eredhet. A póráz megrántását mi is érezzük, visszajelzést kapunk arról, ami a kutyának jut. Egy gomb megnyomása a távirányítón számunkra hétköznapi cselekedet: így váltunk tv-csatornát, indítunk filmet, kapcsolunk lámpát, nyitjuk az autónkat. A kutya a nyakörv távirányítójának a megnyomásakor egy jellegzetes hangot hall, amihez társulhat kellemetlen elektomos impulzus. Ez az áramütés nem veszélyes, fizikailag nem ártalmas, de kellemetlen, csípő érzés, amilyet a háziállatok elektromos kerítésénél ("villanypásztor") vagy az elektromos ösztökénél ("villanypuli") már régóta használunk. Nagyon hamar megtanulják a legbutábbnak tartott állataink is a hanghoz társítani a kellemetlen áramütést, és persze igyekeznek elkerülni azt.
A makacs (mert van ilyen) és önfejű csavargók (ilyen is van), de még a támadólag fellépő kutyák fegyelmezésénél is hasznos segítség. De csak szakszerű alkalmazás esetén, amit nem jó autodidakta módon elsajátítani.
Az nem állatkínzás, ha az önképző kör a saját nyakában hordva kísérletezget vele,
de az már igen, ha a gazda maga próbálgatja a kutyáján. Az ilyen ugyanis szükségtelen fájdalomhoz és szenvedéshez vezet, ami az Állatvédelmi Törvény értelmében állatkínzás, ezért tilos.
De mire is lenne jó? A következetlen és aránytalan fájdalomokozás nem szolgálja a tanulást, mert megzavarja az állatot, súlyosabb esetben a személyiségét is átalakíthatja. Honnan legyen önbizalma, sőt, bizalma, ha számára kiszámíthatatlanul fájdalom érheti és éri is?
Szakember kezébe való az elektromos nyakörv!!!!!!!!!!
akinél eredményt hozhat nehezen kezelhető kutyák esetében is. Ha a gazda már jól eltanulta a használatát, megértette és átérzi az ebben rejlő felelősséget (távolról okozható fájdalom), akkor neki is segíthet a kutyája nevelésében, kézben tartásában. Ne feledjük, hogy ez csak egy eszköz arra, hogy a kutyánkkal jó kapcsolatot alakítsunk ki, különleges helyzetben is legyen lehetőségünk éreztetni a kutyával akaratunkat.
Dr. Lorászkó Gábor
Az elektromos nyakörveknek több üzemmódja van. Van sokkoló (több fokozatú), van hangjelzés és van rezgő funkciója.
Legtöbb esetben a hangjelzés bőségesen elegendő mert csak arra kell, hogy a kutya aktuális cselekvését egy külső számára szokatlan ingerrel elvonjuk. Esetleg ehhez a hangjelzéshez társíthatjuk a jutalomfalatot is. Így elérhetjük azt, hogy ez egyenlő legyen a hozzám paranccsal. Ennek azért a hátránya az, hogy amikor nincs a nyakában a nyakörv akkor marad az emberi hang. Tehát a nyakörv legyen kiképzési segítség de ne büntetés!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!